От началото на новата година минаха дни и празничната еуфория започна да отшумява. Вярно е, предстоят имени дни и още малко радост, в която да забравим за здравословните навици в храненето. Факт е, че именно храната в нашата чиния е отговорна за нашата работоспособност, концентрация, жизнен тонус и външен вид. Всяко неудобство, което изпитваме, всеки дискомфорт има връзка с количеството и качеството на приетите от нас храни и напитки.
Непрекъснато ни се спи или не можем да спим, да и сънят има връзка с храната. Храним се емоционално, от скука или безразборно. Ние сме уморени от храна. От тук следват и болестите на гастроинтестиналния тракт, умората, пълнотата, затлъстяването на вътрешните органи, стомашните киселини, следват лекарствата.
"Зачестяват случаите при нас в Клиниката по гастроентерология на пациенти със следпразнични оплаквания, след грешки в храненето, след прекомерна употреба на по-тежки ястия и на алкохол, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Бисима Султани, гастроенетеролог в Университетска болница Лозенец.
"Най-напред заради обилното празнично хранене страда стомахът ни, заради приемът на по-голямо количество храна за по-кратко време, от обичайният ни начин на хранене. От алкохолната консумация страда черният дроб, след стомаха следват страдания и за дванадесетопръстника, дебелото черво, тънки черва.
Най-често оплакванията са свързани с неспецифичен дискомфорт в коремната област, съпроводени с чувство на тежест и газове, чувство на киселини, стягане зад гърдите, тези оплаквания се засилват след празниците, особено ако имаме хронични заболявания.
При един хроничен гастрит, например, това може да се разгърне до язвена болест, тя също има своите сериозни усложнения, което може да наложи спешно хирургично лечение, поясни още д-р Бисима Султани.
"Честа изява са също и жлъчните кризи, защото по-мазната храна и в по-големи количества стимулира свиването на жлъчния мехур и при налични камъни може да предизвика криза. Та започва с болка от горна коремна половина, към дясно подребрие, гърба, кръста, може да има гадене, повръщане, киселини...Това е едно от водещите изяви на след празничните изяви, добави още д-р Султани.
Д-р Бисима Султани обясни още, че вече се говори усилено за т.нар. ос - централна нервна система - стомашно-чревен тракт (тънки и дебели черва), и факторите, които се отразяват на тънките черва - хранене и психо емоционални стимули, стрес, динамика.
"При всяко едно от тези нарушения или дисбаланс очакваме промяна в качеството на живот и оплаквания. В последно време зачестяват оплаквания на заболявания на тънките черва при младите хора, което е функционално нарушение. Това е т.нар. "синдром на дразнимото черво". Това е нарушение точно на тази ос, без да има обективна болестна единица - тоест няма нещо болестно, което да е установено с изследвания. Тук започват въпросите.
Храната със сигурност има значение и как точно и колко често се храним. Това със сигурност се променя динамичното равновесие в организма, поясни още д-р Бисима Султани, гастроенетеролог в Университетска болница Лозенец.
Още по темата в звуковия файл.
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..