Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Космическа Коледа? Мисията възможна

| Репортаж
Снимка: Pixabay.com

Навършват се точно 55 години от прочутото коледно послание на екипажа на "Аполо 8", първия пилотиран космически кораб, напуснал земната орбита, за да достигне успешно Луната.

Франк Борман, Джеймс Ловел и Уилям Андерс са първите хора, видели с очите си обратната страна на Луната, която на Земята погрешно наричаме "тъмната".

Много неща се случват за първи път на "Аполо 8". Сред тях например са фотографиите на земния "изгрев" и "залез" върху лунния хоризонт.


Най-високата скорост, която корабът достига, е 10 822 километра в секунда.

По време на историческата мисия астронавтите отбелязват Бъдни вечер с библейското слово. 

„В началото Бог сътвори небето и земята. А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше върху бездната, и Дух Божий се носеше над водата. Рече Бог: да бъде светлина. И биде светлина. Видя Бог, че светлината е добро нещо, и отдели Бог светлината от тъмнината“.

Именно този документален запис ползва Майк Олдфийлд за албума си The Songs of Distant Earth.

След "Аполо 8" човечеството гледа към Луната все по-амбициозно. Затова е логично да се замислим: как ще отбелязваме Бъдни вечер и Коледа в Космоса? Добромир Видев попита свой верен приятел - изкуствен интелект, и ето отговора:

Празнуването би било изключително и уникално изживяване. Заради липсата на гравитация, препоръката е да имаме плаващо коледно дърво, антигравитационни бисквитки с джинджифил, термо-космически чорапи и здрава опаковка за подаръците.

Коледа при нулева гравитация? Мисия възможна? Напълно!


Слагайте скафандрите, затягайте коланите и се мятайте на ракетата. Тази Коледа ще празнуваме като астронавтите.

Днешните 10-годишни няма да са първите, които ще получат подаръци в Космоса, но може (като родители или дядовци) наистина да изпращат такива. Може до Луната, където се очаква да се върнем през 2025 г., или до Марс, където по-късно може да стъпи човешки крак. Затова провокацията е да си представят как би изглеждала космическата Коледа.

Под въпрос за децата са снегът, постните ястия за Бъдни вечер – от сърмите до орехите, и как ще опаковат подаръците за 25 декември. Логични питания, нали? 


Космосът изначално е част от историята за Коледа заради Витлеемската звезда, припомня Светослав Александров от КОСМОС БГ. Засега човечеството има опит с празнуването на Коледа само на космическите станции. Но да не мислите, че и там е лесно. От възможността да посрещате празника 15 пъти в денонощието до това, че няма елха и фойерверки. Последните са невъзможни заради липсата на кислород.

Защо Светослав мечтае за космически въздишки и как малките междугалактически ентусиасти отсега знаят, че да са с близките е най-хубавият подарък в цялата вселена? Чуйте в репортажа на Добромир Видев за предаването "Любими празнични истории" по "Хоризонт".

Снимки: Pixabay.com

По публикацията работи: Лора Търколева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16

Ротари клуб интернешънъл помага на децата с онкологични заболявания

Членовете на Ротари клуб интернешънъл в България помагат на децата с онкологични заболявания, за да бъде изградена фотоволтаична централа, която да захранва с електроенергия възстановителния център в село Опицвет. На 7 февруари клубът празнува 20 годишнината си. Ротари Интернешънъл е международна неправителствена организация с нестопанска цел за..

публикувано на 02.02.25 в 06:02
Георги Лушнарев - народен певец

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов

Навършиха се 111 години от рождението на народния певец Борис Машалов. Роден е в Севлиево.  Борис Машалов е четвъртото от шестте деца на Елена и Никола Машалови – честни и трудолюбиви хора, водили нелек живот за да прехранват голямото си семейство. Това ги принуждавало да се местят в различни населени места, докато накрая майката Елена продава..

публикувано на 02.02.25 в 04:48
Красимир Мартинов

"Радио България" на БНР с подкаст за православните ни общини зад граница

От 31 януари 2025 г. тръгва първият по рода си подкаст за българските православни църковни общини зад граница – „Мост на вярата“. Идеята е на екипа на програмата за чужбина на Българското национално радио (БНР) - „Радио България“ и се осъществява в сътрудничество с Българската източноправославна епархия на в Западна и Средна Европа. „Мост..

публикувано на 02.02.25 в 04:38
170 годишнина от създаването на  библиотека

Юбилеен печат за 170-годишнината от създаването на библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен

Специален юбилеен печат по повод 170 годишнина от създаването на  библиотека "Зора" при читалище "Зора 1860" Сливен бе изработен, след конкурс сред учениците в Националната художествена гимназия „Димитър Добрович“.    Конкурсът спечели Ивайла Дженева, 12 клас, специалност "Рекламна графика".  С юбилейния знак ще бъдат подпечатани всички книги,..

публикувано на 01.02.25 в 06:30
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22