Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Община Луковит ще работи с деца от уязвимите групи по проект за 390 хил. лева

Операция "Бъдеще за децата“
Снимка: Община Луковит

Община Луковит започна реализацията на поредния си проект, насочен към деца от уязвимите групи, чиято цел е подобряването на качеството им живот.  Стойността на проекта е 390 хил. лева. В изпълнението му са включени социални работници, медицински специалисти, педагози, психолози, юрист и други ангажирани с решаването на проблемите на децата  в риск от бедност и социално изключване, както и на деца с увреждания.

По данни на УНИЦЕФ през 2022 г. всяко четвърто дете по света е живяло в бедност.  В община Луковит тази статистика изглежда още по мрачна, въпреки че в периода 2015 – 2022 г. страната ни е намалила  наполовина дела на децата, живеещи в тежки материални условия – от 42% на 19,2%, при среден за Европейския съюз 8,4%. 

Като национален приоритет на страната ни е до 2030 г. броят на децата в риск от бедност и социално изключване да се намали с близо 200 хиляди. Към това е насочен и проекта на община Луковит.

Всички се надяват, че тази статистика ще бъде подобрена в положителна посока. Проблемите в общината са сериозни, обясни кореспондентът на БНР Пламен Христов.

"Самият проект ще продължи до октомври 2025 година. 

През последните години община Луковит полага усилия за социализиране на тези деца, за обхващането им в училищата и в детските градини". 

Проект "Бъдеще за децата в община Луковит“ се осъществява с финансовата подкрепа на Европейския социален фонд плюс (ЕСФ+) чрез Програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021-2027.

Операция "Бъдеще за децата“ е от стратегическо значение със значителен принос за изпълнение целите на Програма "Развитие на човешките ресурси“ относно положителния ефект върху живота на хората, основните ценности на Европейския съюз и хоризонталните принципи на политиката на сближаване: равни възможности, активно включване и приобщаване, недопускане на дискриминация.

Операция

Проектът се изпълнява в контекста на Европейската гаранция за детето, която цели повишаване качеството на живот.

Надя Арабаджиева, координатор на проекта обясни, че по-голямата цел е подобряване на равния и навременен достъп до качествени и устойчиви услуги.

"Които стимулират достъпа до жилищно настаняване и здравеопазване, както и модернизиране на системите за социална закрила. Цели се и подобряване на достъпността до услугите за полагане на дългосрочни грижи.

Заложени са дейности по социална работа за ранно детско развитие и патронаж на грижата за деца до 3 - годишна възраст. Предвидено е интегриране на социално-здравни услуги за деца и младежи със специални потребности и педагогическа работа за предоставяне на превантивни и подкрепящи услуги".

Операция

Втората цел е насърчаване на социално-икономическата интеграция, посочи още тя. 

"Сериозен проблем в общината са ранните бракове и раждания от непълнолетни момичета".

Сашо Иванов от години работи на терен. Той смята, че има сериозен ефект от реализацията на подобни проекти.

"Нашата главна цел е да предоставяме информиране и консултиране.

Основен проблем е, че много от децата не посещават училище и детска градина. Целта е да ги приберем в образователната система. Това обаче е дълъг процес". 

Анахид Михайлова, директор на детска градина "Слънце“ в Луковит, която е част от този проект, също отбеляза, че задържането на децата в детска градина е много трудна мисия. 

"Голям процент от ромските семейства живеят в много тежки битови условия и е трудно да покрият базисните си нужди. Когато те не са задоволени, семейството не мисли за образование.

Имаме екип от различни специалисти и вярвам, че ще постигнем резултати. Родителите са много важни. Да се социализират и да участват в дейностите на детската градина. Това става с безброй посещения на място и разговори. 

Не мисля, че е удачна рестрикцията на МОН детските надбавки да се спират за цялата година, когато децата не посещават учебното заведение". 

Тя смята също, че институциите не си вършат добре работата. 

Всичко по темата може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екоинспекцията спря разполагането на фотоволтаици в село Вишовград

Регионалната екологична инспекция във Велико Търново спря реализацията на частна фотоволтаична централа върху повече от 500 декара в павликенското село Вишовград. Срещу инвестиционното намерение има сериозен отпор на местните хора. Екологичната инспекция прекрати процедурата за изменение на общия устройствен план на Павликени, с което се..

публикувано на 07.01.25 в 15:29
Велислав Величков

Велислав Величков: Прекратяването на преговорите е заради избора на Сарафов, после ще ги подновят

Не случайно преговорите за правителство се прекратиха в неделя, след като ДБ са внесли в работната група – преговорния екип, конкретни предложения с конкретни срокове за ВСС. И веднага Борисов прекратява преговорите.  Това каза пред БНР адвокат Велислав Величков, председател на гражданското сдружение "Правосъдие за всеки".  Днес той..

публикувано на 07.01.25 в 15:16
Министърът на финансите Людмила Петкова

Финансовият министър защити параметрите на бюджета

Служебният министър на финансите Людмила Петкова защити параметрите в проектобюджета за 2025 година пред депутатите от ресорната комисия. Този проект отразява всичко, което беше направено или не беше направено през последните 3 години, посочи тя. Георги Ганев прогнозира: Парламентът отхвърля проектобюджета, спешно се прави нов "Политиките,..

публикувано на 07.01.25 в 15:00
Светослав Бенчев

Светослав Бенчев: Нормативна пречка може да остави България без достатъчно бензин от 1-ви март

Има нормативна пречка, свързана с биогоривата, която може да остави България без бензин от 1-ви март и с много намалено количество доставки .  Това каза пред БНР Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация, като уточни: "Ако не бъдат взети мерки от Народното събрание, това вероятно ще се случи".  По думите му..

публикувано на 07.01.25 в 14:23
Стою Стоев и Надежда Йорданова (ПП-ДБ) на заседанието на Комисията по конституционни и правни въпроси на НС -  7 януари 2025 г.

Промени в Изборния кодекс и Закона за вероизповеданията - в дневния ред на Правната комисия

Под временното председателство на Росен Желязков от ГЕРБ парламентарната Правна комисия включи в дневния ред на първото си заседание предложения за промени в Изборния кодекс и в Закона за вероизповеданията. Така планираните първоначално три проектозакона за промени в Закона за съдебната власт ще се гледат последни. Трите законопроекта са на..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Асен Василев

Асен Василев: Бюджетът да не става заложник на разговори за правителство

Пред БНР Асен Василев от "Продължаваме промяната" призова бюджетът да не става заложник на преговорите за кабинет: "Изключително е важно държавата да има бюджет, за да може да работи бизнесът и хората и да има предвидимост. Правителството изпълнява бюджета или го внася, ако е служебно или редовно, но няма как бюджетът на държавата да е..

публикувано на 07.01.25 в 14:13
Проф. Николай Радулов

Проф. Николай Радулов: Промените в ЗЗКИ са сондаж за още правомощия на ДАНС

Гледам на проекта за промени в Закона за защита на класифицираната информация (ЗЗКИ) като за опит да се сондира доколко обществото е готово да се дадат повече правомощия на спецслужбите.  Това коментира проф. Николай Радулов, бивш главен секретар на МВР и депутат от МЕЧ, в интервю пред БНР. Предложените промени вече не се откриват на..

публикувано на 07.01.25 в 14:11