Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Станах неудобен, защото се изправих срещу всички"

Иван Гешев: Групировките се обединиха, за да могат да крадат заедно

"Съдебната и изпълнителната власт правят каквото им се каже от Тройната коалиция"

| Интервю
Иван Гешев
Снимка: Борислава Борисова
Чуй новината! Чуй новината:

Съдебната и изпълнителната власт правят каквото им се каже от Тройната коалиция. Това заяви пред БНР бившият главен прокурор Иван Гешев. 

"В едни момент политическото разделение попречи да се краде. Сега групировките се обединиха, за да могат да крадат заедно. Това са търговски корпорации, както аз наричам партиите". 

Алексей Петров е посредникът, който е обикалял между тях, за да създаде тази спойка, обясни бившият главен прокурор.

Гешев не очаква опитът за убийството му да бъде разкрито.

Станах неудобен, защото се изправих срещу всички, посочи той в предаването "12+3". 

ко бях зависим от Пеевски, Борисов или някой друг, нямаше да ме отстранят и още щях да съм главен прокурор. 

Всичките парламентарни сили се обединиха, за да махнат главния прокурор. Това означава, че Иван Гешев и прокуратурата са си вършили работата. След това последва масово прекратяване на дела

Промениха Конституцията, за да могат политически да контролират прокуратурата и никога повече да не се случи бъг в системата, като Гешев или някой друг, който иска да си върши работата срещу политиците. 

Аз не бях политически избор и ме отстраниха всички политически партии. Сега искат да се бетонират и да си назначат правилния човек". 

Докато бях главен прокурор имаше резултати в борбата с организираната престъпност, корупцията, олигарсите, телефонните измами и битовата престъпност, заяви Иван Гешев.

"Сега се връщаме във времената преди 1989 година. Управляват ни башибозуци. Отново са "кърджалийски времена“. 

Гешев коментира резултатите от експертизата за взрива до колата му.

Тя установи, че е бил извършен с два килограма и половина взрив. Веществото е нитропента и не се произвежда у нас. 

"Това вещество е с тротилов еквивалент около 4 килограма. Българската държава не може да го намери 6 месеца, за да направи следствен експеримент дали би могло да пробие брониран автомобил". 

Твърденията ,че го е инсценирал той коментира така:

"Мога да гарантирам, че не съм луд, за да се самоубия с 4 килограма".

Сигурен съм, че има връзка между опита за убийство и последвалите събития, заяви Гешев. 

"Ако имаше служби, които са независими, щяха да отговорят на този въпрос. В момента всичко се командва от Бойко Борисов и групичките около него. Аз разчитам на ФБР и Интерпол". 

Съдебната власт също се наведе и предаде колегите си, заяви той.

"С промените в Конституцията тя ще слугува по същия начин, както МВР и ДАНС".

Не съм сигурен, че всички в тройната коалиция искрено желаят шефа на ДАНС да бъде сменен, смята Иван Гешев.

Нямам политическа кариера, каза бившият главен прокурор. 

"Аз съм част от гражданско сдружение. Целта е да дадем път на хора, които са свестни и читави".

Цялото интервю на Снежана Иванова с Иван Гешев може да чуете в звуковия файл.  

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Голяма демонстрация в Атина срещу войната в Газа

Голяма демонстрация се провежда в Атина срещу войната в Газа. Гърци и палестинци протестират заедно. Демонстрацията е пред гръцкия парламент. Стотици са палестинците, които живеят в Гърция. Към тях се включиха неправителствени организации за защита на човешките права, много студенти, пенсионери и работнически и синдикални организации. Силно е..

публикувано на 21.05.25 в 21:55
Бенямин Нетаняху

Нетаняху обяви, че е готов на "временно прекратяване на огъня“ в Газа

Израелският премиер Бенямин Нетаняху обяви, че е готов за "временно прекратяване на огъня“ в Газа, за да се осигури връщането на заложниците, държани от "Хамас" в анклава, предава АФП. 20 от заложниците със сигурност са живи, каза Нетаняху в изявление по телевизията. Нетаняху заяви още, че цялата Ивица Газа ще бъде под контрола на Израел до края..

публикувано на 21.05.25 в 21:22
Палестински деца бягат от израелски танк в бежанския лагер Дженин, на Западния бряг, 23 февруари 2025 г.

Редица страни от ЕС осъдиха действията на израелската армия спрямо дипломати на Западния бряг

ЕС и няколко европейски страни осъдиха действията на израелската армия заради предупредителни изстрели срещу дипломати в Западния бряг. Израел обяви, че дипломатите са се отклонили от одобрения маршрут на посещение, организирано от Палестинската автономна власт в Дженин. Палестинското външно министерство публикува видеоклип, на който се вижда как двама..

публикувано на 21.05.25 в 20:34

Полша е засякла подозрителен руски кораб в близост до кабел в Балтийско море

Полша е засякла подозрителна дейност от руски кораб от "сенчестия флот" в близост до кабел в Балтийско море. Кораб от така наречения руски "сенчест флот", обект на западни санкции, е извършил подозрителни маневри близо до електрически кабел, свързващ Полша и Швеция, заяви днес полският премиер Доналд Туск в социалната мрежа "Екс". "След..

публикувано на 21.05.25 в 19:59

Янка Такева получи почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Югозападния университет в Благоевград

На тържествена церемония в Югозападния университет председателят на Синдиката на българските учители, Янка Такева, беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза". Предложението за удостояване с почетното звание е на Факултета по педагогика и с единодушното решение на академичния съвет на университета. Председателят на СБУ Янка..

публикувано на 21.05.25 в 19:33

ЕП с процедура за сваляне имунитетите на Никола Минчев и още 4 евродепутати по искане на властите в Белгия

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола съобщи, че е получила искане за сваляне на имунитета на 5-ма евродепутати, сред които и българският от "Обнови Европа" Никола Минчев.  "Политико": Белгийските власти искат имунитетите на няколко евродепутати, един от тях е Никола Минчев Мецола направи съобщението не в началото на..

публикувано на 21.05.25 в 19:29

Александра Затова е носител на "Гран при" на конкурса "Гена Димитрова“

В Плевен обявиха имената на наградените в Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова“. "Гран При" се присъжда на Александра Затова от Русия. В тазгодишното издание на конкурса участваха 55 изпълнители, представители на 12 държави. Наградата "Гран При" се присъжда на Александра Зотова (Русия). При мъжете не е..

публикувано на 21.05.25 в 19:27