Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Джеймс Хийпи: Ударите по позиции на хутите в Йемен са законни и са акт на самозащита

Снимката е илюстративна
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Джеймс Хийпи, британският министър, отговарящ за въоръжените сили, заяви, че ударите по позиции на хутите в Йемен са законни и са били акт на самозащита.

Говорейки по Би Би Си, Джеймс Хийпи каза, че "британците и светът не могат да позволят хутите да използват световната търговия за шантаж и постигане на техните политически и дипломатически цели". 

Той допълни, че операцията е била "ограничена, пропорционална и необходима" за защита на военните и търговските кораби в Червено море. 

Хийпи изтъкна, че необходимостта от защита на веригите за доставки е особено важна по време, когато последиците от пандемията от Covid и войната в Украйна причиниха инфлация по света. 

Министърът уточни, че четири самолета "Тайфун" на Кралските военновъздушни сили са поразили две позиции на хутите в Йемен, използвани за изстрелване от тях на ракети и дронове. 

Самолетите са излетели от базата Акротири в Кипър. 

Хийпи посочи, че за момента не се планират нови удари. 

Междувременно либералдемократите, шотландските и уелските националисти поискаха спешно свикване на парламента за обсъждане на въздушните удари в Йемен. 

Бившият командващ британската армия Ричард Данат заяви, че "Иран има пръст във всичко това" с подкрепата си не само за хутите, но и на "Хизбула" и "Хамас", които са считани за терористични групи в Лондон и Вашингтон. 

По повод на опасенията, че конфликтът може да се разшири, Данат отговори, че се надява на качествено разузнаване, за да може с хирургическа точност и бързо да се изкорени проблемът в Червено море, за да може светът да се върне по-бързо към овладяването на конфликта между Израел и "Хамас" в Ивицата Газа. 

По публикацията работи: Радмила Попова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Малки и средни фирми в Кипър ще получат над 360 млн. евро помощ чрез целеви програми

Малки и средни предприятия в Кипър ще получат над 360 млн. евро безвъзмездна финансова помощ чрез целеви програми до 2027 г., съобщи икономическото министерство. Засилване на бизнесактивността в страната отбелязва представеният Национален доклад за предприемачеството за 2023/2024 г. Близо 40% от кипърците смятат, че имат възможности да..

публикувано на 06.05.25 в 04:43

Великобритания не подкрепя разширяването на израелските военни операции в Газа

Великобритания „не подкрепя“ разширяването на израелските военни операции в Газа, заявиха от британското външно министерство. А от „Даунинг стрийт“ съобщиха, че след телефонен разговор премиерът Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон  са изразили „дълбока загриженост“ относно израелския план.  Говорител на Министерството на външните..

публикувано на 06.05.25 в 04:40

В Рим пристигнаха всички кардинали, които ще избират новия папа

В Рим са вече всички кардинали, които от сряда – 7-и май, в Сикстинската капела ще изберат нов папа. От 135 кардинални с право на вот, не присъстват по здравословни причини един испански и един африкански кардинал. Днес се проведоха нови две   конгрегации (срещи) с участието на общо 179 кардинали. Всички 133-а кардинали   под 80-годишна..

публикувано на 05.05.25 в 22:33

Силен дъжд наводни тази вечер силистренското село Смилец

Силен дъжд наводни тази вечер къщи и градини и покри с кални наноси по улиците на силистренското село Смилец. Каналът в селото не е успял да поеме стичащата се от високите части вода. От "Пожарна безопасност и защита на населението" отводняват наводнените къщи, съобщи кметът на селото Мария Димитрова: "Просто катастрофално. Аз бяха на..

публикувано на 05.05.25 в 22:15
Снимката е илюстративна

Възстановено е движението през Прохода на Републиката (обновена)

Възстановено е движението през Прохода на Републиката, след като по-рано тази вече беше непроходими за автомобили за повече от часа заради две тежки катастрофи. Около 17.00 часа край великотърновското село Вонеща вода се удариха тир и лек автомобил. Камионът напусна местопроизшествието. Водачът е установен в друга област и се конвоира до..

обновено на 05.05.25 в 22:12

Израел може да завземе цялата Ивица Газа при новата разширена операция

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви в понеделник, че разширената офанзива срещу палестинската военна групировка "Хамас" ще бъде "интензивна", след като кабинетът му по сигурност одобри планове, които могат да включват завземане на цялата Ивица Газа и контрол над предоставяната хуманитарна помощ, предаде Ройтерс. Служител на..

публикувано на 05.05.25 в 21:33

Ракетни удари по пристанището Худейда в Йемен

Шест ракетни удара са били нанесени по пристанището Худейда в Йемен, съобщи свързаната с хутите телевизия "Ал Масира", обвинявайки за нападението Израел и Съединените щати. Това става ден, след като хутите, свързани с Иран, изстреляха ракета, която нанесе удар близо до основното летище на Израел - "Бен Гурион", предаде Ройтерс. "Повече от 30..

публикувано на 05.05.25 в 20:26