От началото на новата година минаха дни и празничната еуфория започна да отшумява. Вярно е, предстоят имени дни и още малко радост, в която да забравим за здравословните навици в храненето. Факт е, че именно храната в нашата чиния е отговорна за нашата работоспособност, концентрация, жизнен тонус и външен вид. Всяко неудобство, което изпитваме, всеки дискомфорт има връзка с количеството и качеството на приетите от нас храни и напитки.
Непрекъснато ни се спи или не можем да спим, да и сънят има връзка с храната. Храним се емоционално, от скука или безразборно. Ние сме уморени от храна. От тук следват и болестите на гастроинтестиналния тракт, умората, пълнотата, затлъстяването на вътрешните органи, стомашните киселини, следват лекарствата.
"Зачестяват случаите при нас в Клиниката по гастроентерология на пациенти със следпразнични оплаквания, след грешки в храненето, след прекомерна употреба на по-тежки ястия и на алкохол, разказа в "Нощен Хоризонт" д-р Бисима Султани, гастроенетеролог в Университетска болница Лозенец.
"Най-напред заради обилното празнично хранене страда стомахът ни, заради приемът на по-голямо количество храна за по-кратко време, от обичайният ни начин на хранене. От алкохолната консумация страда черният дроб, след стомаха следват страдания и за дванадесетопръстника, дебелото черво, тънки черва.
Най-често оплакванията са свързани с неспецифичен дискомфорт в коремната област, съпроводени с чувство на тежест и газове, чувство на киселини, стягане зад гърдите, тези оплаквания се засилват след празниците, особено ако имаме хронични заболявания.
При един хроничен гастрит, например, това може да се разгърне до язвена болест, тя също има своите сериозни усложнения, което може да наложи спешно хирургично лечение, поясни още д-р Бисима Султани.
"Честа изява са също и жлъчните кризи, защото по-мазната храна и в по-големи количества стимулира свиването на жлъчния мехур и при налични камъни може да предизвика криза. Та започва с болка от горна коремна половина, към дясно подребрие, гърба, кръста, може да има гадене, повръщане, киселини...Това е едно от водещите изяви на след празничните изяви, добави още д-р Султани.
Д-р Бисима Султани обясни още, че вече се говори усилено за т.нар. ос - централна нервна система - стомашно-чревен тракт (тънки и дебели черва), и факторите, които се отразяват на тънките черва - хранене и психо емоционални стимули, стрес, динамика.
"При всяко едно от тези нарушения или дисбаланс очакваме промяна в качеството на живот и оплаквания. В последно време зачестяват оплаквания на заболявания на тънките черва при младите хора, което е функционално нарушение. Това е т.нар. "синдром на дразнимото черво". Това е нарушение точно на тази ос, без да има обективна болестна единица - тоест няма нещо болестно, което да е установено с изследвания. Тук започват въпросите.
Храната със сигурност има значение и как точно и колко често се храним. Това със сигурност се променя динамичното равновесие в организма, поясни още д-р Бисима Султани, гастроенетеролог в Университетска болница Лозенец.
Още по темата в звуковия файл.
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..