Възможно е да се върне големият дебат, започнал около 1947 г. – как да се осъществи самото обединение на Европа: дали да бъде Европа на отечествата или на федерална държавност.
Това прогнозира в интервю за БНР проф. Здравко Попов, президент на Института за публична политика.
Той подчерта и неосъществилия се разговор в Европа за стратегическата автономия на ЕС според него е започнал 2017-2018 г., "дали е възможно Европа да има суверенитет и да бъде самостоятелен субект".
Попов смята, че в последните десетина години наблюдаваме битка между консерватизъм и либерализъм.
"Това започна не само да витае в нашето пространство, но и да го виждаме практически как се реализира на базата на различни видове избори. От времето на Брекзит и избора на Доналд Тръмп в Щатите, тази своеобразна битка ще продължи и в бъдеще. Това няма как да бъде отминато. Може би тези европейски избори ще дадат отговор на този въпрос – какво искат гражданите."
Проф. Попов очерта "наличието на много евроскептически нагласи в ЕС, които избуяха", даде примери с отхвърлянето на еврото в Дания и Швеция и последвалите политически решения в Чехия, Унгария и Полша за евроидентичността, които по думите му са показали, че гражданите няма как да бъдат изключени като важен фактор, когато се определя бъдещето на Европа.
Само елитите не са достатъчни, за да легитимират този интеграционен проект, категоричен е проф. Здравко Попов.
"Популизмът е също двусмислено понятие. Ние го употребяваме, сякаш има еднозначност. Популизъм значи от една страна съобразяване с едно колективно народно обществено мнение и то надделява над идеята за лидерство. Но от друга страна, ако малко повече го прецизираме това понятие, не може да съществува демокрация без съобразяване с демоса. Следователно има популизъм, който е присъщ на демокрацията. Но има и друг популизъм – популизмът, когато ти се отказваш от проекти за бъдеще и лидерство и започваш да се съобразяваш с тълпата, защото тълпата ти осигурява властта."
Относно тезата за края на историята и края на идеологиите той отбеляза, че "тази теоретическа илюзия сравнително бързо отмина и няма как да се живее без идеологии".
"Идеологията ни дава идея за бъдеще, което се предполага, че можем да постигнем. Това е част от човешката природа. Човекът не може да живее без такива големи ориентации. Няма как да избягаме от идеологиите. Важното е да бъдат съобразени с разумност, с правдивост, а да не произвеждат илюзии, на които човечеството се е нагледало в историята си", коментира проф. Здравко Попов в предаването "Събота 150".
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..