Берген е вторият по-големина норвежки град, разположен на брега на Норвежко море. На една маса в кафене са момиче и двама мъже. Тя е американска студентка, единият от мъжете е световно известен норвежец, а другият добре познат българин. Обединяващото между тях е литературата и името на българката Гергана Мей. За американската студентка това е преподавателката й Гергана Мей! За норвежкия писател и носител на Нобелова награда Юн Фоссе това е българската му преводачка Гергана Мей, а за българският режисьор Петър Стойчев това е българката, която прави възможна реализацията на идеята му да постави драма на норвежеца на български език.
Мечтата на бургазлийката Гергана Мей е Норвегия, но днес тя живее в Блумингтън - щата Индиана и е преподавател в щатския Университет. Все така обожава литературата, все така е влюбена в българския фолклор, а освен, че обича да танцува, няма проблем и песен да изпее. Преследвайки своята мечта Норвегия, Гергана Мей, без да усети открива своето място в Америка.
"Исках да разгледам Америка, но никога не съм си и представяла, че ще дойда тук да уча и да живея. Дойдох тук заради моя тогавашен приятел, после съпруг. След много години и бивш съпруг. И двамата бяхме студенти на обменни начала в университета в Осло. Той беше американски студент. Когато се запознахме, се разбирахме прекрасно, беше много хубаво, но аз исках да се върна в България.
Виждах се като преводач, като преподавател и в някаква роля на културен обмен между Скандинавските държави и България. Той пък се виждаше като преводач между норвежки, бразилски, португалски, английски…, разказа за рубриката “Америка - илюзии и реалности” Гергана Мей.
"Приятелят ми искаше да се върне да учи още в Бразилия, където беше учил. И щяхме да бъдем приятели само докато сме в Норвегия, но човешкото сърце действа по-друг начин и в последствие той дойде да ме изчака да завърша в България, а аз трябваше да дойда да го изчакам той да завърши в Щатите, и да видим след това вече какво ще правим.
Но като пристигнах в Сиатъл, аз тръгнах по библиотеки и видях, че в Университета “Вашингтон” в Сиатъл има огромна скандинавска катедра, най-голямата и най-добрата в Щатите. Така се случи, че аз започнах да правя докторантура по скандинавистика в САЩ, сподели още за рубриката “Америка - илюзии и реалности”.
Преподавателката и преводачката Гергана Мей разказва още за норвежките страсти, българския фолклор, за една американска любов и за усещането й за Америка и България.
Още по темата слушайте от интервюто на Елена Цанева с Гергана Мей в рубриката “Америка - илюзии и реалности”.
65 дарители са предоставили на Регионалния исторически музей във Велико Търново през последната година около 250 предмета от античността и Късножелязната епоха до наши дни . Сред тях са родословно дърво на Васил Левски , колекцията от 120 медала, грамоти и снимки от състезателя по стрелба с лък Петьо Кишев, бригадирски униформи, снимки на..
Българският патриарх Даниил отслужи Патриаршеска литургия в столичния храм "Света Неделя", където бяха изнесени за поклонение мощите на сръбския крал Стефан Милутин. Стефан Милутин e сред най-тачените сръбски владетели, царувал 45 години ( от 1275 г.), запомнен с благотворителност и със строителство на църкви и манастири. Днес от храма..
Нестинарството е една от традициите, с която ние изключително много се гордеем. През 2009 г. ритуалът е включен в Списъка на ЮНЕСКО за нематериалното културно наследство и в Националната представителна листа на нематериалното културно наследство "Живи човешки съкровища - България" . Тайнственият обред , за чиито корени продължава да се..
В Рубриката "Горещи сърца" ви срещаме със свещеника от благоевградския храм "Въведение Богородично" отец Андон Шавулев . Неговата проповед излиза от стандартите на църковните книги , за да влезе в душата на човека, потърсил общение с Бога . Свещеникът е само посредник в това тайнство , казва отец Андон и определя себе си..
В пернишкото село Радуй депутат или кандидат за депутат не е стъпвал от години . Нито един от стотиците претенденти да коват законите на страната не е дошъл в селото, за да види как живеят хората тук. "Няма ги. Никой няма тук. Нито преди избори, нито след избори . Политиците гледат собствения си интерес." А проблемите не са малко. Те..
Изсечен от камък бюст на Цола Драгойчева на площада , носещ нейното име, в родната й Бяла Слатина, се взира в градския център, наскоро ремонтиран с евросредства. Какви са настроенията преди поредния предсрочен вот: " Загубили сме интереса вече. Защото сме много "добре" . Какво ни е? Безпаричие." "Млади хора – всичко отишло по чужбина...
"В кукления театър куклите оживяват. Как оживяват? Чрез кукловодите." Това казва пред БНР Димитър Пишев, професионален куклен актьор и кукловод от Русе. " Искаме или не, ние сме кукли , но за съжаление, в ръцете на недобронамерени кукловоди." Пишев изтъква, че в кукления театър е необходимо взаимно уважение и обич между куклата и..
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..