Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Различните Новогодишни обичаи в Гърция и по островите

Снимка: Ройтерс

Несъмнено едно от любимите места, където чужденците искат да посрещнат Нова година е в Гърция – не само поради различни интересни традиции, но и поради по-емоционалното посрещане на новата година на брега на морето, а и времето често не напомня, че е зима.

Един от традиционните начини за гърците да проверят късмета си е като играят карти, а по стара традиция в страната се раздават дребни монети на децата. 

Впечатляваща е и Новогодишната украса - освен традиционните светещи елхи както на площада, така и във всеки дом, много са интересни Коледните кораби, които и светят.

Това също е стара традиция, защото Гърция е морска страна. По островите и не само там има много моряци, които са на път и тези светещи кораби са в чест на всички светии, които закрилят моряците.

Всеки остров има по нещо различно в традициите си на Нова година – например в района на град Ксанти момчетата, които предстои да влезнат в казарма, палят голям огън в центъра на селото, пеят Коледни песни и всички им пожелават да се завърнат живи и здрави от служба.

На островите има и друга традиция, която тръгва от Пелопонес, но е разпространена в цяла Гърция. Това е, че счупването на нар пред входната врата носи щастие и здраве.

Много е популярно даване на пари на роднини, които идват и ти честитят Новата година. Гърците вярват, че така годината ще бъде щедра и богата.

На остров Крит за украса на входната врата ще видите глава лук. Критяните вярват, че това носи щастие и гони злите сили от дома.

На Йонийските острови излизат на улицата след полунощ, поздравяват се и се пръскат с одеколон, чийто силен мирис смятат, че пази хората от зли сили.

На Цикладските острови се радват много, ако гълъб кацне на двора или на покрива на къщата - считат го за знак за благоденствие.

На Крит вярват, че първият човек, който влезе в къщата с десния крак, носи щастие, дават му пари и задължително трябва да седне на масата.

В страната се приготвят и редица традиционни храни, сред които курабиадес – меденки, украсени с маслинови клончета и плодове.

Новогодишната питка с парата се нарича Василопита - питката на Свети Васил, защото се разчупва в първите минути на Новата година, когато започва и Празникът на Свети Васил. На който му се падне парата е щастливецът на годината в семейството.

Има десетки рецепти за тази питка - някъде тя е солена, на повечето места е с вкус на козунак, но вече гъркините си я купуват, вместо да я правят вкъщи. В Гърция няма традиции за баница с късмети.

Новогодишната нощ се очаква с голямо нетърпение от децата, които чакат подарък от Дядо Мраз - в неговата роля е Свети Васил, който носи подаръците и по традиция влиза през камината. Ако роднини или близки приятели донесат подарък за детето, този подарък се оставя под елхата и се чака Свети Васил в Новогодишната нощ.

За разлика от Коледа, който е чисто семеен празник и традициите се спазват, на Нова година гърците обичат да празнуват навън с приятели и роднини. Много хора са на заведение или на площада, където има богата програма, обаче при изгрев слънце се ходи на брега на морето, защото той е много красиво.

По островите Дядо Мраз или по гръцки Свети Васил пристига с лодка, осветена и с чувал с подаръци за децата.

Подробности, както и една истинска "празнична история", звучаща като приказва – може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зорница Близнашка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Европа харчи милиарди за къмпинг туризъм, ние не правим нищо

Крайно време е властта да започне да работи по въпроса за къмпинг туризма в България, като предприеме стъпки към регулиране. Този призив отправи в интервю за БНР Йордан Ибришимов от Българското кемпер общество. Нарушенията е хубаво да се следят и превантират, технологиите са въпрос на избор , каза той във връзка с намеренията до се..

публикувано на 07.05.25 в 09:34

"Капачки за бъдеще" с нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството

Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...

публикувано на 04.05.25 в 07:05

В Столичната библиотека тече процес на модернизация на услугите

До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..

публикувано на 04.05.25 в 06:53

Пето бригадно командване в Плевен организира празник за Деня на храбростта

В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..

публикувано на 04.05.25 в 06:01
Ариел Бибас

В Израел все още очакват да се завърнат отвлечените в Газа

Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..

публикувано на 04.05.25 в 05:41

Стрели срещу матурите след 7-и клас: Безполезни и за децата, и за системата

Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..

публикувано на 02.05.25 в 12:05

Райна Бояджиева: Ако акушерската професия е автономна, ще привлече повече желаещи

4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък.  48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..

публикувано на 01.05.25 в 10:10