Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Иван Желев: Не можем да се доближим до Бога, ако не се очистим духовно!

Проф. д-р Иван Желев Димитров
Снимка: Станислава Пирчева

Наричат го най-велик измежду родените от жена, Йоан по думите на Спасителя ще бъде по-малък от най-малките в Царството небесно, обещано на повярвалите. Йоан е човешката сянка на Христос, ревнител на изобличението, но не и на опрощението.

В изображенията той е ангел на пустинята, но крилата му са натежали от греховете на света и от съдбата му на съдник. Той има привилегията да кръсти самия Иисус и да извърши на река Йордан първото тайнство, с което Бог Отец показва чрез Духа природата на Сина си.

В деня след Богоявление църквата въздава почит на последния от пророците и пръв от последователите на Христа – св. Йоан Кръстител, наричан още Предтеча. Денят е известен като Ивановден.

Светецът подготвя хората за чудото на Божията милост, неговата личност стои на границата между древния закон и новата благодат и именно той, подобно на Моисей, води народа си към Обетованата земя, но не влиза в нея - Йоан проповядва за Христа и загива, преди да види чудото на Възкресението.

Не можем да се доближим до Бога, ако ние не се очистим духовно, защото Бог е абсолютно чист, абсолютно благ, а ние с нашите страсти, с нашите омрази, с нашите привързаности към едни или други неща - и за съжаление често пъти с нашия стремеж да навредим на другите - сме много далече, от това което Бог очаква от нас. Да бъдем Негови чада, като изпълняваме Неговите заповеди, каза проф. д-р Иван Желев в предаването "Нощен хоризонт". Професорът гостува на предаването навръх имения си ден.

" Йоан Кръстител е живеел скромно, хранел се е с див мед, в обстановка на уединение, на пост и молитва, тоест молитвата е връзката му с Бога, а постът е тази ограничена храна, защото само тогава идват благочестивите мисли. 

На 30 години той е озарен Свише и започва да проповядва. Започва духовното очистване чрез покайно потапяне във водите на река Йордан. 

Първите думи на  св. Йоан Предтеча, записани в трета глава от Евангелието на Матей са: "Покайте се, защото се приближи Царството небесно". А дейността на Исус Христос сред обществото,  неговата проповедническа дейност също започва с думите на Йоан Кръстител - покайте се, защото се приближи Царството небесно...

Покайната проповед на св. Йоан отправя към тези, които го слушали – предвид идващото Божие Царство, – е обобщение и същност на закона и пророците. Целта на закона в Стария Завет е разкриването на греха, „понеже чрез закона се познава грехът”, разказа още проф. Иван Желев.
Проф. д-р Иван Желев Димитров

Проф. д-р Иван Желев Димитров e завършил Духовна семинария и Духовна академия в София (1970), а след това и Класическа филология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. После специализира Нов Завет в Гърция, защитава докторат на тема „Първосвещеническата молитва на Господ Иисус Христос” в София. Преподава класическите езици, Въведение и Тълкувание на Новия Завет в Духовната семинария и Духовната академия, сега Богословски факултет на Софийския университет. Хабилитира се с труд „Единството на Христовата църква според Ефесяни” и преподава като доцент и професор в Богословския факултет. Бил е декан на БФ и заместник-ректор на СУ. През учебната 1997-1998 г. преподава като гост-професор по Нов Завет в Лудвиг-Максимилиановия университет в Мюнхен. Успоредно с това е работил като началник-кабинет на българския патриарх, главен редактор на периодичните издания на Българската православна църква „Църковен вестник“ и „Духовна култура“, директор на Дирекция на вероизповеданията на Министерския съвет (2002-2008 г.). Бил е член на Висшата атестационна комисия на България (за даване на научни степени и звания). Създава с помощта на Studiorum Novi Testamenti societas и ръководи уникалната за българските условия Bibliotheca biblica към БФ с вече 15000 тома съвременна научна книжнина на немски, английски, френски, гръцки, руски и други езици. Участва в екипа, извършил новия превод на Библията на български език.

Десетилетия наред е работил в междуцърковните и междурелигиозните връзки на Българската православна църква, участвал е в подготовката на Всеправосрлавния събор (на остров Крит в 2016 г.), както и различни комисии на Световния съвет на църквите. След промените от 1989 г. е съучредител и председател на няколко неправителствени организации в областта на религията и културата. Участва в редица международни научни организации. Doctor honoris causa на Атинския университет (2008 г.)

Освен български говори гръцки, руски, немски и английски, писмено владее старобългарски, староеврейски, старогръцки и латински език.


Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доброто, което окрилява

През 2021 г. за първи път фондация "Лъчезар Цоцорков" провежда кампанията "Окрили доброто", която отличава скрити герои от цялата страна. За четирите години досега отличените скрити герои са над 230. "Проф. Лъчезар Цоцорков – патрон на фондацията, е един от най-големите български дарители и меценат на културата . С капанията "Окрили..

публикувано на 09.01.25 в 11:28

Как да разпишем и постигнем своите "50 цели за 2025" с Анастасия Карнаух

Насоки и идеи, стъпки и упражнения, които да ни помогнат по пътя за реализацията на нашите мечти, даде в интервю за предаването "Нощен Хоризонт" Анастасия Карнаух - журналист, предприемач и собственик на онлайн бизнеси, както и създател на групата "50 цели за 2025" , в която близки и далечни на нея хора се учат да "целеполагат", т.е. да..

публикувано на 06.01.25 в 18:43
Интериорният и продуктов дизайнер инж. Лора Денева

Как да поканим у дома Мока Мус, съветва дизайнерът Лора Денева

"Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс  Мока Мус  буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..

публикувано на 06.01.25 в 15:33
Коледен базар в град Познан, Полша.

Аугусто Ечевери Чуковски: Важно е да вярваме в доброто и да разчитаме на него

Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия,..

обновено на 06.01.25 в 09:09

Мануела Панаретова: Нека опитаме да запазим мир и баланс в отношенията

Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова . Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската..

обновено на 06.01.25 в 07:45
Таня Лий, Джегук Лий и синът им Дамин Лий.

Таня Лий: Нека запазим хубавото си отношение и грижата един за друг

Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си..

обновено на 06.01.25 в 05:56
Силсила Махбуб

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

В Афганистан Новата година – Навруз , всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..

обновено на 06.01.25 в 05:12