Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Звук от свирка стига до мозъка на кучето и спасява живот при земетресение в Япония

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Три са важните неща при спасяването при земетресение. Първото е превенцията, второ е поведението по време на бедствието и трето, което е немаловажно, поведението след земетресение. Това сподели в предаването на БНР "Хоризонт до обед" Юлияна Антонова-Мурата.

Тя разказа за подготовката и действията на японците. Страната отново бе разтърсена от мощни земетресения в първия ден на новата година. 

"Веднага след труса на мястото има 1000 души, а ден след това те са 10 000. Отиват да помагат и никой никога няма да се снима и да показва, действа се", разказа още Антонова. 

Спасителните действия в Япония показват, че жертвите там са значително по-малко, отколкото в Турция - при земетресение със същата сила. 

"Когато за първи път бях дипломат, в началото на 90-те години, ме впечатли, че в посолството имаше огромна карта, подарена от общината. На нея бе посочено къде се очакват и къде би могло да има епицентър на земетресение. Видях, че България е отразена с розов цвят като Лос Анджелис и Япония. Затова през следващите години като консул и културно аташе винаги съм участвала във всяка покана от общината и институциите, когато става въпрос за обучение, правила по време и след земетресение при бедствието", каза Антонова, която живее в Токио и е автор на три книги за Япония. 

От опита и преживяното в Япония и като участвала в над 60 демонстрации за превенции по време на земетресение и как да се държи след това, Юлияна Антонова коментира, че всеки един трябва да осъзнае, че на всеки един от нас животът му зависи от самия него, но също така и от тези около него.

"В Япония от най-ранна детска възраст започва обучението - поведение и внушение да не се паникьосваме. Моят внук на 2 години знае на японски думи като "влака стрела" и "земетресение", и знае какво да направи - първо,  да отиде под масата и да се хване за здраво", сподели Юлияна Антонова.

Тя обясни, че най-важни са първите секунди при труса. 

"Имаме 10 – 12 секунди да напуснем дома. Ако не можем, трябва да потърсим временно убежище под масата, а не както мен са учили в училище - под касите на вратите", категорична е тя.

И разказва за едно странно явление, което се изследва от японските органи за геопространствена информация, при което земята се движи и има отклонения 1,20 м на запад и 1,10 м нагоре и как да се бяга:  

"Най-важното е винаги на работното място, в чантата ви, до леглото в спалнята ви винаги да има бутилка с вода. Японците установяват, че може 10 дни без храна, но не можем без вода. Това е най-важно за оцеляване, не знаем след колко време ще бъдем открити". 

В правилата за спасяване японците препоръчват да се вдигне фланелка, дреха към устата, да се плюе в нея и през това да се диша, вид филтър, защото в много сгради мазилката затруднява дишането, запушва носа и гърлото, а и от паниката се диша трудно. 

Юлияна Антонова разказа и за малки свирки, които подарявала на всичките си приятели, чийто сигнал стига до мозъка на кучетата - търсачи.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Две години по-късно: Какво се случва в районите, засегнати от опустошителния трус в Турция

"Ситуацията беше страшна, апокалиптична. Атмосфера на смърт се усещаше навсякъде". Това са спомените на Нора Чолакова, кореспондент на БТА в Турция, след като  на 6 февруари 2023 г. южната ни съседка беше поразена от трус с магнитуд 7,7 по Рихтер.  Бедствието е едно от най-опустошителите земетресения в историята на Турция – загиналите са над 53..

публикувано на 06.02.25 в 07:40

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на дървета в центъра на града

Община Поморие оттегли предложението си за подмяна на 63 стари дървета в центъра на града с нови. Седмица след първата среща с жителите на Поморие, на която беше представена идеята, заради създалото се напрежение Общината организира втора среща. Снощи, в новото читалище на града, кметът Иван Алексиев предложи един демократичен подход за..

публикувано на 06.02.25 в 06:45

Логопед: Електронно устройство преди 4 години - не! Пораженията са големи

Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът Ива Александрова, специалист по ранно детско развитие. " Стават все повече децата, които не могат да се хранят самостоятелно на 3-4 години, не могат да дъвчат, не могат да говорят, не могат да..

публикувано на 05.02.25 в 11:46

Внос на дървесина? Алармират за криза в горския сектор

Какво се случва в горския сектор и защо по-голямата част от дървесината вече се внася от други държави в Европа? За криза в горския сектор и пазара на дървесина алармират за пореден път дърводобивни и дървопреработвателни фирми от Югозапада. Те изпратиха писмо до премиера и министъра на земеделието и храните, в което настояват за спешна..

публикувано на 05.02.25 в 09:20

Страх на Санторини: Чакат по-силен трус, не изключват цунами

"Имах намерение да се евакуирам, но не можах да намеря билети. Днес няма фериботи, защото времето е много лошо – 7-8 бала вълнение. Положението е много сложно. Хората са много стресирани, уплашени . От 03.00 часа съм в колата, няма спане", разказа сънародникът ни Иван Димитров, който все още се намира на Санторини. В предаването "Преди..

публикувано на 05.02.25 в 08:59

Проф. Янко Герджиков: Трусовете са плитки, България е далече от Санторини

България е много далече от Санторини и за нас не е сеизмичен източник. Не е дълбок източник, какъвто е Вранча. Тук става дума за дълбочина на 10 км. и трусовете имат локално влияние. Дълбоките от типа Вранча, Хималаите, около Япония и Чили - те могат да причинят явления в широк диапазон. В Санторини са плитки събития.  Това коментира..

публикувано на 04.02.25 в 14:07

Основна част от раковите заболявания не се дължат на наследствени фактори. Важен е скринингът!

Диагностицираме все по-млади жени с рак на гърдата в късен стадий . Това съобщи в подкаста на БНР "В центъра на системата" д-р Ваня Митова , началник на Отделението по хирургия на гърда и реконструктивна хирургия в УСБАЛ по онкология "Проф. Иван Черноземски". Цялото интервю на Гергана Хрисчева с д-р Ваня Митова може да чуете в подкаста на..

публикувано на 04.02.25 в 11:04