Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Депутатите продължават работата по Конституцията с дебати за съдебната власт

Министърът на правосъдието Атанас Славов (вляво) и съпредседателят на ДБ Христо Иванов по време на дебатите в Народното събрание
Снимка: БТА

Продължава дебатът по второ четене на промените в Конституцията. Той се провежда в отсъствието на депутатите от "Възраждане" и "Има такъв народ", които още в началото на заседанието напуснаха залата и се заканиха да сезират Конституционния съд, защото според тях разглежданите промени са недопустими.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова ги обвини, че напускат и не оказват отпор, а управляващите от ПП-ДБ бяха обвинени в подмяна на желанието за промяна.

Какво беше прието дотук? За народни представители и министри могат да бъдат избирани лица с двойно гражданство, като за депутатите има изискване за 18 месеца уседналост в страната. Ограничени бяха правомощията на президента за назначаване на служебни правителства. Държавният глава ще може да избира за служебен премиер между седем длъжностни лица, като от първоначално определените отпадна председателя на Върховния Касационен съд. Останаха председателят на Народното събрание, на Сметната палата или негов заместник, управителят или подуправителят на БНБ, омбудсмана или неговия заместник. Ако всички от изброените откажат и държавният глава не може да назначи служебен кабинет, такъв ще бъде избиран от Народното събрание. Парламентът няма да се разпуска до избора на нов.

Депутатите дискутират по частта промени в съдебната власт. Досега беше гласувано само съдът да е основен носител на съдебната власт, а прокуратурата и следствието да са част от съдебната система. Голям спор предизвиква ограничаването на правомощията на главния прокурор и възможностите да бъде разследван той и неговия заместник, намаляване на мандата му от 7 на 5 години без възможност за повторение и нещо важно: разделянето на ВСС на два съвета - прокурорски и съдийски, като в съдийския преобладава професионалната квота, а в прокурорския - излъчената от парламента. 

От опозицията в лицето на БСП заподозряха опит за овладяване и политическо подчиняване на Прокуратурата. Управляващите се разделиха. Според Радомир Чолаков от ГЕРБ-СДС например не бива да се унижаваме като държава, допускайки, че главният прокурор може да извършва престъпления. Бойко Рашков от ПП-ДБ също е направил предложение противно на това на групата относно това да се намали политическата квота в Прокурорския съвет. 

Министърът на правосъдието Атанас Славов защити промените: "Именно този подход на от една страна гарантиране независимостта на Прокуратурата, от друга страна обаче гарантиране на нейната отчетност и на главния прокурор включително, е важната стъпка, за която говорим от доста време и която вярвам, че българският парламент днес ще направи, поемайки тази отговорност и защитавайки по този начин обществения интерес. Благодаря ви!"

БСП спазва обещанието си и гласува по всички точки "против", а управляващите подкрепят с повече от 160 гласа предложенията. 

По публикацията работи: Георги Даскалов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Десетки протестиращи граждани затвориха пътя Кюстендил-Гюешево-София в знак на протест заради смъртта на 18-годишно момиче, което загина след сблъсък със стадо от 5 коня на пътя

Подписват споразумение за осветлението на пътя при село Ябълково

АПИ и Община-Кюстендил подписват споразумение за осветлението на фаталния път при село Ябълково, където в края на миналата година при ПТП с коне загина 18-годишно момиче, а други две нейни връстнички бяха ранени, каза за БНР кметът на града инж. Огнян Атанасов. Осветлението не работи от 1985 година и след протести на кюстендилци и по препоръка на..

публикувано на 20.05.25 в 09:45

Близо 7,7 млрд. лв. са разходите за пенсии от януари до април

Близо 7,7 милиарда лева са разходите за пенсии през първите четири месеца на годината и нарастват с 8,5 процента спрямо същия период на предходната. Това отчете Националният осигурителен институт. Средният месечен размер на пенията през април достига 959 лева, включително изплатената великденска добавка, а спрямо същия месец на миналата година..

публикувано на 20.05.25 в 09:39
Град Пазарджик

Подновиха делото за касиране на изборите за общински съветници в Пазарджик

Върховният административен съд поднови делото за касиране на изборите за общински съветници в Пазарджик. Определението не подлежи на обжалване. Делото за касиране на изборите за общински съветници в Пазарджик бе спряно преди година, тъй като Административният съд в Пазарджик поиска от Конституционния съд да се произнесе за противоконституционност на..

публикувано на 20.05.25 в 09:28

Преди изравнителните сметки: Всички чакат МЕ да каже формулата за сградна инсталация

След края на отоплителния сезон и в очакване на изравнителните сметки Министерството на енергетиката все още не е готово с промените в наредбата за топлоснабдяване , по която се произнесе Върховният административен съд. МЕ предложи нова формула за определяне на таксата сградна инсталация, която да е фиксирана - 30%, ако общото събрание на..

публикувано на 20.05.25 в 09:10
Георги Кадиев

Георги Кадиев: СОС ще бламира Терзиев във всяка възможност

" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой срам влиза и БСП и което се възползва да атакува кмета".  Това мнение изказа пред БНР Георги Кадиев - бивш общински съветник и зам.-министър на финансите, бивш депутат и настоящ политик от партия..

публикувано на 20.05.25 в 08:49
Кая Калас

Кая Калас: ЕС все още страда от "раните от Брекзит"

Докато политици и дипломати от двете страни на Ламанша приветстваха постигнатото вчера ново споразумение между Обединеното кралство и ЕС за рестарт на отношенията след Брекзит, върховният представител по външната политика и политика за сигурност на Европейският съюз Кая Калас заяви, че организацията още страда от "раните от Брекзит". В интервю за..

публикувано на 20.05.25 в 08:42
Следователи на мястото на нападението в Билефелд.

Задържаха заподозрян за атаката с 4-ма ранени в германския град Билефелд

Мъж, заподозрян в нападението в западния германски град Билефелд в неделя, при което пострадаха петима души, беше задържан близо до Дюселдорф, съобщи снощи полицията, цитирана от ДПА. Заподозреният, за когото се смята, че е 35-годишен сирийски гражданин, е арестуван късно снощи в Хайлигенхаус, след като специалните части са извършили акции..

публикувано на 20.05.25 в 08:32