Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво се случва с полските държавни медии?

| Интервю
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Един от първите политически ходове на новото правителство на Доналд Туск в Полша през декември беше да смени ръководствата на трите държавни медии - телевизията, радиото и агенция ПАП. Според множество международни оценки, в последните 8 години те се бяха превърнали в безкритични пропагандни средства на досега управлявалите националконсерватори от "Право и справедливост".

Вече в ролята на опозиция, партията на Ярослав Качински започна протести в защита на свободата на словото, издигнатият от нея президент Анджей Дуда наложи вето върху финансирането на медиите, а за да продължат работа, новата власт обяви трите компании в ликвидация.

Юридическото бъдеще на полските държавни медии е под въпрос, но с по-голяма сила тежат въпросителните дали те могат да са независим глас, а не политически инструмент.

Обществените медии винаги са били малко или много под политически натиск – както преди "Право и справедливост", така и след това, пояснява в интервю за БНР Мира Суховейко - полски журналист от български произход, с опит в държавните медии.

"Право и справедливост" много бързо оказа изключително силен натиск върху журналистите, така че да може да въведе своите наративи, подчерта тя. 

По думите ѝ, "оказа се, че мигрантите трябва да бъдат заплаха за всички, че Тръмп е най-добрият възможен президент, че Брекзит е опция, може би даже атрактивна и за Полша".

В предаването "Събота 150" Суховейко разказа как точно е бил осъществяван натискът върху редакционната политика на държавните медии. В държавните медии е имало хора на ключови позиции, които са имали за цел да преразказват идеите на властимащите, посочи журналистката.

"Радиото и ПАП станаха изключително необективни, но в сравнение с държавната телевизия все пак успяха да запазят някакви стандарти."

Според някои коментатори, полската държавна телевизия от времето на "Право и справедливост" е била сравнима с тази по времето на комунизма, отбеляза още Мира Суховейко. Според нея винаги е "много блазнещо" да повлияеш върху държавната телевизия.

В момента в Полша вилнее груба политическа игра, която е част от кампанията преди местните и европейските избори, обобщи тя.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.  

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

ИПИ: Продължава образованието в професии, които не се търсят на пазара на труда

През 2024  година около две трети от работодателите имат затруднения при намиране на търсените хора. За 15 от 20-те професии, за които са заявени най-големи потребности, професионалното образование подготвя малко - под 1% от приема, или никакви кадри. Това се посочва в изследването на Института за пазарна икономика на тема:  "Професионално..

публикувано на 07.02.25 в 17:42

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк

Министерството на отбраната на Русия обяви, че войските му са превзели украинския град Торецк в източната Донецка област. Ожесточени боеве продължават и край руския град Суджа в Курска област. Кремъл избягна коментар по предложението на Киев да отвори безопасен коридор за цивилните руснаци, останали зад фронтовата линия. Твърденията за..

публикувано на 07.02.25 в 17:40
Михаил Мишустин и Владимир Путин

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното

Руските власти отчетоха по-висок икономически растеж от очакваното. Премиерът Михаил Мишустин информира президента Владимир Путин по време на предаване по телевизията, че икономиката на страната е нараснала с 4,1%, малко по-добре от очакваната прогноза от 3,9 на сто, като се позова на данни на статистическата агенция Росстат.  Обявеният растеж..

публикувано на 07.02.25 в 17:34

Противоминни кораби на НАТО охраняват критичната подводна инфраструктура в Балтийско море

Постоянната група от противоминни кораби номер 1 започна да охранява критичната подводна инфраструктура в Балтийско море, съобщиха от централата на НАТО в Брюксел.  Тя е част от мисията "Балтийски караул", обявена от генералния секретар на пакта Марк Рюте през януари.  Целта ѝ е да предотврати бъдещи инциденти с подводни кабели и тръбопроводи..

публикувано на 07.02.25 в 17:30
Атанас Зафиров

Атанас Зафиров: Следващата седмица ще предложим "бюджет на стабилността"

"БСП - Обединена левица" е в непрекъснат диалог с партньорите си управляващото мнозинство, без да се отказва от социалните си приоритети и идната седмица ще предложи "бюджет на стабилността", за да може страната да излезе от тежката финансова криза, в която се намира. Около това мнение се обединиха вицепремиерът и и.ф. председател на БСП -..

публикувано на 07.02.25 в 17:24

Продължават протестите в Гърция заради жп катастрофата през 2023 година

Гърците продължават протестите с искане да бъдат осъдени виновните за железопътната катастрофа от 2023 година.  Фермерите искат правителството да приеме исканията им и съобщават от утре за пътни блокади. Мерим Тенев: Протестите в Гърция са заради забавено разследване на влаковата катастрофа край Лариса Днес отново предвестиха в много..

публикувано на 07.02.25 в 17:16

Грипната епидемия в Перник няма да се удължава

Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..

публикувано на 07.02.25 в 17:09