Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мъжете много често се оплакват от психическо и емоционално насилие

Промените в Закона срещу домашното насилие са в сила. Какво ще се промени?

Адвокат Йорданка Бекирска: Държавата продължава твърдата политика

| Интервю

Влязоха в сила промените в Закона срещу домашното насилие. Готова ли е съдебната система да работи по темата "домашно насилие"?

Нашият съд успешно работи по закона, който е факт вече 20 години. И след дългоочакваните промени, които са факт от началото на годината, общата структура на закона е запазена. Когато не е престъпление по смисъла на Наказателния кодекс, домашното насилие е обект на граждански процес, поясни пред БНР адвокат Йорданка Бекирска - преподавател в център за обучение на адвокати по семейни въпроси, експерт при чуждестранни съдилища по въпроси, свързани със семейното право, оглавява и Комисията по семейно право към Европейската адвокатска федерация.

"Тук все още се придържаме към гражданско-правния аспект на акта на насилие, което е различно от повечето държави. В повечето държави е криминализирано домашното насилие само по себе си. В техните правосъдни системи е криминализиран самият акт на домашно насилие – бил той психически, физически, емоционално насилие, лишаване от свобода, нарушаване на права. В тази дефиниция се различаваме много сериозно от другите държави, което е изненадващо. В Европа друга такава държава, в която да бъде граждански – единствено и само, аспектът на домашното насилие, няма", коментира адвокат Бекирска в предаването "Преди всички".

Голям обем от промените е свързан с мерките за защита от домашното насилие. Допълнени са действащите 5 мерки.

"Държавата започва да работи с цел да се предотвратяват подобни действия, обществото по-лесно да дефинира насилието – нещо, с което имахме голям проблем. Вече е ясно, че жертвите на насилие могат да бъдат деца, жени, мъже, баби, дядовци и т.н., че няма значение нивото на интелигентност и позиция в обществото. Държавата продължава тази твърда политика. В промените това ще си личи."

Националният съвет, който би следвало да работи от 1 януари, ще контролира този процес, уточни Бекирска.

Първоначалната защитна мярка - незабавната защита, се дава в срок от 24 часа от поискването ѝ. Тази бързина е нещо, с което можем много да се гордеем, изтъкна тя.

"След това започва целият процес по доказване на извършеното насилие – твърденията, които са изразени в първоначалната молба."

"Контролът е много сериозен", смята Йорданка Бекирска.

Регистърът също е новост. В него ще се регистрират както извършителите на домашно насилие, така и пострадалите лица. До него ще имат достъп различни служби.

"Ще се регистрират актовете на домашно насилие, тяхната продължителност, мерките, които са взети. Това ще бъде специален регистър, който ще работи на територията на цялата държава."

Ако доскоро в статистиката мъжете, подаващи сигнали за насилие, са били 5%, най-често това са били възрастни мъже, сигнализиращи за насилие от страна на порасналите си деца, изтъкна тя.

Мъжете много често се оплакват от психическо и емоционално насилие, не толкова често физическо, даде примери от практиката си адвокатът.

"Психическото и емоционално насилие много често минава и през децата. Едно създаване на родителско отчуждение у детето и настройване на детето срещу съответния родител реално е форма на насилие. Родителското отчуждение е феномен. Не само майките отчуждават децата си, каквато версия съществува, и такава стигма към майките. Това е много сериозна форма на емоционално насилие, за която може да се говори, а до момента не се говореше така открито."

Физическото насилие се вижда и установява по-лесно, но много по-сериозни са травмите от системно психическо и икономическо насилие, манипулациите и нарцисизма, отбеляза юристът.

Йорданка Бекирска изрази предположение, че съдиите в Стара Загора, които са си направили отвод по наказателното дело "Дебора", не искат да вземат решение, което да ги конфронтира с очакванията на обществото.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04