Пет години след решението на Историческия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" днес ще наградят тримата студенти по история, дръзнали да се обявят се срещу нахлуването на Съветската армия в Прага през 1968 г.
Днес в 17.00 часа в аудитория 23 на Ректората заслуженото историческо и публично признание ще получат Александър Димитров и посмъртно съмишлениците му - Едуард Генов и Валентин Генов.
"В България хубавите работи стават по-бавно. От 1993 г. има решение на СОС за премахване на Паметника на Съветската армия, на окупатора, чак миналата година се направи нещо. Това, че са закъснели малко от Софийския университет, няма никакво значение. Важно е, че нещата стават", каза пред БНР Александър Димитров.
Той се върна към студентските си спомени през 1968 и 1969 година. В предаването "Хоризонт до обед" разказа за репресиите, арестите и изключването от университета заради разпространяване на позиви срещу нахлуването на Съветската армия в Чехословакия.
Заедно с Едуард Генов и Валентин Ганев студентите по история са изключени от Софийския университет, а Александър Димитров завършва 25 години по-късно, студентските му права са възстановени след падането на Берлинската стена.
Срещу тях има съдебен процес през 1969 г. заради разпространяване на позиви срещу Съветския съюз.
"Имаше 2 вида позиви. Първите, не успяхме да разпространим, на тях пишеше – "Вън войската на марионетката Живков от Чехословакия". И той се ядоса много. На втория позив – "Съветски граждани протестират на Червения площад, какво правиш ти?", но за вторите ни арестуваха. Аз и Едуард ги разпространихме в София, Валентин в Пловдив. Нощно време обикаляхме по улиците и ги пускахме в пощенските кутии, а аз оставих и на паметника на окупатора", разказа Александър Димитров.
"Аз тогава си мислех, че Брежнев ще отстъпи на някой по-либерален дядо, както стана с Горбачов и Съветският съюз ще се откаже от прогнилата болшевишка идеология. Надявах се, че Дупчек и другите ще убедят кремълското политбюро в едни по-либерални мерки, но това не стана", разказа Димитров.
И призна: "Между репресията и доносничеството по-страшно е доносничеството. Още от началото знаехме, че шансът да ни хванат е под 50%, репресията е обяснима, тя е нужна на противника, а доносничеството е отвратителна работа".
През 2019 г. Факултетният съвет на Историческия факултет в СУ на от 2019 г. има решение за награждаване, но реално ще се случи едва днес. При възстановяването на студентските права Александър Димитров е състудент на сегашния председател на Държавната агенция "Архиви" – д-р и.н. Михаил Груев.
"Беше дълга процедура, от 2015 г. съм председател на Архивите. Задвижено беше още тогава, а основният двигател е доц. Светлана Иванова, но в България нещата стават бавно и мъчително. Може би има гузни съвести, но аз не бих се съгласил, че има премълчаване, защото тази история е описана в историографията", каза Михаил Груев.
Преди общественото признание в България тримата студенти по история са наградени от Чехия и Словакия.
"Вижте, парадната страна на нещата е едно, но друго е влиянието, което тяхното дело има върху българското общество, това е важно. Благодаря на ректора на СУ и на декана на ИФ, че ме поканиха да произнеса академично слово. Много закъсня отличието от страна на академичната колегия. След 2 дни се навършват 55 години от самозапалването на Ян Палах. Жеста на тримата е съизмерим с това, което Палах прави за чешкото общество. Актът на тримата е не само срещу съветската окупация, но и срещу гузните съвести и т. нар. започнала нормализация по време на режима на Хусак", коментира още д-р Михаил Груев.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.Съюзът на артистите излезе с остра позиция срещу Министерството на културата и с призив да започне да работи, защото в противен случай България ще стане културната пустиня на Европа. В позицията на Съюзът на артистите има много критики към министър Мариан Бачев и екипа му. Твърди се, че вече близо 100 дни Министерството на културата..
Министерството на околната среда и водите подготвя законови промени, които ще облекчат процедурите по узаконяване на сондажи и водовземане за напояване, но няма да допусне черпенето на вода от подземни източници да е само на уведомителен режим Това стана ясно при изслушването на три министерства - на земеделието, на околната среда и на..
Над 70 деца от кюстендилски училища бяха на открит урок по лесовъдство в граничното село Долно уйно - инициативата е по повод "Седмицата на гората" и беше организирана от Регионалната дирекция в Кюстендил. Децата пропътуваха над 30 километра до най-богатия като видове горски разсадник, поддържан от Горско стопанство-Кюстендил. На децата бяха..
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслушва шестимата кандидати за омбудсман – Антон Станков, Велислава Делчева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мария Матева и Мая Манолова. Преди изслушването, бяха представени кандидатурите на шестимата номинирани, а именно тяхното..
Пътищата в Силистренска област остават проходими при зимни условия – съобщиха за БНР от Областното пътно управление. Снеговалежът започна около 17:30 ч. с висока интензивност. Засега няма затворени участъци, но движението е затруднено, особено в района на Тутракан, където пътуващи сигнализират за натрупвания по трасето Силистра – Русе...
Комисията по транспорт и съобщения в парламента изслуша четирима кандидати, един за заместник-председател и трима за две места като членове на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата на Народното събрание. В началото на заседанието на комисията кандидатите бяха представени от представител на съответната партия, която ги предлага. От..
Министерството на здравеопазването не е взело решение дали да се възстанови самостоятелната агенция по трансплантации, каза министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов по време на блиц контрол в ресорната парламентарна комисия. Сегашният състав и численост на служителите на агенцията са редуцирани до минимум, а има сериозен обем дейност, каза..
След "улгартрансгаз" и договора с турската копания "Боташ", разследването в хотели в български ски курорти за предполагаема измама с европейски..
В Плевен тържествено отбелязват 160 години от създаването на Университетската болница "Д-р Георги Странски". Лечебното заведение е второ по големина и..
От първи май влиза в сила заповед на министъра на финансите, с която се допълва списъка на стоките с висок фискален риск. "Това ще бъде още една..