Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"България ще бъде стабилен член на еврозоната, защото има много ниски нива на задлъжнялост и ниски дефицити"

Гунтрам Волф: България трябва да бъде присъединена колкото се може по-близо до европейското ядро

"Ако Русия победи в Украйна, това ще нанесе огромен удар върху европейския проект. Затова е време Европа да помогне по-решително на Украйна"

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Новата 2024 г. може да е по-позитивна в икономически план от изминалата година, въпреки че несигурността пред прогнозите е много голяма, заяви в интервю за "Събота 150" президентът на Германското дружество за външна политика Гунтрам Волф. Пред света все още стоят много предизвикателства, а и в последните години "неизвестното" се превърна в част от геополитическия пейзаж.

Кои са "черните лебеди" пред глобалната икономика тази година?

Природата на "черните лебеди" ги прави невидими. Никой не знае какво ни предстои. Явлението вече може и да се случва, но да стане видимо впоследствие. С това уточнение бих искал да кажа, че 2024 година е изпълнена с огромни предизвикателства.

Има множество избори навсякъде по света. Повече от два милиарда души ще пуснат своите бюлетини през годината. Двете най-важни гласувания, които аз следя с много голям интерес, са за американски президент и за Европейски парламент. Огромната ми тревога като европеец е, разбира се, изходът от вота в Съединените щати, но и все по-надигащата се вълна от популизъм в Европа. Това са два много големи риска за политическото и икономическо бъдеще на нашия континент.

Второто, на което със сигурност искам да наблегна, е войната на Русия срещу Украйна. Войната продължава брутално и Русия набира сила. Евентуална нейна победа или дори частична победа би била огромен удар не само върху Украйна, но и върху сигурността на целия наш континент.

Може би на трето място бих искал да спомена всички рискове, които произтичат от промените в климата. Те се ускоряват и причиняват все по-големи щети. Покачването на температурите ще доведе до много икономически и със сигурност политически проблеми в глобален мащаб. Един от тях е миграция, свързана с климатичните изменения.


Всъщност, потенциалната победа на Тръмп изобщо не е "черен лебед", а направо "слон в стаята". Какво би произтекло от нея?

Доналд Тръмп не е просто популист, а политически лидер, който представлява директна заплаха за върховенството на закона и за демокрацията в Съединените щати. Оттам идва и опасността за демокрациите по целия свят. От гледна точка на Европа са застрашени гаранциите за сигурността на Стария континент, които в момента осигурява Вашингтон чрез членството в НАТО. Тези гаранции могат да намалеят, което директно ще се отрази върху нашата сигурност.

В първия си президентски мандат Тръмп атакува директно европейски компании. Ако се завърне в Белия дом, може да стане още по-решителен и да подкопае просперитета на нашия континент. Не на последно място, при неговата администрация най-високопоставният съветник в Белия дом директно подкрепяше популистките лидери от Марин Льо Пен до предходното полско правителство и разбира се Москва. Има директни връзки с антидемократични и антиевропейски сили.  

Готова ли е Европа за търговска война със Съединените щати?

Не сме готови от гледна точка на това, че потенциална търговска война със Съединените щати би нанесла огромни щети и на двете страни. Двустранните отношения са много дълбоки - 10, ако не и 20 пъти по-дълбоки, отколкото са те между Европейския съюз и Китай например. Има огромни европейски инвестиции отвъд океана. В същото време в Европа има невероятно много американски инвестиции.


Европа има ли сили да помага сама на Украйна, ако помощта за Киев от Съединените щати бъде прекратена?

Не смятам, че Европа е готова, но трябва да бъде. Нямаме друг избор. Ако Русия победи в Украйна, това ще нанесе огромен удар върху европейския проект. Не можем и не трябва го да приемаме. Затова е време Европа да помогне по-решително на Украйна.

Войната срещу Украйна не е единствената. Очаквате ли допълнително влошаване на ситуацията в Близкия изток и потенциално - нов горещ конфликт някъде по света, например Тайван?

В Близкия изток вече настъпи хаос. Червено море е опасно за международна търговия, което ще има последици за глобалната икономика. Регионът много ме тревожи заради перспективите пред Израел в неговата безмилостна война срещу ХАМАС. Целият регион е застрашен от ескалация и Иран търси възможности за разширяване на бойните действия.

Когато става дума за Тайван, никой не знае. Това, което китайският президент Си Цзинпин заяви съвсем ясно, е, че обединението е историческа необходимост. Повтори го в началото на тази година, така че и там се сблъскваме с много голяма несигурност.

И всичко това се случва в момент, когато европейската икономика все още е доста крехка.  

Но има и добра новина, а именно, че инфлацията спадна значително. Има надежда да достигне 2% в края на тази или в началото на 2025 година, което дава пространство на Европейската централна банка, както и другите централни банки, включително Федералния резерв, да започнат намаляване на лихвените проценти. Мисля, че в Европа този момент ще настъпи може би през лятото или есента на тази година.

А климатичните рискове? Справяме ли се достатъчно бързо с промените към по-зелени стандарти?

Вторият въпрос е лесен. Не правим достатъчно. Преговорите за намаляването на вредните емисии не вървят добре. Тези емисии дори се увеличават. Следователно - климатичните промени ще стават все по-сериозни и опустошителни. Азиатските държави, Индия и не само трябва да развиват икономиките си без да увеличават емисиите и намирам, че това е най-важното глобално предизвикателство.  

В този процес има възможност за Европа - не просто да помогне на тези държави да преминат през зеления преход, но да произвежда чисти технологии, които да изнася за тях. Това е сектор, в който се конкурираме със Съединените щати.


И накрая, следите отблизо процесите в България. Имаме ли реален шанс за членство в еврозоната от 1 януари догодина?

България покрива по-голямата част от критериите за членство в еврозоната. Аз силно го подкрепям. Въвеждането на еврото със сигурност ще е от много голяма полза за страната, както и за Евопейския съюз. България ще бъде стабилен член на еврозоната, защото има много ниски нива на задлъжнялост и ниски дефицити.

Но най-важен е геополитическият фактор. България трябва да бъде присъединена колкото се може по-близо до европейското ядро по геополитически причини. Страната е много силен поддръжник на Украйна. В същото време често е обект на атаки от руските тайни служби, включително и при заводите й за производство на оръжия. Трябва да се даде ясен политически сигнал, че това не е приемливо и че България е в ядрото на Европейския съюз.

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Урсула фон дер Лайен

Урсула фон дер Лайен ще бъде председател на Европейската комисия за втори мандат

Европейските лидери одобриха номинациите на Урсула фон дер Лайен за втори мандат начело на Еврокомисията, Антониу Коща за председател на Европейския съвет и Кая Калас за върховен представител по външната политика и сигурност.  Новината бе потвърдена от белгийското председателство. По данни на "Политико", италианският премиер Джорджа Мелони се..

публикувано на 28.06.24 в 01:10
Урсула фон дер Лайен

Урсула фон дер Лайен: EС се нуждае от 500 млрд. евро инвестиции в отбрана

Eвропейският съюз се нуждае от 500 милиарда евро инвестиции в отбрана през следващите 10 години. Това е заявила председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен пред лидерите на 27-те еврочленки, които заседават в Брюксел. За това съобщава изданието "Политико", позовавайки се на три независими източника. Фон дер Лайен е призовала лидерите..

публикувано на 27.06.24 в 20:37
Йенс Столтенберг

Столтенберг: НАТО е много издръжлив отбранителен съюз и няма да има заплаха за оцеляването му

НАТО е много издръжлив отбранителен съюз и няма да има заплаха за оцеляването му нито от евентуално завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом, нито от победа на крайната десница на изборите във Франция. Това заяви генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг в интервю за агенция Франс прес. Защото според него силна НАТО е в интерес и на Франция, и на..

публикувано на 27.06.24 в 20:25
Димитър Главчев

Премиерът Главчев ще води делегацията на срещата на върха на НАТО във Вашингтон

Премиерът Димитър Главчев ще води делегацията на срещата на върха на НАТО във Вашингтон. Това стана ясно от негово изявление пред журналисти в Брюксел, след като президентът Румен Радев отхвърли предложението на служебния кабинет да ръководи българската делегация на срещата. "Водени от това, че става въпрос за държавни дела, за върховния главнокомандващ..

публикувано на 27.06.24 в 20:02
Заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев

Министерството на отбраната: Позицията на България е синхронизирана със съюзниците от НАТО

В приетата от Министерския съвет позиция на страната ни за срещата на върха на НАТО във Вашингтон идния месец няма нищо, което да накърнява националния ни интерес или да застрашава националната сигурност. Това заяви заместник-министърът на отбраната Радостин Илиев по повод на отказа на президента Румен Радев да води делегацията на страната ни във..

публикувано на 27.06.24 в 19:20
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Росен Карадимов (вляво) и кметът на Сливен Стефан Радев

Близо 14 милиона лева ще бъдат дадени на Сливен по ПВУ

Близо 14 милиона лева ще бъдат дадени на община Сливен по Плана за възстановяване и развитие за изграждане на довеждаща инфраструктура в новия индустриален парк. Той е планиран да заема площ от 450 декара в района летище „Бършен“. Днес министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов бе в Сливен, за да проведе работна среща по този повод с..

публикувано на 27.06.24 в 19:02

МВР даде още подробности за Брендо

Министърът на вътрешните работи Калин Стоянов потвърди на брифинг, че последната информация, свързана с Евелин Банев-Брендо, води към сепмеври 2021 година, когато той беше задържан близо до Киев. Министърът уточни, че след ареста на Банев българската държава е изпратила до бюрото на Интерпол в Украйна всички необходими документи за екстрадицията му в..

публикувано на 27.06.24 в 18:53