Светът в последните години е напълно различен и в него Шенген и еврозоната са в пъти по-важни от това, което беше преди това.
Това каза пред БНР Мартин Димитров, депутат от ПГ на ПП-ДБ. Той обясни, че различни транспортни коридори са се отклонили през България и Румъния, "за да заобикалят Украйна заради безумната война, която води Русия там":
"Сега допълването на Шенген с България и с Румъния става изключително важно за целия ЕС. Светът наистина е различен и предизвикателствата са много сериозни".
Димитров определи като успех влизането на страната ни в Шенген с въздушните и морски граници:
"БСП и "Възраждане" съчиниха истории и за Шенген, и за еврозоната, които да създават страхове. ... Цяла година обясняваха как след влизането в еврозоната следва някакъв апокалипсис, а се видя, че Хърватия като влезе това доведе до развитие на икономиката, а инфлацията дори спадна. Никой сега не пита тези хора защо говореха тези измислени чудеса. Сега си измислиха и за Шенген, че като влезем - ще дойдат някакви тълпи мигранти, което е абсурдно. Нямаме никакви допълнителни ангажименти. ... Шенген означава лесно да търгуваш и да пътуваш. Той е изключително важно решение за бизнеса и за развитието на икономиката. Еврозоната означава ниски лихви, инвестиции и сигурност. И двете неща са много важни за България".
По думите на депутата "цяла година президентът Румен Радев, министри от служебния му кабинет, даже и хора от ГЕРБ" са говорили "празни приказки за фалити и т.н.", а сега никой не им търси отговорност за това.
Мартин Димитров подчерта, че ако през 2025 г. България вече е и в Шенген и в еврозоната, това ще доведе до по-висок растеж и по-високи доходи.
За първи път през 2024 г. имаме шанс да не сме на последното място в класацията по доходи в ЕС, изтъкна депутатът от ПП-ДБ..
Според Димитров при ротацията в кабинета "Денков - Габриел" е нормално да се оцени работата на министрите и да се вземе решение дали да останат и в новото правителство:
"Вътрешно в ПП-ДБ трябва да направим такава оценка. Да видим какви са причините за несвършени неща и дали могат да се наваксат".
Мартин Димитров подчерта като проблем това, че част от регулаторите са много слаби и много неефективни.
"Трябва да бъдат подбрани хора за регулаторите, които да са достатъчно компетентни и достатъчно решителни. За да видят хората, че имаме регулатори", заяви депутатът.
Интервюто на Людмила Железова с Мартин Димитров в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
В Женева днес и утре се провежда неофициална петстранна конференция по Кипърския въпрос. Значението й се засилва от геополитическите събития в по-широкия регион на Източното Средиземноморие и развитието на евро-турските отношения. Конференцията бе свикана и се провежда под егидатата на генералния секретар на ООН Антонио Гутериш. В нея участват..
Документите, свързани с имиграционния статут на принц Хари в Съединените щати, трябва да бъдат оповестени публично до вторник, постанови американски съд, съобщи "Скай нюз". Съдия Карл Никълс нареди документите, свързани с молбата за американска виза на херцога на Съсекс, да бъдат публикувани като част от текущо искане за това на базата на Закона за..
На вчерашната виртуална среща на световните лидери от "Коалицията на желаещите“, посветена на бъдещето на Украйна, чийто домакин беше британският премиер Киър Стармър, е бил обсъден план за мироопазващи сили от над 10 000 войници, съобщи "Сънди таймс“, позовавайки се на високопоставени правителствени източници. Неделното издание съобщи, че..
В болница в Солун пристигнаха тежко пострадали от пожара в дискотека в Кочани. Гърция е в готовност да окаже всякаква помощ на правителството в Скопие. 7-дневен траур за жертвите от Кочани е обявен в Северна Македония В многопрофиланата болница "Папаниколау“ в Солун пристигнаха три линейки с пострадали в инцидента от дискотеката "Пулс“..
Министърът на здравеопазването на Северна Македония Арбен Таравари заяви, че пострадалите в пожара в Кочани, приети за лечение в здравни заведения, са в общо добро състояние. Над 50 са жертвите на пожара в РСМ Таравари посочи, че след първите осем се очаква още шестима пациенти да бъдат изпратени в България: "В България са изпратени 8 пациенти,..
Избирателната активност в община Две могили, област Русе, към 17:30 часа е 38,51 процента. Гласували са 2576 души от общо 6689 с право на вот. Това съобщи за БТА председателят на Общинската избирателна комисия (ОИК) Анелия Петрова. Избирателната активност в община Две могили към 12:30 часа е 24,43% Тя обясни, че активността е по-ниска..
Може да говорим за опити за прекратяване на огъня, но със сигурност – не за край на войната . Това мнение изрази пред БНР Весела Чернева,..
В тази среда на разграждане на държавността Конституционният съд се оказа един от малкото стожери на самата държавност . Българското задкулисие не..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..