Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Голяма част от тази кал, която се хвърляше върху България, беше фалшива и невярна. Сега успяваме да измием лице"

Филип Димитров: Протестите в България се превърнаха почти във форма на социално развлечение

"Преживяхме две – три години, в които гледахме изблици на хули и обиди, демонизация и злоба. Това нещо затихва"

| Интервю
Филип Димитров
Снимка: Ани Петрова

"Протестите в България започнаха да стават много чести. Превърнаха се почти във форма на социално развлечение". Такава констатация направи пред БНР Филип Димитров, конституционен съдия и бивш министър-председател. 

Той си спомни за протестите от 1997 година, в които взима активно участие.

На днешния ден преди 27 години народното недоволството срещу правителството на Жан Виденов достигна своята връхна точка. Протестиращи граждани обградиха Народното събрание. Стигна се до щурм на парламента.

"Скандирахме, пеехме и издигахме лозунги. Имаше и такива, които бяха хвърлили камъни. Дойде полицията и подгони хората с палки. Много мои колеги настояваха да водя дела, но аз отказах. В критични ситуации полицията има право дори да бие. Ако това право й се отнеме, всеки, които не защитава нещо сериозно и просто е решил да се забавлява на гърба на другите, би могъл да създава суматоха в държавата

Филип Димитров обясни в предаването "Нещо повече", че ролята на Петър Стоянов в този момент е  изключително важна. Той отбеляза също, че при служебното правителството на Стефан Софиянски са предприети сериозни стъпки. 

"Подготви се почвата за въвеждането на Валутния борд. Подаде се молбата за членство в НАТО". 

Димитров каза, че очаква "добри номинации" за Конституционния съд. 

"Хора, които членуват в партии и са дали заявка, че имат желание да провеждат някаква партийна позиция, не би трябвало да приемат подобни номинации. Трябва да се търси политическа неангажираност". 

За Конституцията няма да ви кажа нищо, категоричен бе бившият премиер. 

"В последните 8-10 години се строеше една тенденция да представят страната като най-корумпираната и най-нещастната. България е на последно място по своето икономическо състояние, но в групата на богатите. 

Необходимо беше да има такива промени, които да отговорят на създадените у българските граждани очаквания.

Това има значение и за нашите международни партньори. 

Конституционният съд обаче не е Сенат. Няма за задача да поправя едни или други действия на Долната камара".

Филип Димитров отбеляза положителна тенденция в политическия живот на страната.

"Преживяхме две – три години, в които гледахме изблици на хули и обиди, демонизация и злоба. Това нещо затихва"

Димитров смята, че стоим разумно в геополитическо отношение. 

"Макар и по-бавно, имаме мегдан да стигнем доста далече.

Голяма част от тази кал, която се хвърляше върху България, беше фалшива и невярна. Сега, с не кой знае колко драматични действия, успяваме да измием лице".

Цялото интервю на Людмила Железова с Филип Димитров може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Епископите Арсений и Герасим са двамата кандидати за Сливенски митрополит

В Сливенска епархия отново избират митрополит след касирането на изборите през февруари.   Знеполският епископ Арсений и Мелнишкият епископ Герасим са двамата кандидати, посочени днес от 42 епархийски избиратели. Ако изборът на двамата не бъде обжалван в регламентирантия тридневен срок, следващата седмица Светият синод ще реши кой от тях ще стане новият..

публикувано на 19.05.24 в 15:04

"Скорост на високи токчета" в Кюстендил

15 дамски екипажа участваха в атрактивното автомобилно шоу "Скорост на високи токчета“ на централния площад "Велбъжд", а домакин бе Община-Кююстендил. Състезанието мина при голям интерес въпреки лошото време, а участничките отправиха послания за отговорно и разумно шофиране и в ежеднеивето, по пътищата на региона и страната. Участничките -..

публикувано на 19.05.24 в 14:55

Знеполският епископ Арсений е първият избор за нов Сливенски митрополит

Знеполският епископ Арсений е изборът на епархийските избиратели, които гласуват за Сливески митрополит. Така първата кандидатура вече е избрана. Втори с 21 гласа е епископ Герасим. Сега върви втори тур на изборите в Митрополията. Избира се втори епископ, който ще участва в надпреварата за митрополитския стол следващата седмица.  Тогава Светият Синод ще..

публикувано на 19.05.24 в 14:38
Спасителна акция след инцидент в Будапеща.

Поне две жертви на инцидент в Дунав край Будапеща

Двама души са загинали и петима са в неизвестност след инцидент на река Дунав, северно от Будапеща, при който се предполага, че са се сблъскали малка моторна лодка и туристически кораб. Открити са телата на един мъж и една жена. Провежда се операция за издирване на изчезналите.

публикувано на 19.05.24 в 13:50
Роберт Фицо

Състоянието на Фицо - сериозно, но стабилно

Състоянието на словашкия премиер Роберт Фицо, който беше прострелян по-рано тази седмица, остава сериозно, но стабилно, а прогнозата е положителна, заяви вицепремиерът Роберт Калиняк, цитиран от Ройтерс. Той ще остане за лечение в Банска Бистрица, засега не се планира прехвърлянето му в друг град. Най-страшното отмина, каза още Калиняк...

публикувано на 19.05.24 в 13:43
Журналистът и писател Симеон Гаспаров

Симеон Гаспаров: В моите книги аз съм търсил не американската, а българската мечта

Няма да гласувам, защото не съм живял последните 6 месеца в България, не искам с моя глас да объркам съдбата на хората и на децата на България. Това заяви в интервю пред БНР журналистът и писателят Симеон Гаспаров, който от десетки години живее в Чикаго, САЩ. При голям интерес и с успех премина снощи премиерата на новата му книга „Ефектът..

публикувано на 19.05.24 в 13:28

Над 100 чувала с отпадъци са събрани при почистването на р. Драговищица край Кюстендил

Над 100 чувала с отпадъци са събрани при акцията по почистването на река Драговищица, организирана от сдружението "Балканка" и Общината в Кюстендил. Реката е замърсена и откъм Сърбия. Кметът на Кюстендил инж. Огнян Атанасов, който се включи лично в почистването, заза за БНР, че ще изпрати второ писмо до екоминистерството за мониторинг за чистотата..

публикувано на 19.05.24 в 13:07