Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Андрей Райчев: Правителството ще трупа все повече негативи. Има процес на гниене

Резултатът ще го видим на първите парламентарни избори, които ще се състоят след войната, прогнозира социологът

| Интервю
Андрей Райчев
Снимка: Ани Петрова - БНР

"Управлението в момента е сглобено по една единствена причина - геополитическа. Сглобено е само на основание на войната в Украйна. Те не се понасят във всички отношения - смятат едни други за крадци и мошеници".

Това коментира пред БНР социологът Андрей Райчев.

"Няма да мине болестта, без да мине причината. /.../ Няма да мине без да има развръзка в Украйна", прогнозира той, но добави, че развръзка там не се вижда

Според социолога правителството ще трупа все повече и повече негативи. Има процес на гниене, отбеляза той и каза, че резултатът ще го видим на първите парламентарни избори, които ще се състоят след войната. 

Има половин - един милион души, които няма за кого да гласуват, коментира още Андрей Райчев. За първи път виждам партия да получи повече гласове на местни избори, отколкото на национални, отбеляза той, визирайки БСП. По думите му това означава огромна криза на доверие в централата на партията

Според него това подлежи на консолидация, а Румен Радев най-много прилича на този, който би могъл да го направи. В този смисъл Радев може да бъде възстановител на националното ляво. 

За Шенген социологът смята, че това е крачка към окончателната интеграция на България. Според него особено изгодно ни е и приемането на еврото. С него ще приключим процеса на интеграция, смята той.

Войната в Украйна

"Докога украинците ще търпят това и докога Западът ще стои на тази безумна позиция", попита Райчев. Той напомни, че украинците повярваха, че Западът ще ги подкрепя, а сега става ясно, че не иска или не може да ги подкрепя. Много е сложно, защото Русия вече не бърза, посочи социологът и подчерта, че Русия се оправи икономически и има вътрешен ръст, а населението се консолидира. По думите му в Украйна се наблюдава истинска "месомелачка", която ще продължи до ноември, когато са американските избори за президент.

Ние не можем и не бива да изоставим Украйна, защото това би било предателство, категоричен бе той в интервю за предаването "Политически НЕкоректно".

Изборите за ЕП

Според социолога резултатите от изборите за ЕП няма да окажат никакво влияние върху цялостния ход на политиката в Европа, ако се запази мнозинството на социалисти и десни, и ще окаже огромно влияние - ако това мнозинство рухне. 

Резултатът може да бъде странни мнозинства в този европарламент, каза той. И обясни, че ЕП не избира правителството, то се избира при гласуване на 27-те министър-председатели на страните:

"Отново преговри и разговори, а не електорално поведение - вместо битка, имаме някакъв пазарлък".

Според него в този смисъл привържениците на Костадин Костадинов ще бъдат свръх мобилизирани. 

Изборите в САЩ

И Байдън да спечели, и Тръмп да спечели, ако те са кандидатите за президентските избори - във всички случаи ще има политическо земетресение, категоричен е Андрей Райчев. По думите му се натрупва голямо напрежение срещу хората, които управляват глобалистки. 

"Има генерален сблъсък, генерален избор какво искаме. Очевидно се е натрупал огромен разкол в тази нация", каза той. 

Според него в момента в САЩ разпадат основата на основите си, а това е съдебната система. Съдът винаги е бил крайната точка на стабилност, а сега се превърна в средство, отбеляза Райчев, като изтъкна, че това е много лошо - дълбочинно гниещ процес

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Лисица във ферма за кожи в Полша през 2019 г.

ЕОБХ: Фермите за кожи не могат да гарантират хуманно отношение към животните

Не е възможно да бъдат ограничени сериозни проблеми, свързани с отглеждането на животни във ферми за кожи. Това обяви Европейският орган за безопасност на храните ( ЕОБХ ) в научно становище , публикувано по-рано тази седмица. Не е възможно да бъде гарантирано хуманното отношение към животните във фермите за кожи, сочат изводите от научното становище на..

публикувано на 03.08.25 в 22:12

В Италия влизат в сила задължителни проверки на незабавните банкови преводи

От есента в Италия влизат в сила задължителни проверки от страна на банките на незабавните банкови преводи. Целта е да се избегнат грешки относно получателя на този вид банкови преводи. Италианската банкова асоциация (ABI) уточнява, че когато трябва да се извърши дори стандартен банков превод, банката ще уведомява клиента: дали въведените данни..

публикувано на 03.08.25 в 20:34

Горещините не подминават и Северна Европа

Северните страни от скандинавския регион преживявяват "безпрецедентна" гореща вълна, пише "Гардиън". Учени отчитат най-дълга поредица от дни с температури над 30 °C в региона от последните 60 години.  Хладният скандинавски климат е подложен на "безпрецедентна" гореща вълна, засилена и удължена от замърсяването с въглерод, причинено от човешката..

публикувано на 03.08.25 в 20:29

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание

Горещите вълни подлагат електроенергийната система на Европа на изпитание заради нарастващата употреба на климатици. Рекордни температури доведоха и до временно спиране на електроцентрали, пише "Файненшъл Таймс" (FT).  Испания в очакване на нова гореща вълна Юни беше най-горещият месец в историята на Западна Европа, като доведе до повишена..

публикувано на 03.08.25 в 20:12

FT: Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г.

Акциите на европейските банки достигнаха най-високи нива от 2008 г., пише "Файненшъл Таймс" (FT). Акциите на най-големите банки в Европа са изкачиха до най-високите си стойности след световната финансова криза, като рязкото покачване на дългосрочните лихвени проценти е тласнало печалбите нагоре. Въпреки че банковите акции рязко паднаха в петък, след..

публикувано на 03.08.25 в 19:40

Възстановено е движението по пътя София - Варна край Боаза, където пламна пожар

Възстановено е движението на пътя София - Варна при пътния възел Боаза в Ловешко, където по-рано пламнаха сухи треви и храсти. Заради пожар е затворен пътят София - Варна Екипи огнеборци остават на място, за да доугасят отделни огнища на локализирания пожар. Пожарът към момента е овладян, в гасенето са се включили общо четири пожарни екипа,..

публикувано на 03.08.25 в 19:31

Съдът спря предварителното изпълнение за прекратяване процедурата за избор на директор на БНТ

Административният съд – София област отмени като незаконосъобразно разпореждане на Съвета за електронни медии (СЕМ) от 15 юли за допускане на предварително изпълнение на решението на СЕМ за прекратяване на процедурата за избор на генерален директор на Българската национална телевизия (БНТ). Това се посочва в определението на съда от 1 август, като от..

публикувано на 03.08.25 в 19:18