Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радан Кънев: Реалистично е от началото на 2025 г. да бъдем приети в Шенген и по суша

| Интервю
Радан Кънев
Снимка: Ани Петрова

Реалистично е при успешни интензивни преговори да бъде преодоляно ветото на Австрия и от началото на 2025 г. да бъдем приети в Шенген и по суша. Това прогнозира пред БНР евродепутатът Радан Кънев.

"Най-важната част на влизането в Шенгенското пространство е увереността на инвеститорите, на хората, които очакваме да вложат средства в модернизацията, развитието на българската индустрия или създаването на нови индустрии в България, че България наистина е 100-процентов пълноценен член на европейското икономическо пространство – най-големият единен пазар в света, който съществува. От тази гледна точка ние вече сме направили огромна крачка, именно поради факта, че сме в Шенген, макар и с ограничения за сухопътния трафик. Второ – перспективата с началото на 2025 г. да бъдем член и на Шенген по суша, и на еврозоната вече дава възможност да се мисли за едно отприщване на инвестиционния процес за България", коментира той.

Според него това е напълно реалистична прогноза. Той напомни, че много държави са влезли в Шенген първо по въздух и вода, а после и по суша.

В предаването "12+3" евродепутатът обаче подчерта, че в българското публично пространство не се коментират целите – защо искаме да влезем в Шенген:

"Коментира се все едно е някакъв фетиш – дали някой ще си го закачи на ревера, дали няма да си го закачи, логично – който управлява, иска да отчете успех, който е в опозиция, иска да отчете провал на управляващите. В цялата тази словесна суматоха ние загубихме разговора - защо искаме да влезем в Шенген".

А причините, според него, са няколко. Първо – Шенген е най-тясното, най-консолидираното общо пространство на сигурност в ЕС и въобще на европейския континент. По думите му от гледна точка на влизането в това пространство на сигурност – целите са изцяло постигнати.

Втората причина да искаме активно да бъдем в Шенген е икономическа, добави Радан Кънев, като уточни, че направлението със стокообмена по суша не сме го постигнали, а стокообменът по вода и въздух жестоко се подценява.

Той отново повтори, че частичният ни успех е заради вътрешнополитически процеси в страните, които налагат вето. Според него обаче злоупотребата с правото на национално вето е нещо, което руши доверието в ЕС.

"Влизаме в големия дебат, който в рамките на следващия мандат на европейските институции ще е много интензивен – той е накъде върви Европа и вървим ли към отпадане на ветото и преминаване към взимане на решения с квалифицирано мнозинство", изтъкна евродепутатът. Той обаче напомни, че ние пък налагаме вето по конкретен проблем – за евроинтеграцията на Северна Македония.

Радан Кънев е категоричен, че страната ни не поема никакво ново задължение. "Популисти и от двете страни лъжат като разпрани. Просто трябва да проверяваме документите", обясни евродепутатът.

Той обяви, че в последните дни на миналата година е постигнато споразумение между ЕП и националните правителства в Съвета на ЕС по отношение на Пакта за миграция. По думите му се е постигнало съгласие да бъдат сериозно ревизирани. Според него Дъблинският регламент е несправедлив към граничните държави. "В момента промяната е факт и тя ще влезе в сила до броени месеци. Това е промяната, която граничните държави искахме", каза той. По думите му това е много голям успех, който обаче не се комуникира с обществото.

През март Радан Кънев иска да види изпълнени обещания и ангажименти на политическите сили, които създадоха управляващото мнозинство:

"Аз искам, настоявам и ще работя активно за това първо ротация да има. Второ – след ротацията премиерът да се казва Мария Габриел, както е договорено. Трето – да не се променя формулата, философията на управлението и управляващото мнозинство".

Той напомни, че в тази формула няма ДПС и изрази надежда и за в бъдеще няма да има. Според него участието на ДПС е било неизбежно при конституционните промени. По думите му причината за това е "безотговорното поведение" на БСП:

"Направиха ни заложници на ДПС".

Радан Кънев заяви, че е категоричен противник на политическите назначения и квоти в регулаторите. Конституционният съд обаче не е регулатор, уточни той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 


По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен продължават дейностите по 21 мерки на МРРБ за справяне с безводието

Продължават дейностите по изпълнение на 21 мерки на МРРБ за справяне с безводието в Плевен. Проблем към момента са ВИК-авариите по компрометираната водопроводна мрежа на града. В Община Плевен се работи по отворените обществени поръчки за избор на изпълнител на СМР и избор на строителен надзор по време на строителството на обект: "Реконструкция..

публикувано на 24.11.25 в 16:56
Министър-председателят Росен Желязков участва днес, 24 ноември, в неформално заседание на държавните и правителствени ръководители от ЕС.

Желязков: Важно е да се запази импулсът за постигане на мир в Украйна

Като държава член на ЕС и съюзник в НАТО България е готова да участва в намирането на решения за мир и сигурност. Тази позиция е представил премиерът Росен Желязков в рамките на днешното неформално заседание на държавните и правителствени ръководители от Евросъюза, съобщава пресслужбата на правителството. Според Желязков сигурността на Украйна..

публикувано на 24.11.25 в 16:49

Изтича срокът за предложения за промени на законопроекта за бюджета на ДОО

До края на деня изтича срокът за предложения за промени между двете четения на проекта на Закон за бюджета на Държавното обществено осигуряване. В сряда те ще бъдат разгледани от парламентарната комисия по бюджет и финанси. Седем от деветте, направени до момента предложения за промени, са от депутати на партия "Възраждане". След..

публикувано на 24.11.25 в 16:48

Замърсяване с манган и колиформи на водата във вълчедръмското село Долни Цибър

Замърсена питейна вода с тежки метали и колиформи засече хигиенната инспекция (РЗИ) от Монтана във вълчедръмското село Долни Цибър. Отклоненията са установени в училището и кметството в населеното място Взетите водни проби от основно училище "Христо Ботев" и кметството в Долни Цибър не отговарят на наредба №9 за питейно-битови нужди по показател..

публикувано на 24.11.25 в 16:41

Кипър е усвоил 100% средствата от европейските фондове за периода 2014-2020 г.

Кипър е усвоил 100% средствата от европейските фондове за периода 2014-2020 г. и е над средното за ЕС ниво за сегашния период 2021-2027 г., съобщиха от финансовото министерство при представянето на годишния доклад на Европейската сметна палата. Кипър е получил почти 1,3 млрд. евро от европейски фондове през последните четири години и "нито едно евро не..

публикувано на 24.11.25 в 16:18

И в Силистра подкрепиха националния протест на КНСБ

Служители на Националния осигурителен институт и на Дирекция "Социално подпомагане" в Силистра излязоха в обедната си почивка, за да подкрепят националния протест на КНСБ в столицата. Исканията им са за по-добри условия на труд и по-високи заплати в обществения сектор.  Протест на КНСБ с искане за достойно заплащане в обществения..

публикувано на 24.11.25 в 16:10

КТ "Подкрепа" - против отварянето на училищните дворове в големите градове за външни хора

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" се обяви против  отварянето на училищните дворове за външни хора в по-големите градове като София и Пловдив. Подходът на български общини и кметове да нареждат училищните дворове да се отварят за гражданите извън учебните часове заради дефицита на спортни и открити пространства в големите градове води до..

публикувано на 24.11.25 в 16:01