Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Депутатите продължават работата по Конституцията с дебати за съдебната власт

Министърът на правосъдието Атанас Славов (вляво) и съпредседателят на ДБ Христо Иванов по време на дебатите в Народното събрание
Снимка: БТА

Продължава дебатът по второ четене на промените в Конституцията. Той се провежда в отсъствието на депутатите от "Възраждане" и "Има такъв народ", които още в началото на заседанието напуснаха залата и се заканиха да сезират Конституционния съд, защото според тях разглежданите промени са недопустими.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова ги обвини, че напускат и не оказват отпор, а управляващите от ПП-ДБ бяха обвинени в подмяна на желанието за промяна.

Какво беше прието дотук? За народни представители и министри могат да бъдат избирани лица с двойно гражданство, като за депутатите има изискване за 18 месеца уседналост в страната. Ограничени бяха правомощията на президента за назначаване на служебни правителства. Държавният глава ще може да избира за служебен премиер между седем длъжностни лица, като от първоначално определените отпадна председателя на Върховния Касационен съд. Останаха председателят на Народното събрание, на Сметната палата или негов заместник, управителят или подуправителят на БНБ, омбудсмана или неговия заместник. Ако всички от изброените откажат и държавният глава не може да назначи служебен кабинет, такъв ще бъде избиран от Народното събрание. Парламентът няма да се разпуска до избора на нов.

Депутатите дискутират по частта промени в съдебната власт. Досега беше гласувано само съдът да е основен носител на съдебната власт, а прокуратурата и следствието да са част от съдебната система. Голям спор предизвиква ограничаването на правомощията на главния прокурор и възможностите да бъде разследван той и неговия заместник, намаляване на мандата му от 7 на 5 години без възможност за повторение и нещо важно: разделянето на ВСС на два съвета - прокурорски и съдийски, като в съдийския преобладава професионалната квота, а в прокурорския - излъчената от парламента. 

От опозицията в лицето на БСП заподозряха опит за овладяване и политическо подчиняване на Прокуратурата. Управляващите се разделиха. Според Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС например не бива да се унижаваме като държава, допускайки, че главният прокурор може да извършва престъпления. Бойко Рашков от ПП-ДБ също е направил предложение противно на това на групата относно това да се намали политическата квота в Прокурорския съвет. 

Министърът на правосъдието Атанас Славов защити промените: "Именно този подход на от една страна гарантиране независимостта на Прокуратурата, от друга страна обаче гарантиране на нейната отчетност и на главния прокурор включително, е важната стъпка, за която говорим от доста време и която вярвам, че българският парламент днес ще направи, поемайки тази отговорност и защитавайки по този начин обществения интерес. Благодаря ви!"

БСП спазва обещанието си и гласува по всички точки "против", а управляващите подкрепят с повече от 160 гласа предложенията. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Милена Милотинова

Милена Милотинова: Разширяването на ЕС със Западните Балкани е приоритет на ЕК, но не на всяка цена

Разширяването на ЕС със Западните Балкани е приоритет на Европейската комисия , но не на всяка цена, а по собствени заслуги . Това каза пред БНР журналистката Милена Милотинова, водещ на предаването "Брюксел 1" по телевизия "България Он Ер" / Bulgaria ON AIR/. "Страните кандидатки трябва да изпълнят условията, с които са се съгласили..

публикувано на 28.11.24 в 17:49

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще се прави повторно броене на бюлетини от вота на 27 октомври

В 86 секции в 29 МИР - Хасково ще бъде извършено повторно броене на бюлетини от последните избори за народни представители. Те са сред 1 777-те секции, за които Конституционният съд назначи експертиза по исканията за касиране на изборите от ПП-ДБ, "Възраждане", ИТН, БСП и "Величие".  КС допусна и петте дела за касиране на изборите и ги обедини..

публикувано на 28.11.24 в 17:33
Радостин Василев

Радостин Василев: Твърдо сме вече за избори

Днес видяхме безпомощността на политическата класа. Така лидерът на МЕЧ Радостин Василев коментира провала на седмия опит да бъде избран председател на 51-вото НС. Той намекна за преднамерени действия: "Твърдо сме вече за избори. Този парламент не може да роди нищо. Хората вътре се ненавиждат. Не ги интересува председателя на парламента,..

публикувано на 28.11.24 в 17:07

Депутати от "Демократична България": Няма да подкрепим изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ

Демократична България няма да подкрепи изключването на Божанков и Лорер от ПГ на ПП-ДБ заради различното им гласуване днес, написа депутатът Ивайло Мирчев във Фейсбук: Даниел Лорер е изключен от "Продължаваме промяната" Божанков и Лорер гласуваха съответно "против" и  "въздържал се" за кандидатурата на Силви Кирилов за председател на парламента..

публикувано на 28.11.24 в 17:00
Доц. Светла Бонева, УНСС

Какви са приоритетите и предизвикателствата пред новата ЕК?

"За път Европейската комисия е избрана с толкова нисък положителен вот – едва 370 гласа подкрепиха състава и структурата й. Това е абсолютен исторически минимум" . Това обясни пред БНР доц. Светла Бонева, декан на факултет "Международна икономика и политика" в УНСС, преподавател в катедра "Международни икономически отношения и бизнес". Новата ЕК..

публикувано на 28.11.24 в 16:58

Главчев: Оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата

Служебният премиер Димитър Главчев обяви, че оперативен щаб ще реорганизира държавните структури по границата, така че от 1 януари 2025 година да имаме пълна готовност за работа в шенгенското пространство. При посещението си на Дунав мост 2 при Видин Главчев обясни, че контролът по границата с Румъния ще остане за още шест месеца, през които ще се..

публикувано на 28.11.24 в 16:56
Емилия Милчева

Емилия Милчева: Свидетели сме на тотална политическа немощ

Свидетели сме на тотална политическа немощ и краткотрайни политически игри с неясен резултат . Това каза пред БНР журналистката Емилия Милчева и уточни, че страната се намира в състояние, в което " парламентът е блокиран и не може да избере председател , има регулатори и висши съдебни органи , които от години са пресрочили мандатите си и огромната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37