Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Жанина Драгостинова: Няма такива страсти като в България. Не може да става дума за разделение в обществото

ПСА - контекстът в София и Виена

Биляна Коцакова: Този обект трябва да отиде в музея, където историята да бъде разказвана на фона на реалните факти

| Интервю
Снимка: БТА

"Във Виена наистина пазят Паметника на съветската армия, но ситуацията не е същата. Същото е и с паметника в Берлин. Идентични са ситуациите в Германия и Австрия, но те се различават много от ситуацията в България. Такива сравнения са политическа спекулация."

Това каза в интервю за БНР Жанина Драгостинова, изкуствовед, филмов критик и преводач.

Сравнението работи в полза на пропагандата, смята тя.

През 1938 г. Австрия става част от Германския райх и губи своята самостоятелност, загубва името си. В края на войната е окупирана от съюзниците и разделена на 4 окупационни зони. До 1955 г. няма самостоятелно правителство, тоест 10 години след войната не е самостоятелна държава. В държавен договор тогава тя поема задължението да поддържа неутралитет. В същия държавен договор е записано, че се задължава да се грижи за всички войнишки паметници и паметни плочи на загинали във войната срещу хитлеристка Германия, както и за такива, възхваляващи победителите. Паметникът на съветската армия във Виена е построен веднага след войната, а проектът за него бил готов още преди влизането на руските войски там, обясни Жанина Драгостинова.

"Казват, че поради липса на глина паметникът бил "направен" върху стъклена бутилка със смачкан хляб."

Жанина Драгостинова Снимка: БГНЕС

Битката за Виена е била доста трудна. Когато идват руснаците, започват изграждането на паметника веднага, допълни Драгостинова.

Общината във Виена се задължава да поддържа този паметник, а полицията издирва извършителите на различни вандалски прояви. Ако не може да го открие, полицията заплаща възстановяването на повредените места, уточни Жанина Драгостинова. Паметникът във Виена е по-нисък от този в София, допълни тя.

"Няма такива страсти като в България. Не може да става дума за разделение в обществото."

Надписите върху паметника са на руски език. Съвременният млад виенчанин едва ли разбира за какво е това, посочи още тя.

Снимка: БТА

Административният съд в София спря демонтажа на ПСА, след като вече беше приключило отстраняването на основните фигури върху него. Решението се обжалва от Областната управа.

Несъстоятелни са аргументите на съда да направи това разпореждане, това мнение изрази в предаването "Преди всички" адвокат Биляна Коцакова - член на работна група "Правосъдие" на Платформата за европейска памет и съвест, както и на Гражданската инициатива за демонтиране на Паметника на съветската армия.

"Извършва се демонтаж на бронзови фигури", каза тя. По думите ѝ "този обект не е поддържан и обследван 70 години" и тази разлика е пренебрегната от съда.

"Съдът директно приема, че се извършва демонтаж на паметника, унищожаване. (…) Мотивите на съда да даде това разпореждане са абсолютно несъстоятелни."

Снимка: БТА

Запитана има ли вероятност София да осъмне с реставриран ПСА, Коцакова посочи, че "дължим грижа на българската култура, сериозна, пропусната грижа към българската история, чест, достойнство и идентичност" и няма да се позволи такава реставрация.

"Не можем да очакваме възстановяване. Този обект трябва да отиде в музея, където на фона на реалните факти да бъде разказвана историята."

Биляна Коцакова  Снимка: Ирина Недева
Двете мнения чуйте в звуковите файлове.
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28