Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Различните Новогодишни обичаи в Гърция и по островите

Снимка: Ройтерс

Несъмнено едно от любимите места, където чужденците искат да посрещнат Нова година е в Гърция – не само поради различни интересни традиции, но и поради по-емоционалното посрещане на новата година на брега на морето, а и времето често не напомня, че е зима.

Един от традиционните начини за гърците да проверят късмета си е като играят карти, а по стара традиция в страната се раздават дребни монети на децата. 

Впечатляваща е и Новогодишната украса - освен традиционните светещи елхи както на площада, така и във всеки дом, много са интересни Коледните кораби, които и светят.

Това също е стара традиция, защото Гърция е морска страна. По островите и не само там има много моряци, които са на път и тези светещи кораби са в чест на всички светии, които закрилят моряците.

Всеки остров има по нещо различно в традициите си на Нова година – например в района на град Ксанти момчетата, които предстои да влезнат в казарма, палят голям огън в центъра на селото, пеят Коледни песни и всички им пожелават да се завърнат живи и здрави от служба.

На островите има и друга традиция, която тръгва от Пелопонес, но е разпространена в цяла Гърция. Това е, че счупването на нар пред входната врата носи щастие и здраве.

Много е популярно даване на пари на роднини, които идват и ти честитят Новата година. Гърците вярват, че така годината ще бъде щедра и богата.

На остров Крит за украса на входната врата ще видите глава лук. Критяните вярват, че това носи щастие и гони злите сили от дома.

На Йонийските острови излизат на улицата след полунощ, поздравяват се и се пръскат с одеколон, чийто силен мирис смятат, че пази хората от зли сили.

На Цикладските острови се радват много, ако гълъб кацне на двора или на покрива на къщата - считат го за знак за благоденствие.

На Крит вярват, че първият човек, който влезе в къщата с десния крак, носи щастие, дават му пари и задължително трябва да седне на масата.

В страната се приготвят и редица традиционни храни, сред които курабиадес – меденки, украсени с маслинови клончета и плодове.

Новогодишната питка с парата се нарича Василопита - питката на Свети Васил, защото се разчупва в първите минути на Новата година, когато започва и Празникът на Свети Васил. На който му се падне парата е щастливецът на годината в семейството.

Има десетки рецепти за тази питка - някъде тя е солена, на повечето места е с вкус на козунак, но вече гъркините си я купуват, вместо да я правят вкъщи. В Гърция няма традиции за баница с късмети.

Новогодишната нощ се очаква с голямо нетърпение от децата, които чакат подарък от Дядо Мраз - в неговата роля е Свети Васил, който носи подаръците и по традиция влиза през камината. Ако роднини или близки приятели донесат подарък за детето, този подарък се оставя под елхата и се чака Свети Васил в Новогодишната нощ.

За разлика от Коледа, който е чисто семеен празник и традициите се спазват, на Нова година гърците обичат да празнуват навън с приятели и роднини. Много хора са на заведение или на площада, където има богата програма, обаче при изгрев слънце се ходи на брега на морето, защото той е много красиво.

По островите Дядо Мраз или по гръцки Свети Васил пристига с лодка, осветена и с чувал с подаръци за децата.

Подробности, както и една истинска "празнична история", звучаща като приказва – може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Зорница Близнашка


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Людмила Кирилова

Людмила Кирилова за усещането да посетиш вулкан

В света има любители на нетрадиционни туристически дестинации, а също и такива които съчетават традиционните – културно-исторически и кулинарен туризъм с нетрадиционните. Какво имам предвид – това са туристи, които искат да станат свидетели на грандиозни зрелища, като изкачвания в близост до активни вулкани.  "Вече има и българи, които се интересуват..

публикувано на 25.06.24 в 11:51
Радослав Илиев

Радослав Илиев: Започнахме с древни текстове, които никога не са поставяни на театралната сцена

"В началото сформирахме творчески екип, който да подбере млади хора, които да възстановят дейността на трупата за античен театър с патрон Огнян Радев, както и да подготвим първия спектакъл", разказа в "Нощен Хоризонт" историкът и преподавател  Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" .  Това е  единственият античен..

публикувано на 24.06.24 в 11:57
Емил Златев

Емил Златев: 8 минути гимнастика сутрин и вечер и лека храна през лятото за неспортуващите

Лятото не е просто сезон – то е усещане за волност, свобода и полет. Лятото ни дарява с енергия и вдъхновение да се чувстваме свободни и да живеем пълноценно . Слънцето грее ярко, дните са дълги и това е перфектното време да се погрижим за нашето лятно здраве и форма.  Всеки слънчев лъч, всяка топла вечер ни напомнят за онова обещание, което сме..

публикувано на 24.06.24 в 10:04

Първият в София Дневен център за лица с тежки увреждания отвори врати

"За първи път в столицата беше открит Дневен център за пълнолетни лица с тежки множествени увреждания, предоставящ уникалната услуга на заместваща грижа." Това съобщи Надежда Бачева, заместник-кмет по направление "Социални дейности и интеграция на хора с увреждания" по време на церемонията по..

публикувано на 23.06.24 в 07:14
Българска Патриаршия

На 30 юни се очаква България да има нов патриарх

Тази седмица Светият Синод избра тримата кандидати за патриарх. Това са врачанският митрополит Григорий, видинският Даниил и ловчанският Гаврийл. Един от тях следващата неделя на 30 юни ще стане новият български патриарх. Още на първи тур, с най-много гласове и над необходимият минимум от 9 гласа, е избран Врачанският митрополит Григорий...

публикувано на 23.06.24 в 06:11

Нужна е национална стратегия срещу затлъстяването

Около 40% от българите са с Индекс на телесната маса над здравословния, а 36 % страдат от затлъстяване. 25% от хората в България са със затлъстяване I-ва степен, 9% с II-а степен и 2% са с III-та степен, сочат данните от социологическо проучване на Агенция „Тренд“, което бе представено съвместно с експерти от Алиансa срещу затлъстяването...

публикувано на 23.06.24 в 05:36

120 млн. души са напуснали домовете си принудително

Докато в Швейцария течеше мирната конференция за Украйна, а Израел и Хамас продължват да преговарят за прекратяване на огъня в ивицата Газа, Агенцията за бежанците на ООН излезе с доклад, който показва, че към днешна дата има безпрецедентно висок брой разселени хора заради конфликти. Рекордните 120 милиона души са били принудени да напуснат домовете си..

публикувано на 22.06.24 в 15:30