Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как започна Новата година за трима от най-добрите български математици

Веселин Маркович, Ангел Христов и Мария Дренчева (от ляво на дясно)
Снимка: Виктория Петрова

 „Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти“. Това е съветът за успех на Мария Дренчева, ученичка от 12 клас в Софийската математическа гимназия. Дренчева е най-добрата математичка в Европа за 2023 г., след като печели Европейската олимпиада за момичета в Словения с максимален брой точки.

През изминалата учебна година Мария Дренчева, заедно с единадесетокласниците Веселин Маркович от Математическата гимназия „Доктор Петър Берон“ в град Варна и Ангел Христов от Математическата гимназия ПМГ „Академик Никола Обрешков“ в Бургас, се състезават в националния ни отбор по математика. 

През 2023 г. Мария Дренчева се явява на три международни състезания и от трите се връща с медали. Веселин Маркович и Ангел Христов за първи се класират в националния отбор на България по математиката миналата година. 

Маркович и Христов представят страната ни на Международната олимпиада в Япония, откъдето донасят две бронзови отличия за България.

„Моят интерес започна още в първи клас или в предучилищна възраст. Аз имам по-голям брат и по-голяма сестра, които са се занимавали със същото и те са били състезатели, и в моята семейство математиката винаги е била много ценена. Учили са ни да сме упорити да не се отказваме. И когато започнах видях, че това е наука, която може много да даде и е много интересна, разказа за "Закуска на тревата" Веселин Маркович от Математическата гимназия във Варна.

"Аз започнах да ходя на състезания за малки, когато бях в първи клас. Много ми харесва чувството, когато спечелих първите си награди и се пристрасти към това и така продължих да ходи на състезания. В един момент влязоха в математическата и вече стана нормално, каза за "Хоризонт" Ангел Христов от Математическата гимназия в Бургас.

"При мен също интересът към математика е може би още от първи клас. Дори от преди това, защото като малка се занимавах с някакви пъзели и главоблъсканици, когато още не можехме да смятаме и след това продължих в училище с математиката, стана ми изключително интересно, започнах да се явявам по състезания и установих колко красива наука е, допълни за БНР Мария Дренчева от Софийската математическа гимназия.

Новата година за 40-те най-добрите български ученици по математика от цялата страна от гимназиален етап започва със Седмица на олимпийската математика. Състезанието се организира и провежда от Института по математика и информатика към БАН.

Седмицата на олимписката математика в Института по математика и информатика е „рожба“ на директора на института проф. Петър Бойваленков и няколко негови колеги. Започват да организират състезанието преди 9 година, като концепцията му е „уникална“, смята Бойваленков.

Целта на състезанието по математика е учениците да сравнят нивото си с останалите и да разберат къде се намират. Резултатите се използват и от учените на института на БАН, които също създават задачи за олимпиади и конкурси, подготвят и водят ученици на международни състезания.

Доктор Константин Делчев от Института по математика и информатика е един от учените, които участва в провеждането на Седмицата на олимпийската математика. Самият той от над 10 години подготвя и води „млади таланти“ на международно състезание EUCYS. Тази година участниците се представят по различен начин – някои по-добре, други по-зле.

По-късно този месец в Благоевград и след това в София през февруари, онези ученици, които желаят могат да подготвят и представят доклади по интересни за тях теми в полето на математиката.

Традиционно в България момичетата, които избират да учат по-интензивно математика, са по-малко от момчетата, но въпреки това отличните резултати и високите постижения не са им чужди.

„Човек трябва да е много упорит, да не се отказва даже когато е трудно, защото със сигурност по пътя ще бъде трудно много пъти. Същевременно е много важно да има добро математическо мислене и математическа интуиция, защото това много помага да се усети правилния път за решаване на една задача, категорична е Мария Дренчева.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38