Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Невероятните постижения на хората да „опитомят" най-солената пустиня на Израел - Арава

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

По време на война или без нея селскостопанското изложение в най-сухата и най-солена пустиня на Израел - Арава го има. А на път за него си е изкушение да се отбиеш във фермата за антилопи или край басейните за декоративни рибки. Невероятни са постиженията на хората да „опитомят „ пустинята. Знае се, че тези опити са нетрайни, но всяко поколение е изкушено да пробва. Най- безстрашните са си направили дори селища, там където от само себе си нищо не расте. 

"Прабаба ми и прадядо ми- родители на баба ми, са били софиянци. Дори са от малкото, които не са били изселени по време на Втората световна война. Прабаба е била шивачка в Музикалния театър (може и в други софийски театри). Освен, че е можела да превъплъти в удобен сценичен костюм и най-авангардните рисунки на художниците по костюмите, е шиела личните тоалети на примадони на театъра като Мими Балканска, Тинка Краева и др. , които не признавали софийските модистки и предпочитали прабаба ми, разказа в "Закуска на тревата"  потомката на софийския род Бехар Ноа: 

"Една от тях, успяла да измоли специално разрешително от принц Кирил, тя да остане в столицата като незаменим кадър. В общия оркестър на театъра прабаба ми е „свирила на шевна машина“. Виж баба ми - на пиано. Била е на 3-4 години, когато забелязва необикновения й слух и съветва майка му да му купи инструмент. Първите уроци по пиано му дава музиканти от театъра, а след това наемат учители. Предричат блестящо бъдеще. Била е на прослушване дори при Панчо Владигеров, който бил казал да расте по-бързо и ще учи в неговия клас в консерваторията. Не се случило. 

През 1948 година семейството на прабаба ми се изселва в Израел. Не са взели със себе си пианото. Нямат пари да наемат в Яфо, където ги настаняват. Няма пари и за учители. Прадядо - софийски търговец, на когото народната власт приватизира дюкянчето, в Светите земи е строителна работник по пътищата. 

В Тел Авив, за разлика от София има само 2-3 театъра , а прочутата и днес филхармония - по един концерт месечно. Налагало се, музикантите да работят и нещо допълнително, за да могат да изхранват семействата си. В училище открили че момичето може да стане добра баскетболистка и вместо на музиката, то се отдало на спорта. На ученическото първенство, тя среща бъдещия си съпруг. Бил треньор на отбор от село в пустинята. Това не попречило на баба ни Естер да се омъжи и да замине с него. В селото и предложили да стане учителка. Създала и театрален кръжок. Успяла да накара ръководството на селото да купи пиано. Давала концерти на него и обучавала талантливи деца в музика. Основателка е на съществуващия и сега хор. Нейната дъщеря -майка ми освен ,че е музикална, много добре рисува. Създаде стил, познат в цялата страна".

Картинната галерия насред пустинята на Ноа Гершон привлича любители на нейните платна , в които освен краски, има апликации от цветя и треви от пустинята. Първоначално платната шокират, но после създават усещане ,че си попаднал сред природата по време на буря.

"Трето поколение на потомци от България, които живеят в пустинята. Завърших педагогически колеж със специалност рисуване. Свиря на пиано. До Йерусалим са само два и половина часа път с кола. Посещавам концерти и съм абонат на тамошната опера. Не бих напуснала спокойствието и тишината на пустинята заради суетата и шума на съвременен град. Не бих живяла и в тясно апартаментче със съседи от всички страни, които чукат, разговарят слушат силно музика или мач. С дъщеря ми - ученичка в гимназиста, веднъж седмично събираме в пустинята материали за картините. Нямаме предварителна идея, какво искаме да изобразим. Самата пустиня ни подсказва за какво да разкажем и с какви средства. 
В картините ни са „втъкани“ цветя , вкаменелости (защото тази солена пустиня е дъно на Мъртво море, песъчинки, малки камъчета), въобще интересни малки предмети, на които се натъкнем. В същото време сме свидетели на изгреви и залези, на приближаващи се или отдалечаващи животни, дори на пясъчни бури и на страховитите пропадания на пясъка, които могат да засмучат дори камион. Познаваме пътеките и се движим само по тях. За тази пустиня разказват картините ни . 

Участвали сме и в израелски изложби в чужбина. Тук войната не се чувства, ако не се смята мобилизираните, които са изпратени да се бият в Газа. Няма ги и чуждестранните работници в селското стопанство. Сега всеки от жителите на селото отделя поне по 4 часа на ден в помощ за прибиране на реколтата и в засаждане на новите растения за следващия сезон. Но и в най-тежкото време винаги има място и за изкуство. Галерията ни не е останала празна. Идват да купят картина или просто да се полюбуват", сподели за БНР Ноа.

Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Рекорден брой бебета се родиха през 2024 г. в столичния зоопарк

През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..

публикувано на 05.01.25 в 05:27
Димитър Колешев с клиент

30 години в планината: Димитър Колешев

През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват  7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..

обновено на 05.01.25 в 05:10
Людмил Кърджилов

Людмил Кърджилов: Сняг през зимата не е явление от миналото

Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни .   Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че  средните глобални температури..

публикувано на 02.01.25 в 17:21

Изпращаме 2024 г. като най-горещата в историята и с разочарование от климатичните срещи на върха

Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..

обновено на 31.12.24 в 16:36
Мартин Томов, координатор в

Мартин Томов от Грийнпийс – България за отминаващата година

Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години.  Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..

публикувано на 31.12.24 в 15:32

Александра Нацкова: Съвременните деца виждат кокошка за първи път на 10-11 годишна възраст

На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..

публикувано на 31.12.24 в 09:57
Заседналият в плитчина танкер.

Мартин Томов: Не се очаква разливът в Черно море да засегне България

Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс".  Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...

публикувано на 29.12.24 в 05:22