Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как започна Новата година за трима от най-добрите български математици

Веселин Маркович, Ангел Христов и Мария Дренчева (от ляво на дясно)
Снимка: Виктория Петрова

 „Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти“. Това е съветът за успех на Мария Дренчева, ученичка от 12 клас в Софийската математическа гимназия. Дренчева е най-добрата математичка в Европа за 2023 г., след като печели Европейската олимпиада за момичета в Словения с максимален брой точки.

През изминалата учебна година Мария Дренчева, заедно с единадесетокласниците Веселин Маркович от Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ в град Варна и Ангел Христов от Математическата гимназия ПМГ „Академик Никола Обрешков“ в Бургас, се състезават в националния ни отбор по математика. 

През 2023 г. Мария Дренчева се явява на три международни състезания и от трите се връща с медали. Веселин Маркович и Ангел Христов за първи се класират в националния отбор на България по математиката миналата година. 

Маркович и Христов представят страната ни на Международната олимпиада в Япония, откъдето донасят две бронзови отличия за България.

„Моят интерес започна още в първи клас или в предучилищна възраст. Аз имам по-голям брат и по-голяма сестра, които са се занимавали със същото и те са били състезатели, и в моята семейство математиката винаги е била много ценена. Учили са ни да сме упорити да не се отказваме. И когато започнах видях, че това е наука, която може много да даде и е много интересна, разказа за "Закуска на тревата" Веселин Маркович от Математическата гимназия във Варна.

"Аз започнах да ходя на състезания за малки, когато бях в първи клас. Много ми харесва чувството, когато спечелих първите си награди и се пристрасти към това и така продължих да ходи на състезания. В един момент влязоха в математическата и вече стана нормално, каза за "Хоризонт" Ангел Христов от Математическата гимназия в Бургас.

"При мен също интересът към математика е може би още от първи клас. Дори от преди това, защото като малка се занимавах с някакви пъзели и главоблъсканици, когато още не можехме да смятаме и след това продължих в училище с математиката, стана ми изключително интересно, започнах да се явявам по състезания и установих колко красива наука е, допълни за БНР Мария Дренчева от Софийската математическа гимназия.

Новата година за 40-те най-добрите български ученици по математика от цялата страна от гимназиален етап започва със Седмица на олимпийската математика. Състезанието се организира и провежда от Института по математика и информатика към БАН.

Седмицата на олимписката математика в Института по математика и информатика е „рожба“ на директора на института проф. Петър Бойваленков и няколко негови колеги. Започват да организират състезанието преди 9 година, като концепцията му е „уникална“, смята Бойваленков.

Целта на състезанието по математика е учениците да сравнят нивото си с останалите и да разберат къде се намират. Резултатите се използват и от учените на института на БАН, които също създават задачи за олимпиади и конкурси, подготвят и водят ученици на международни състезания.

Доктор Константин Делчев от Института по математика и информатика е един от учените, които участва в провеждането на Седмицата на олимпийската математика. Самият той от над 10 години подготвя и води „млади таланти“ на международно състезание EUCYS. Тази година участниците се представят по различен начин – някои по-добре, други по-зле.

По-късно този месец в Благоевград и след това в София през февруари, онези ученици, които желаят могат да подготвят и представят доклади по интересни за тях теми в полето на математиката.

Традиционно в България момичетата, които избират да учат по-интензивно математика, са по-малко от момчетата, но въпреки това отличните резултати и високите постижения не са им чужди.

„Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти. Същевременно е много важно да има добро математическо мислене и математическа интуиция, защото това много помага да се усети правилния път за решаване на една задача, категорична е Мария Дренчева.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49