Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Кое наложи да се променя Конституцията? Липсата на законност или необходимостта да сложим нашите хора както в правителствата, така и в регулаторните органи"

Ренета Инджова за промените в Конституцията: Унищожава се институционалната структура на страната

"У нас съществува лична уния на всичките власти"

| Интервю
Ренета Инджова
Снимка: Ани Петрова

Унищожават институционалната структура на страната. Така Ренета Инджов, бивш служебен премиер, коментира приетите днес промени в Конституцията. 

"Кое наложи да се променя днес Конституцията? Липсата на законност, на осъдени лица за корупция или необходимостта да сложим нашите хора както в правителствата, така и в регулаторните органи". 

Излиза, че няма никаква връзка между основния закон и публичното мнение за него, отбеляза тя.

Тя коментира иронично промяната, даваща възможност на лица с двойно гражданство да бъда депутати или министри.

"Трябва да е множествено гражданство. 18 месеца за уседналост – един човешки живот знаете ли колко пъти по 18 месеца има? Това е едно голямо ограничение, което се поставя и ще оправдае и Кирил Петков за конституционното нарушение, което е извършил. 

Конституционният съд даде правилно определение, че е извършено нарушение, но никой от органите не санкционира това. Следователно имаме суспендиране на Конституцията, откакто Кирил Петков е тук. Това означа също, че Конституционният съд е олекнал в прерогативите и функциите си". 

Христо Иванов нямал никакви притеснения, че иновациите, като ги наричате, може да паднат в Конституционния съд, посочи тя. 

"Защо ги няма? Това само означава, че тези двама, които ще бъдат избрани през януари и ще попълнят квотата на Конституционния съд през януари, вероятно вече са уговорени с какво поведение да бъдат там. 

У нас съществува лична уния на всичките власти. Каквито и поправки да правим в Конституцията, те по никакъв начин не я разрушават".

Ние днес се правим, че сме извършили едно голямо действие, а всъщност ни предстои много често да го вършим, обясни Инджова. 

"Представете си - всеки избор  - нова Конституция.

Тези хора в сглобката са обединени единствено от целта "Конституция. А тя е достатъчно абстрактна и неангажираща личните им интереси. Ще трябва да бъде задвижвана всеки път, когато се конституира власт". 

Цялото интервю на Даниела Големинова с Ренета Инджова може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Великобритания ще бъде принудена да изразходва 3,5% от БВП за отбрана до 2035 година

Великобритания ще бъде принудена да се съгласи да изразходва 3,5% от БВП за отбрана до 2035 г. като част от усилията на НАТО да се превъоръжи и "да угоди" на президента Доналд Тръмп, въпреки че няма план за финансиране, съобщиха Скай нюз и вестник "Таймс", позовавайки се на свои източници.  Високопоставени лица в Министерството на отбраната..

публикувано на 04.06.25 в 04:48

Джорджа Мелони се срещна в Рим с Еманюел Макрон

Премиерът на Италия Джорджа Мелони се срещна снощи в Рим с президента на Франция Еманюел Макрон. Разговорът им продължи близо три часа, след което бе публикувано съвместно комюнике. В съвместното изявление се казва, че "Италия и Франция, верни на ролята си на нации-основателки на европейската интеграция, възнамеряват да засилят общия си..

публикувано на 04.06.25 в 04:39

Мъж падна с колата си в река Тунджа в Ямбол

32-годишен мъж от Пловдив  падна  с автомобила си  под пешеходния мост над Тунджа в градския парк на Ямбол. Инцидентът е станал малко преди 23 часа снощи, няма пострадали граждани. Водачът е настанен в областната болница.  Сигналът за инцидента е подаден на телефон 112 от живеещи в близките блокове, които чуват силен трясък и виждат падащата..

публикувано на 04.06.25 в 01:10
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп не е бил информиран предварително за украинската атака с дронове срещу Русия

Президентът на САЩ Доналд Тръмп не е бил информиран предварително за украинската атака с дронове срещу Русия, каза днес говорителката на Белия дом Карълайн Левит, цитирана от Ройтерс. Украйна е започнала мащабна атака срещу руски военни летища Украйна обяви, че е поразила руски самолети на стойност 7 млрд. долара Украйна каза, че в..

публикувано на 03.06.25 в 22:10

Протестиращи в София: Спрете фестивалния погром в Южния парк, тонколоните далеч!

Граждани от столичните райони "Лозенец" и "Триадица" протестираха с искане шумните и замърсяващи събития да бъдат изнесени далеч от парковете и жилищните зони. Протестът, който се проведе пред входа на "Парк Център", на ъгъла на кръстовището на бул. "Черни връх" и бул. "Арсеналски", е организиран от сдружение "Градски паркове и градини"...

публикувано на 03.06.25 в 22:04
Туристи разглеждат катедралата

Предлагането на туристически апартаменти в Испания се е увеличило с 25% за последните 2 години

Предлагането на туристически апартаменти се е увеличило с повече от 25 на сто в Испания през последните две години. Това показват данните от проучване на пазара, проведено от асоциацията на туристическите компании "Екселтур". В половината от 100-те най-посещавани испански градове капацитетът на ваканционните жилища, рекламирани в онлайн платформи, вече..

публикувано на 03.06.25 в 21:54

Президентът: Трябва да преодолеем фрагментацията в европейската отбранителна наука и промишленост

Президентът Румен Радев изтъкна Германия като най-важния стратегически партньор на страната ни и призова за засилено сътрудничество във военната сфера. П о време на форум, посветен на възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между България и Германия в сферата на отбраната, държавният глава изтъкна, че у спешното партньорство между..

публикувано на 03.06.25 в 21:25