Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"България ще бъде стабилен член на еврозоната, защото има много ниски нива на задлъжнялост и ниски дефицити"

Гунтрам Волф: България трябва да бъде присъединена колкото се може по-близо до европейското ядро

"Ако Русия победи в Украйна, това ще нанесе огромен удар върху европейския проект. Затова е време Европа да помогне по-решително на Украйна"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Новата 2024 г. може да е по-позитивна в икономически план от изминалата година, въпреки че несигурността пред прогнозите е много голяма, заяви в интервю за "Събота 150" президентът на Германското дружество за външна политика Гунтрам Волф. Пред света все още стоят много предизвикателства, а и в последните години "неизвестното" се превърна в част от геополитическия пейзаж.

Кои са "черните лебеди" пред глобалната икономика тази година?

Природата на "черните лебеди" ги прави невидими. Никой не знае какво ни предстои. Явлението вече може и да се случва, но да стане видимо впоследствие. С това уточнение бих искал да кажа, че 2024 година е изпълнена с огромни предизвикателства.

Има множество избори навсякъде по света. Повече от два милиарда души ще пуснат своите бюлетини през годината. Двете най-важни гласувания, които аз следя с много голям интерес, са за американски президент и за Европейски парламент. Огромната ми тревога като европеец е, разбира се, изходът от вота в Съединените щати, но и все по-надигащата се вълна от популизъм в Европа. Това са два много големи риска за политическото и икономическо бъдеще на нашия континент.

Второто, на което със сигурност искам да наблегна, е войната на Русия срещу Украйна. Войната продължава брутално и Русия набира сила. Евентуална нейна победа или дори частична победа би била огромен удар не само върху Украйна, но и върху сигурността на целия наш континент.

Може би на трето място бих искал да спомена всички рискове, които произтичат от промените в климата. Те се ускоряват и причиняват все по-големи щети. Покачването на температурите ще доведе до много икономически и със сигурност политически проблеми в глобален мащаб. Един от тях е миграция, свързана с климатичните изменения.


Всъщност, потенциалната победа на Тръмп изобщо не е "черен лебед", а направо "слон в стаята". Какво би произтекло от нея?

Доналд Тръмп не е просто популист, а политически лидер, който представлява директна заплаха за върховенството на закона и за демокрацията в Съединените щати. Оттам идва и опасността за демокрациите по целия свят. От гледна точка на Европа са застрашени гаранциите за сигурността на Стария континент, които в момента осигурява Вашингтон чрез членството в НАТО. Тези гаранции могат да намалеят, което директно ще се отрази върху нашата сигурност.

В първия си президентски мандат Тръмп атакува директно европейски компании. Ако се завърне в Белия дом, може да стане още по-решителен и да подкопае просперитета на нашия континент. Не на последно място, при неговата администрация най-високопоставният съветник в Белия дом директно подкрепяше популистките лидери от Марин Льо Пен до предходното полско правителство и разбира се Москва. Има директни връзки с антидемократични и антиевропейски сили.  

Готова ли е Европа за търговска война със Съединените щати?

Не сме готови от гледна точка на това, че потенциална търговска война със Съединените щати би нанесла огромни щети и на двете страни. Двустранните отношения са много дълбоки - 10, ако не и 20 пъти по-дълбоки, отколкото са те между Европейския съюз и Китай например. Има огромни европейски инвестиции отвъд океана. В същото време в Европа има невероятно много американски инвестиции.


Европа има ли сили да помага сама на Украйна, ако помощта за Киев от Съединените щати бъде прекратена?

Не смятам, че Европа е готова, но трябва да бъде. Нямаме друг избор. Ако Русия победи в Украйна, това ще нанесе огромен удар върху европейския проект. Не можем и не трябва го да приемаме. Затова е време Европа да помогне по-решително на Украйна.

Войната срещу Украйна не е единствената. Очаквате ли допълнително влошаване на ситуацията в Близкия изток и потенциално - нов горещ конфликт някъде по света, например Тайван?

В Близкия изток вече настъпи хаос. Червено море е опасно за международна търговия, което ще има последици за глобалната икономика. Регионът много ме тревожи заради перспективите пред Израел в неговата безмилостна война срещу ХАМАС. Целият регион е застрашен от ескалация и Иран търси възможности за разширяване на бойните действия.

Когато става дума за Тайван, никой не знае. Това, което китайският президент Си Цзинпин заяви съвсем ясно, е, че обединението е историческа необходимост. Повтори го в началото на тази година, така че и там се сблъскваме с много голяма несигурност.

И всичко това се случва в момент, когато европейската икономика все още е доста крехка.  

Но има и добра новина, а именно, че инфлацията спадна значително. Има надежда да достигне 2% в края на тази или в началото на 2025 година, което дава пространство на Европейската централна банка, както и другите централни банки, включително Федералния резерв, да започнат намаляване на лихвените проценти. Мисля, че в Европа този момент ще настъпи може би през лятото или есента на тази година.

А климатичните рискове? Справяме ли се достатъчно бързо с промените към по-зелени стандарти?

Вторият въпрос е лесен. Не правим достатъчно. Преговорите за намаляването на вредните емисии не вървят добре. Тези емисии дори се увеличават. Следователно - климатичните промени ще стават все по-сериозни и опустошителни. Азиатските държави, Индия и не само трябва да развиват икономиките си без да увеличават емисиите и намирам, че това е най-важното глобално предизвикателство.  

В този процес има възможност за Европа - не просто да помогне на тези държави да преминат през зеления преход, но да произвежда чисти технологии, които да изнася за тях. Това е сектор, в който се конкурираме със Съединените щати.


И накрая, следите отблизо процесите в България. Имаме ли реален шанс за членство в еврозоната от 1 януари догодина?

България покрива по-голямата част от критериите за членство в еврозоната. Аз силно го подкрепям. Въвеждането на еврото със сигурност ще е от много голяма полза за страната, както и за Евопейския съюз. България ще бъде стабилен член на еврозоната, защото има много ниски нива на задлъжнялост и ниски дефицити.

Но най-важен е геополитическият фактор. България трябва да бъде присъединена колкото се може по-близо до европейското ядро по геополитически причини. Страната е много силен поддръжник на Украйна. В същото време често е обект на атаки от руските тайни служби, включително и при заводите й за производство на оръжия. Трябва да се даде ясен политически сигнал, че това не е приемливо и че България е в ядрото на Европейския съюз.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Въоръжен грабеж на офис за бързи кредити в Хасково

Въоръжен грабеж на офис за бързи кредити е извършен снощи в Хасково, съобщават от полицията. На спешния телефон е позвънила управителката на офиса, която сигнализирала, че 2 минути преди края на работния ден – в 17:58 часа, в обекта влязъл мъж, в тъмни дрехи, а и с маска на лицето. Той държал в ръката си насочен пистолет и след заплаха..

публикувано на 15.01.25 в 10:13

Зaседанието на НС е временно прекъснато по искане на БСП-ОЛ

Зaседанието на парламента беше временно прекъснато по искане на БСП - Обединена левица.  Това стана минути преди да бъде гласуван текстът за от промените в Закона за съдебната власт, който забранява на ВСС с изтекъл мандат да гласува за главен прокурор и председатели на ВКС и ВАС. Законът за съдебната власт влиза за окончателно гласуване

публикувано на 15.01.25 в 10:13

Сложна пътна обстановка в Северна Гърция

Сложна остава пътната обстановка в Северна Гърция поради заледени пътища. В област Атика слагат нови камери с автоматични глоби за нарушителите. В Северна Гърция има много заледени участъци по пътищата, предупреждава полицията. Спряха движението дори от Солун към крайните квартали на града.  Забрана за движение има от Солун до части от..

публикувано на 15.01.25 в 10:09

Ботаническата градина на БАН отваря врати заради цъфтежа на азалиите

От днес до 26 януари Ботаническата градина към Българската академия на науките ще приема посетители от 10 до 16 часа заради цъфтежа на азалиите. Освен тях, сега цъфтят и орхидеите, камелиите и стрелициите, посочват от Ботаническата градина, както и уточняват, че ще работят и внеделните дни.

публикувано на 15.01.25 в 10:05
Снимката е илюстративна

Ученици от Ихтиман ще гостуват на парламента за Василица

Ученици от Ихтиман гостуват на парламента. Събитието е част от кампанията "Василица" на Центъра за междуетнически диалог и толерантност "Амалипе" и се домакинства от двама бивши министри на образованието – Красимир Вълчев и акад. Николай Денков. "На тези събития идват и депутати, които имат своите предразсъдъци, своите стереотипи. Те..

публикувано на 15.01.25 в 09:52

НС не удължи работата на Комисията за чумата по дребните преживни животни

Депутатите не разрешиха да бъде увеличен с месец срокът на действие на Временната комисия за проверка и установяване на факти и обстоятелства за констатираните огнища на чума и шарка по дребни преживни животни. Борислав Петков по казуса с чумата по овцете: Където има дим, ще има и огън Преди това те включиха в дневния си ред..

публикувано на 15.01.25 в 09:47

Мъж е пострадал след стрелба с газово оръжие в София, 4-ма са задържани

43-годишен мъж е пострадал късно снощи в София, след като по него е стреляно с газово оръжие, научи БНР.  Четирима души са задържани за стрелбата след акция на полицията. По първоначална информация инцидентът е станал малко преди 22 часа на столичната ул. "Братя Миладинови".  Мъжът е с наранявания и е откаран в болница. Установено е, че..

публикувано на 15.01.25 в 09:27