Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Французойката Zaho de Sagazan е претендент за наградата MME Awards

23 годишната певица, пианист и автор Zaho de Sagazan е родена в пристанищния град Сен Назер във Франция. Баща й е художник, скулпторът и изпълнител Оливие де Сагазан, майка й е учителка. Тя има сестра близначка и три по-големи сестри и е братовчедка на режисьора Лорейн де Сагазан. По време на детството си в Сен Назер Зао се занимава интензивно с танци по 7 часа седмично. 

В гимназията в родния си град учи музика и пеене. Продължава обучението си в Нант, където следва управление на бизнес и администрация, работи една година като асистент в старчески дом, след което започва да пее. Публикува свои видеоклипове в Instagram през 2015 г., много кавъри и някои оригинални композиции. От 2019 г. участва в много фестивали във Франция. Първия си дългосвирещ албум Zaho de Sagazan издаде на 31 март 2023 г. и го нарече „Симфония на светкавицата“. В класацията за най- добри френски албуми на 2023 година "Симфония на светкавицата" се нарежда на трето място. 

Няколко сингъла предшестваха появата на албума. При създаването му изпълнителката казва, че е запалена по електронната синтиуейв музика, силно влияние й оказват и френският шансон, по-специално песните на Jacques Brel. 

На сцената Зао е придружена от мултиинструменталиста Том Гефрай и музикантите от инструменталната рок група от Глазгоу Inuit. Това, че е родена в семейство на художник намира отражение във всяка от нейните уникални песни. Графиките, танците и различните форми на музика усвоени от нея в най-ранна възраст, могат да бъдат чути в дебютния албум „Симфония на светкавицата“. Любопитната смесица от влияния създава нова атмосфера: диско и синтпоп от 80-те години на миналия век, аспекти на краутрок, френски шансони, малко електро и щипка инди поп. 

Изведнъж се ражда звезда- Zaho de Sagazan.След първите изяви на сцената и медийното отразяване на албума „Симфония на светкавицата“, Зао спечели необходимата известност, за да получи номинация за наградата Music Moves Europe Awards.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46