Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

5000 души отпразнуваха Богоявление на езерото в "Дружба"

8
Любомир Мутафчийски извади кръста от водите на езерото в "Дружба"
Снимка: Гергана Димитрова

"Желая на всички Божието благословение да бъде върху вас и вашите семейства, върху нашия град и нашата родина. Нека всички, които днес имат имен ден, Бог да ги благослови и да наспори на всички дните със здраве, благословение, мир, единство и любов". С тези думи се обърна към хората, дошли на Богоявление на езерото в "Дружба", белоградчишкия епископ Поликарп.

Над 5000 бяха тези, които почетоха празника, съобщи районният кмет на "Искър" Ясен Русев.

"Беше много голямо събитие. Повече от 5000 човека има гости, 50 скачача. Видяхте много официални гости. И от организационна гледна точка беше предизвикателство, но мисля че всичко се случи перфектно щом в момента се играе това хубавото хоро, всичко е наред."

След водосвета бе раздадена светена вода на хората.

"Специално помолихме да има достатъчно количество, което да стигне до всеки един желаещ", казва районният кмет Русев, който лично бе осигурил и бутилки за Светената вода.

За първи път на празника Богоявление на езерото в парк "Дружба" беше новият кмет на София Васил Терзиев.


"Пожелавам на всички българи, на всички софиянци да са здрави, да имат една много хубава година, щастлива. Да сме по-смирени, по-добри, да сме повече заедно, да имаме хубави поводи да се радваме и това да ни бъде ежедневие, не само от празник на празник."

На Йордановден на езерото в "Дружба" беше и бившият кмет на града Йорданка Фандъкова, която също бе именичка.

"Честит имен ден на всички именици днес и честит празник на всички християни, един от най-големите и най-хубави християнски празници. Радвам се, че традицията се спазва тук на езерото в "Дружба", толкова много хора има."

20-годишният Любомир Мутафчийски от София спаси кръста от водите на езерото. Той се гмурна заедно с още 45 смелчаци. Любомир иска да стане пожарникар, а с него на празника бяха родителите му и по-голямата му сестра.

"За първа година скачам и искам да призова всички млади, както и големи българи, да спазват традициите, да скачат всяка година, и да не се отказват. Ако ги е страх, да се престрашат и да го направят. Аз уча и гоня цели в момента. Искам да стана пожарникар. Всяка година ще се хвърлям. Да сме живи и здрави всички".

20-годишният младеж даде на всеки, който пожела, да целуне осветения кръст и се снима с много хора за спомен.

В деня след Богоявление православната ни църква празнува Събор на Свети пророк Йоан Предтеча и Кръстител Господен.

Почита се главното дело на живота на Свети Йоан - Христовото Кръщение.

Денят е известен като Ивановден и е сред празниците с най-много именици у нас - близо 336 хиляди българи.

Според новозаветните текстове самият Христос нарича св. Йоан "най-голям между родените от жени". Пророк, Предтеча и Кръстител Господен, той се откроява сред евангелските личности с рождението си и уникалната си мисия: да проповядва покаяние и да кръщава хората, за да ги подготви да посрещнат очаквания Спасител.

В прослава на св. Йоан Църквата е определила шест дни в годината и всеки вторник. Най-тържественият празник е днес - след Богоявление, когато се почита главното дело на живота му - Христовото Кръщение.

Името Йоан и производните му означават "Божия благодат".

Ивановден се нарежда на второ място по брой на имениците у нас.

Репортаж на Евелина Стоянова чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57

Барселона с участие в петото издание на "Хоро да е, в Лондон да е"

Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания.  Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..

публикувано на 30.03.25 в 06:44

Столичното 48-о училище "Йосиф Ковачев" е събрало цвят от талантливи деца

48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..

публикувано на 30.03.25 в 05:10

Новооткрит ръкопис на Георги Раковски от 1856 г. е представен в книга

Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател   и антиквар Александър..

публикувано на 25.03.25 в 17:34
В село Михалци преди 170 години отец Матей Преображенски създава първото в региона българско народно взаимно училище

150 години от кончината на отец Матей Преображенски - Миткалото

През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото .   Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...

публикувано на 22.03.25 в 10:16