Успяхме да завием от парламентарен модел в президентски, макар и за ограничен период от време и с действащ парламент, при това без да бъде променяна Конституцията.
Това коментира пред БНР политологът Атанас Радев.
Това се случи в състояние на парламентарна криза, напомни той, като подчерта, че служебният кабинет е този елемент, който предотвратява вакуума в изпълнителната власт.
В предаването "Преди всички" политологът коментира конституционните промени и частта за служебно правителство.
"За да не се допуска президентът до изпълнителната власт, това изисква едно решение - дали да бъде премахнат изцяло служебният кабинет или да бъде само и единствено в състояние, когато новоизбраното НС не може да сформира правителство".
Предвид фрагментацията, която се наблюдава в партийната система, в последващ период няма изгледи да нямаме служебни правителства, изказа мнението си той. И уточни:
"Ние от сутрин до вечер се занимаваме с коалицията - дали ще падне или няма да падне и по какъв въпрос".
Когато в НС не се сформира правителство, тогава служебният кабинет може да се появи като този пазител на властта, който да проведе страната през дадената криза, отбеляза Атанас Радев.
"Парламентът може да зададе рамката как да действа служебният кабинет и го прави. Парламентът си има своите функции. Разговорът би трябвало да тече дали служебният кабинет трябва да остане в този формат - да действа в ситуация, когато едно правителство пада и да си довърши мандата, или през определен период от време да имаме служебни кабинети, които да - организират изборите и се справят добре, но всъщност те утежняват малко или много изпълнителната власт".
"Кандидатурите на председателите на НС, на Сметната палата и т.н. са лица, които се ползват с доверието на дадено мнозинство. Това означава, че в някакъв момент би следвало тези фигури да бъдат служебни премиери, черпейки своите легитимност и доверие от парламента", изказа мнението си още той.
Ситуацията вчера в парламента, според Атанас Радев, напомня на студентско парти.
"Кой е окупирал тонколоната, съответно и кой иска да пуска музиката".
"Опозицията няма какво да направи. Опозицията не предлага съществени алтернативи и решения и затова тя остава встрани. Това е отчаян ход, за да привлече внимание", посочи политологът.
По думите му в парламента няма необходимото конструктивно и съдържателно отношение по отношение на вземаните решения. Ние не виждаме алтернативи, които да се предлагат, подчерта той.
Според него ще е много интересно това, което ще се случва в следващите месеци.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Румъния гласува днес на парламентарни избори. Вотът се провежда в атмосфера на безпрецедентно политическо напрежение в страната, което бе предизвикано от изненадващия резултат на президентските избори миналата неделя, спечелени от националиста и проруски кандидат Калин Джорджеску. Парламентарните избори в Румъния се смятат за решаващи не само..
Основният лихвен процент спада до 3.04 на сто през декември, изчисли Българската народна банка. Миналия месец основната лихва бе на ниво 3.22. Показателят е технически, но ясно отразява тенденцията при лихвите. Основната лихва е важна за изчисляването на лихвата върху просрочените задължения.
Очаква се днес Европейската комисия, известна като комисията "Фон дер Лайен 2", да встъпи официално в длъжност, след като на 27-ми ноември получи зелена светлина от Европейския парламент. Самата Урсула Фон дер Лайен беше одобрена за председател за втори път през юли. Мандатът на комисията е до 31 октомври 2029 година.
Около 40 процента от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с ХИВ, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязваме днес. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за ХИВ в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната здравна..
Европейската агенция по лекарствата ( EMA ) пусна в действие нова платформа за следене на недостига на медицински продукти в евроблока. Европейската платформа за наблюдение на недостига на лекарства ще позволи по-добро следене на процеса, подчертават от агенцията. Компаниите, които имат разрешения търговия с лекарствени продукти, ще могат да използват..
От Австрия в Кипър ще бъдат репатрирани 69 антики, откраднати и контрабандно изнесени от острова. На церемония във Виена в събота те бяха предадени на кипърските власти, съобщиха от културното министерство. Ценните артефакти са датирани от бронзовата епоха до османския период. Колекцията се състои основно от керамични съдове, фрагменти от..
В интервю за вестник "Таймс" Калин Джорджеску, който спечели първия тур на президентските избори в Румъния, заяви, че страната му се чувства добре в НАТО и ЕС, но ще преговаря, така че нещата да бъдат в полза на неговия народ. Статията с интервюто е озаглавена: "Пропутиниският подпалвач се приближава към властта на източния фланг на НАТО", като "Таймс"..
Стотици населени места са на воден режим. Потърпевши са около 200 хил. души към момента. В някои села имат вода по 2-3 часа на 5 дни. Най-тежка е..
Увеличиха се възможностите на президента да действа като партиен лидер . Това заяви пред БНР Ренета Инджова, бивш служебен премиер. Силви Кирилов..
Част от партиите интуитивно или инстинктивно да искат нови избори заради възможността ако Пеевски продължи да расте, санитарният кордон около..