Президентът Румен Радев, който е на посещение в Косово, ще се срещне с българския военен контингент в състава на Международните сили за сигурност KFOR. Държавният глава ще разговаря с командира на силите генерал-майор Йозкан Улуташ. По-късно в град Призрен президентът ще се срещне с представители на българската общност.
България участва в мироопазващата мисията на НАТО в Косово от близо 24 години. От 2000-ната година военнослужещите ни са изпълнявали различни задачи, свързани с подобряването на сигурността в страната. До момента в операцията на KFOR са участвали над 1700 български военни.
България ще остане истински ангажирана със стабилността и сигурността на Косово, защото са ключово важни за бъдещето не само на Балканския регион, а на целия Европейски съюз, подчерта президентът Румен Радев пред колегата си Вьоса Османи, която преди година връчи в София почетния медал на президента на Косово на български военни, участвали в мисията на KFOR.
След срещата с българския военен контингент, Радев ще посети град Призрен, където ще разговаря с представители на българската общност. Близо 15 хиляди души в Косово имат българско самосъзнание. За последните пет години в Парламента на Прищина са внесени две петиции с подписи и искане българите да бъдат признати за национално малцинство като бъдат вписани в Конституцията на Косово. Темата за признаването на общността ни обсъдиха вчера президентите на двете страни Вьоса Османи и Румен Радев.
"Ние ще продължим да работим, така че да има законови и практически стъпки тази българска общност да може свободно да изразява своята идентичност, да развива своя език и своите културни традиции. И приветствам ангажимента на г-жа Османи да се намерят законови и практически решения. Това ще бъде още по-голям стимул на България да помага на Косово във всяко едно отношение. Като започнем с програмите за практическа помощ, за финансова помощ, за помощ за развитие на общините в Косово, особено където е българската общност, така че да видим една много по-бърза интеграция на Косово в голямото европейско семейство", каза още Радев.
Гражданите на Република Сръбска в състава на Босна и Херцеговина гласуват днес на предсрочни президентски избори. Те бяха свикани, след като мандатът на бившия президент Милорад Додик беше прекратен след окончателно съдебно решение - една година затвор и шестгодишна забрана за заемане на публична длъжност заради неспазване на решенията на Върховния..
През цялата година Регионалният исторически музей във Враца насочва общественото внимание към 40-годишнината от откриването на археологическата находка, определяна като „съкровището на ХХ век“ – прочутото сребърно тракийско съкровище от село Рогозен. Открито през 1986 г., съкровището включва 165 сребърни съда с общо тегло над 20 килограма. Голяма..
Община Мизия планира да изгради четири басейна за задържане и попиване на скатни води. Хидротехническите съоръжения ще предпазват няколко улици в града, които се наводняват при проливни дъждове. Идеята на Община Мизия е да изгради така наречените ретензионни басейни на сухите дерета Оряховски и Селанвски дол. При проливен дъжд от тях идва..
Предвиденото в Бюджет 2026 увеличение на осигуровките е сериозно предизвикателство за тютюнопроизводителите и може да доведе не само до фалит на производители, но и до обезлюдяване на селата. "Тези, които правят бюджета, не знаят какво причиняват на дребните производители", казва тютюнопроизводителят Нихат Расим по повод вдигането на..
Племенницата на един от най-известните испански поети и драматурзи Федерико Гарсия Лорка - Лаура Гарсия Лорка, идва в България. Тя ще е у нас по покана на Народния театър „Иван Вазов“ и Института „Сервантес“. В рамките на специална тридневна програма публиката ще има възможност да се докосне до света на един от най-обичаните испански автори на 20 век..
Поредица от коледни работилници започват от следващата седмица в галерия "Ателието" в Казанлък по повод предстоящите зимни празници. Насочени са както към децата, така и към техните родители, като всички те са поканени и на коледен чай с бисквитки. Ателиетата ще започнат на 27-ми ноември и ще продължат до 11-ти декември, като заедно с художниците..
Лакшми Митал, един от най-богатите мъже във Великобритания, ще напусне страната, съобщи "Сънди таймс". Никой не е доминирал списъка на богатите на изданието през 37-годишната му история така, както Лакшми Митал, пише то. Индийският стоманен магнат оглави годишната класация за богатство рекордните осем пъти. В пика си през 2008 г. личното му..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Борбата е кой да контролира администрацията! Новата структура на Столичната община ще се обсъжда в комисии Така архитект Васил Василев,..
Документът за мирното споразумение за спиране на войната в Украйна няма да бъде подписан в настоящата редакция, сподели в интервю пред БНР доц...