Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Успехите в борбата с климатичните промени през 2023 г.

Снимка: Pixabay

2023-та е била най-горещата година в историята, като шест месеца от нея са поставили рекорди с високи температури, сочат данни на европейската служба за климатичните промени „Коперник“.

През изминалата година обаче беше постигнато и споразумение за намаляване на световното потребление на изкопаеми горива в опит да бъдат избегнати най-лошите последствия от глобалното затопляне.

След десетилетия преговори, през март държавите-членки на ООН постигнаха споразумение за защита на световните океани, които са извън националните граници. До този момент само 1% от тях бяха със защитен статут. Договорът за откритото море предоставя рамка за създаването на защитени морски зони, които да обхващат 30 на 100 от световните океани и да предотвратят загубата на биологично разнообразие.  

2023 беше и годината, в която Европейският съюз се ангажира с мерки за борба с обезлесяването, които екоактивисти определиха като “сериозен пробив”. Съгласно регламента, който влезе в сила през юни, вносителите на продукти като соя, телешко, палмово, масло, дървен материал, какао, кафе и каучук трябва да могат да докажат, че веригите им на доставки не водят до загуба на горски масиви.  

Положителни новини за горите имаше също от Колумбия и Бразилия, където беше отчетен рязък спад в обезлесяването в екваториалните гори на Амазония в Бразилия. Новото правителство на президента на Бразилия Луис Игнасио Лула да Силва обеща да спре напълно обезлесяването до 2030 година и да вземе мерки срещу незаконната сеч.  

През декември близо 200 те държави, които участваха в международната конференция за климата в Дубай, се споразумяха да има намаляване на глобалното потребление на изкопаеми горива, както и утрояване до 2300 година на капацитета за производство на възобновяема енергия в световен мащаб. Имаше критики, че тези мерки не са достатъчни, но беше определено като “историческо” създаването на фонда за загуби и щети в помощ на най-бедните и най-уязвимите спрямо климатичните промени държави - мярка, за която те настояваха повече от 3 десетилетия.


По публикацията работи: Венцислав Василев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мястото на израелското нападение в Рафах.

Съветът за сигурност на ООН се събира на извънредно заседание заради израелската атака в Рафах

Съветът за сигурност на ООН ще проведе днес извънредно заседание след израелската въздушна атака срещу град Рафах в южната част на Ивицата Газа, при която загинаха най-малко 45 души. Израел обяви, че случилото се е "трагичен инцидент", но критиките срещу страната се увеличават. Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш осъди въздушния удар на Израел..

публикувано на 28.05.24 в 04:13
Киър Стармър

Британски бизнес лидери в подкрепа на лейбъристите

Във Великобритания десетки бизнес лидери са подписали писмо, подкрепящо икономическите планове на опозиционната Лейбъристка партия преди общите избори на 4 юли, като казват, че е „време за промяна“. В писмото 121 основатели, изпълнителни директори и бивши ръководители в редица фирми за финансови услуги, търговия на дребно и производство..

публикувано на 28.05.24 в 03:56
Йоргос Герапетритис

Гръцкият външен министър настоя за незабавно спиране на военните действия в Близкия изток

За незабавно прекратяване на военните действия в Близкия Изток призова гръцкия външен министър Йоргос Герапетритис. Опозицията също настоява за мирни преговори. Позицията на Гърция по събитията в Близкия Изток е незабавно прекратяване на военните действия, освобождаване на заложниците и отваряне на допълнителни хуманитарни коридори, заяви гръцкият първи..

публикувано на 28.05.24 в 03:48
Крепостта Ряховец край Горна Оряховица

Отварят за посещения средновековна крепост край Горна Оряховица

Средновековната крепост Ряховец над Горна Оряховица за първи път ще бъде отворена за посещения.  Инициативата ще се проведе на 30 май е на Историческия музей и на местната власт за празника на града. С деня на отворени врати се цели популяризиране на символа на най-ранната горнооряховска история, както и районът на крепостта, богат на..

публикувано на 28.05.24 в 03:38
Френският президент Еманюел Макрон жестикулира, докато изнася реч в Дрезден, Германия, 27 май 2024 г.

Да изградим силна, суверенна и хуманна Европа, призова Макрон в Дрезден

Европа ще трябва да помисли за собствената си отбрана и сигурност, заяви в реч в Дрезден президентът на Франция Еманюел Макрон. По думите му  европейците не могат да разчитат на гаранциите за сигурност от САЩ.  По-малко от две седмици преди европейските избори френският президент Еманюел Макрон произнесе пламенна реч в Дрезден в подкрепа на укрепването..

публикувано на 27.05.24 в 22:58
Вътрешният министър Калин Стоянов.

Министърът на вътрешните работи ще открие РУ - Вършец, чиято дейност се възстановява

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов ще открие Районното управление във Вършец утре, чиято дейност се възстановява почти две години след като беше затворено.  През последните близо две години полицейското управление във Вършец функционираше, като участък към Районно управление Берковица. Със заповед на вътрешния министър Калин Стоянов от 22..

публикувано на 27.05.24 в 22:43
Соня Ганева

В община Плевен започнаха демонстрации на машинното гласуване

В община Плевен започнаха демонстрации на машинното гласуване за предстоящите на 9 юни избори за Народно събрание и за Европейски парламент.  Две от общо осемте машини в областта са предоставени на община Плевен. Къде може пробно да се гласува, обясни Соня Ганева, секретар на Общината: "От днес започва пробното гласуване с демонстрационните..

публикувано на 27.05.24 в 22:33