Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Дойнов представи книгата си "Освен терора: Моделиране на новия писател на НРБ. 1944-1956“

Титлата “жив класик” ли е знакът за тоталното поглъщане на писателя от партията-държава?

Проф. Пламен Дойнов: Ние, историците сякаш пребиваваме в непрекъснато дежавю

| Интервю
проф. Пламен Дойнов
Снимка: Ирина Недева
Създаването на социалния образ на новия писател в Народна република България е във фокуса на книгата на проф. Пламен Дойнов "Освен терора: Моделиране на новия писател на НРБ. 1944-1956“.

"За Писателския съюз, както и за всички наши обществени организации, чистката е закон. Чистката е абсолютно необходима, за да може да се изправи на краката си и тая организация. И тя, чистката, трябва да бъде строга, честна, мотивирана, обективна, но безпощадна. При това, ясно е, тя трябва да бъде политическа", казва Тодор Павлов на 10 декември 1944 г.

"Дава се ценз висше образование при заемане държавна, общинска или обществена служба на писателите, членове на Писателския съюз, които нямат висше образование"

Томът е разделен на три раздела – „Разораване на литературното поле (1944)“, „Писателите и Народният съд (1944/1945)“ и „Създаването на новия НРБ-писател: освен терора (1944-1956)“.

Пламен Дойнов е поет, драматург и литературовед. От месец юли 2020 г. е ректор на НБУ. Директор е на научноизследователската програма „Литературата на Народна република България (1946–1990)”, реализирана от департамент „Нова българистика” на университета.

Автор е на монографии, сред които „Българският соцреализъм: 1956, 1968, 1989” (2011), „Алтернативният канон: Поетите” (2012), „Литература, размразяване, разлом: 1962” (2015), „Литература на случаите: от „Тютюн” до „Хайка за вълци” (2017), „Поколение и поезия. 1956–1989” (2018), „Линия на разполовяване. Осем персонални случая в литературата на НРБ” (2020), „Краят на литературната автономия: 1946“ (2021), на книги за Николай Кънчев, Иван Цанев и други.

Той направи аналог между случващото се в момента и усещането за повтаряемост на историческите събития. 

"Когато съвременността нахлуе в изследване по история, това означава много тежък извод за самата съвременност. През последните години много сериозно се реактуализира ситуацията около Втората световна война и непосредствено след нея. Ние, историците сякаш пребиваваме в непрекъснато дежавю. 

Историята никога не се повтаря изцяло и буквално. Повтаря се обаче с други действащи лица, сюжети и залози. Онова, по което може да се познае, че повторението е доста натрапчиво, е риториката. Аз съм поразен от говоренето на чужди и на български политици, които лепят етикети като фашисти и шайка. Самият език е активиран отново, за да назове тази граница, в която живеем напоследък". 


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Главчев очаква на 12 декември финалното решение за Шенген

Служебният премиер Димитър Главчев очаква финалното решение за пълното приемане на България в Шенген на 12 декември. В деня на срещата в Будапеща Главчев посети граничния пункт "Кулата".  Илков на среща с вътрешните министри на Австрия, Унгария и Румъния в Будапеща Днешната среща на вътрешните министри на Австрия, Унгария, Румъния и..

публикувано на 22.11.24 в 15:14

Украинският парламент отмени заседанието си заради опасения от руско ракетно нападение

Украинският парламент отмени днешното си заседание заради опасения от възможно ново руско ракетно нападение.  Съветът НАТО-Украйна ще заседава на равнище посланици на 26 ноември в Брюксел за ескалацията на конфликта с Русия.  Срещата е свикана по искане на Киев след вчерашната руска атака със свръхзвукова балистична ракета, способна да носи..

публикувано на 22.11.24 в 14:59
Атанас Кацарчев

Атанас Кацарчев: МРЗ от 1077 лв. покрива 60% от издръжката, трябва нетната да е 1500 лв.

Бюджетен дефицит от 3% е панацея заради еврозоната. Въпросът е дали си заслужава да се плати цената от целия народ. Могат да го постигнат, като вдигнат данъци, осигуровки, замразят увеличения на заплати, но реално не знаем каква политика ще водят, коментира Атанас Кацарчев, главен икономист на КТ "Подкрепа ", в интервю пред БНР. "Ако..

публикувано на 22.11.24 в 14:54

Костадинов: Отиваме към нови избори, въпросът е как

Отиваме към нови избори, въпросът е как.  Това заяви в кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов веднага след като стана ясно, че поредният балотаж между Рая Назарян и Силви Кирилов, отново не е излъчил председател на НС.  И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС Според Костадинов обаче..

публикувано на 22.11.24 в 14:32
Президентът Румен Радев е на посещение в Сингапур - 22 ноември 2024 г.

Президентът се надява НС да успее да избере председател

Президентът Румен Радев пожела успех на парламента в избора на председател на Народното събрание. Държавният глава очаква Конституционният съд да се произнесе в разумни срокове по жалбата му за промените в основния закон.  "Пожелавам успех на парламента в избора на председател ", каза президентът Румен Радев. Той коментира актуалните..

публикувано на 22.11.24 в 14:29
Средновековната църква

Община Рила за евроразследването: Нямаме отношение към процедурите

Община Рила няма отношение към процедурите по превъзлагане на реставрацията на църквата от 12 век "Св. Архангел Михаил", заради които Европейската прокуратура започна разследване за злоупотреба с пари от ЕС. Това каза кметът на общината Георги Кабзималски пред БНР: "Дали става въпрос за укрито ДДС, дали става въпрос за укрити..

публикувано на 22.11.24 в 14:09

И петият опит – неуспешен: Няма избран председател на НС

Депутатите отново не успяха да изберат председател.  За кандидатурата на Рая Назарян от ГЕРБ-СДС гласуваха 68 депутати. Предложението не беше прието.  Номинацията на Силви Кирилов от ИТН бе подкрепена с 101 гласа "за". 51-вото НС продължава първото си заседание в пореден опит да избере председател Борисов в НС: Няма да..

публикувано на 22.11.24 в 13:57