Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Не разбирам защо трябва да връзваме ръцете на президента"

Проф. Огнян Герджиков: Промяната на Конституцията е последното, от което България имаше нужда

"Това ударно променяне е абсолютен порок. Такова нещо цивилизованият свят не познава"

| Интервю
Проф. Огнян Герджиков
Снимка: БГНЕС

Промяната на Конституцията е последното, от което България имаше нужда.

Това каза пред БНР проф. Огнян Герджиков, бивш председател на Народното събрание и бивш служебен премиер.

"Спокойно можеше да си бъде такава, каквато си е. Тя е една сравнително доста прилична Конституция. Това ударно променяне е абсолютен порок. Не може основен закон за няколко месеца да се променя. Такова нещо цивилизованият свят не познава. Аз съм и омерзен от начина, по който се законодателства у нас, особено за основния закон на страната".

Относно приетите ограничения, свързани със служебното правителство, проф. Герджиков коментира:

"Ако всички, които са изброени като възможност да бъдат посочени за служебен премиер, какво - президентът ли ще стане премиер? Това са недомислени неща! ... Не разбирам това ограничение. Защо трябва да връзваме ръцете на президента - не ми е достатъчно убедително".

Той изказа "сериозни притеснения" от приетата промяна в Конституцията, позволяваща хора с двойно гражданство да бъдат избирани на държавни постове:

"Притесненията ми са, че могат чужди интереси да се наложат на нашата политическа сцена. Това е много рисково".

Промените, свързани с Прокурорския съвет Герджиков определи като "изключително порочни" заради тежестта на политическата квота в него:

"Това изначално отнема възможността за безпристрастни решения. Предполага политизиране на прокуратурата, което не може да бъде положително, защото прокуратурата е част от съдебната власт".

Според проф. Огнян Герджиков единствената промяна в Конституцията, която би подкрепил, е тази, че парламентът няма да се разпуска при липса на редовно правителство, а ще продължава да заседава до избиране на нов. 

Интервюто на Даниела Големинова с проф. Огнян Герджиков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл. 

По публикацията работи: Наталия Кръстева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерти се обявиха срещу увеличаването на здравната осигуровка

Експерти от Института за пазарна икономика се обявиха срещу увеличаването на здравната осигуровка. Според техни изчисления бюджетът на Националната здравна каса за следващата година ще надхвърли 10 млрд. лв., при настоящия размер на здравната вноска от 8%. Без да се променя този размер през последните пет години бюджетът за здраве се удвоява,..

публикувано на 11.10.25 в 10:50

Максим Самойлюк: Репарационният заем е начинът Русия да плати за войната

Войната на изтощение между Русия и Украйна става осезаемо по-ефективна наред със средствата, използвани от двете страни през последните месеци. За двете пряко воюващи страни това означава повече разруха за инфраструктура и икономика. Все по-голяма става и цената, която Европа плаща като косвена жертва на руската агресия. Преди дни Световната банка..

публикувано на 11.10.25 в 10:27

Михаил Крутихин: Икономическите проблеми не спират Путин

От началото на август украинците целенасочено и систематично атакуват с дронове обекти от руската петролна индустрия. През септември ударите продължиха.Според западни медии украинците са поразили 16 от 38-те петролни рафинерии в Русия. Ремонтът на засегнатите мощности отнема време, а достъпът до необходимите резервни части е затруднен заради..

публикувано на 11.10.25 в 10:25

Световният ден на ходенето ще бъде отбелязан в Ловеч

Световният ден на ходенето ще бъде отбелязан в Ловеч В Ловеч Световният ден на ходенето ще бъде отбелязан днес за 33-ти път с различни инициативи в парка Баш бунар. В 10.00 ч. от входа на парка Баш бунар започва масовото ходене в които и тази година се очаква да се включат много любители на разходките по алеята с вековни дървета, която се..

публикувано на 11.10.25 в 10:21

Електронният портал на НОИ става единна точка за достъп до онлайн услугите на институцията

До края на годината Електронният портал на Националният осигурителен институт става единна точка за достъп до онлайн услугите на институцията. С поредна стъпка държавната осигурителна институция надгражда обслужването, както за бизнесът, така и за гражданите. Електронният портал за услуги става интернет платформата, през която ще се..

публикувано на 11.10.25 в 10:06
Руслан Трад

Руслан Трад за Газа: Наблюдаваме по-скоро пауза, отколкото край на конфликта

Едва ли скоро ще видим примирие. Може да видим спиране на огъня за известно време . Това мнение изрази в интервю за БНР Руслан Трад от Атлантическия съвет във Вашингтон. Постигната е сделка за примирие в Газа По думите му, конфликтът е доста по-дълбок и стар от последната война, която наблюдаваме . "В последните две години има..

публикувано на 11.10.25 в 10:05

Лондон се подготвя да използва замразени руски активи в подкрепа на Украйна

На фона на размяната на удари между Киев и Москва "Даунинг стрийт" се подготвя да използва замразени във Великобритания руски активи на стойност милиарди паунда в подкрепа на Украйна във войната ѝ срещу Русия, като част от международния натиск за увеличаване на натиска върху президента Владимир Путин, съобщи вестник "Таймс". Зеленски: Русия..

публикувано на 11.10.25 в 09:55