Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Александър Илиев за първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет

2
Проф. д-р Александър Илиев
Снимка: Пламена Бачийска

"Към МОН ние спечелихме и работим по проект за първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“  ТВ-ПУ, сподели за Нощен Хоризонт" проф. д-р Александър Илиев, български режисьор, мим и актьор, както и антрополог, изследовател, академичен преподавател в два български и един американски университет.

В средата на месец декември той беше част от екипа, който откри първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“  ТВ-ПУ. 

"По други два проекта направих 55 образователни филма, които са част от Педагогическия факултет

А в студентска образователна телевизия в Пловдивския университет няма да е ефирна или кабелна, тя е в социалните мрежи, може всеки да се абонира и да гледа всяко ново предаване, това е безплатен абонамент.

Предаванията са 11, събития, интервюта, уроци, кандидат студенти, проекти, екология, наука, продукция, анкети, а новите предавания на "Свят", "Психология" и "История".

Работим аз, други преподаватели и моят асистент, техниката е частна. В бъдеще може да имаме и собствена техника. Водещи на предаванията са студентите от специалността "Актьорство за драматичен театър". 

Тези предавания ще са полезни за кандидат студентите, ще разберат всичко за това къде и как да кандидатстват. 

За цялата академична общност също ще бъде интересна тази университетска онлайн медия, идеята е продукцията да бъде и с чуждоезикова програма в бъдеще, разказа още проф. Илиев. 

В тази нова образователна телевизия търсим качество, без реклами, без нецензурно съдържание, нивото трябва да бъде академично, но също информацията да бъде поднесена разбираемо, а визуализираните уроци обхващат от детска градина до уроци за докторанти и магистри, които могат да се усвояват по-лесно чрез визията, поясни още проф. д-р Александър Илиев за "Хоризонт".

Преди време проф. Илиев получи в Шанхай две важни награди: първата е световният приз "Златни ръце", а втората е Националната награда на Китай за принос в културната съкровищница на страната. 
Проф. д-р Александър Илиев
Проф. д-р Александър Илиев е роден 1956 година в София. Има няколко образования и професии: режисьор за сцена и кино, мим, актьор, антрополог, изследовател, академичен преподавател в два български и един американски университет. Автор е на 26 научни монографии в различни области и над 350 статии. Водил е академични майсторски класове и експедиции на петте континента. Поставил е над 350 спектакъла в над 60 държави по света, заснел е повече от 400 филма - документални, научни, телевизионни и игрално-документални. Проф. Александър Илиев е ръководител е на проекта Университетска телевизия на Пловдивския университет – ТВ - ПУ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57