Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Никанор: Спорът с НАП създава впечатление, че БПЦ прикрива нещо

Отец Никанор
Снимка: Ани Петрова

"Създава се неправилно впечатление в обществеността, че църквата се опитва да прикрие нещо и да не си изпълни задълженията. Някак си чувствам, че става въпрос за недостатъчно разбиране и липса на добри съветници по темата в Светия синод", каза отец Никанор пред БНР. Като неприятен определи той спора между НАП и Светия синод. 

НАП и Църквата са в остър сблъсък заради започналата ревизия на Българската православна църква, тя е от края на миналата година и е за задължения на Църквата за корпоративен данък от 2017 до 2022 г.

От Синода са изпратили до НАП писмо, в което определят ревизията като противоконституционна и риск за националната сигурност. Във възражението от БПЦ казват "приходите от наеми да се смятат за доходи", защото това били дарения. 

В предаването "12+3" отец Никанор, който е и финансист, коментира проблема на Светия синод с НАП и разясни подробности около държавната субсидия.

"Първо, да се изяснят две числа, които се тиражират и представляват неумишлена манипулация. Самата субсидия, която се дава всяка година, всъщност не отива в самата Църква като институция – заплати и осигуровки на 1885 свещенослужители, които държавата преценява да поеме тяхната издръжка и да има по-добър контрол. Създава се впечатлението, че ги взима като религиозна институция и я ощетяват. Ако беше централизирано, държавата да плаща през Дирекция "Вероизповедания" директно на свещениците, щеше да се види, че всъщност никакви 25,36 млн. лева нямаше да влизат в БПЦ. Създава се илюзия, че Църквата взима едни пари, а всъщност тя не ги взима", обясни Никанор за държавната субсидия. 

И продължи с уточнението: 

"Второто число - над 100 млн. лева, отпуснати за храмове на БПЦ по европейски програми, подчертавам дебело, че тези пари не са за религиозна дейност, не са за Църквата. Тези пари са за съхраняване, ремонт и реставрация на националното културно наследство на паметници на културата от национално и местно значение като сгради. Всъщност, парите минават през Църквата, защото се отнасят за тази част на Национално културно наследство, където собственик е БПЦ". 

Отец Никанор каза, че по преценка на свещеника или църковното настоятелство могат да се извършват безплатно кръщене, погребение. 

"Това не е търговска дейност, не е с цел печалба, това е издръжка и по същество представлява дарение", казва духовникът. Но припомни, че за сделки с имоти – отдаване под наем и стоки от църковни стопанства, трябва да се подава декларация в НАП за приходите от тези дейности. 

"Говорим за друг вид сделки - истинска търговска сделка, в която Църквата е лице по Закона за изповеданията със съответните местни поделения, сключват такива с други лица, може да са юридически, може да са физически. И получава приходи, които за тези лица са разходи, счетоводни, тогава се издават фактури. Това вече е търговска сделка и там вече никакви становища и писмо не могат да освободят Църквата от задължението да се поеме плащането на тези приходи", категоричен е Никанор и даде пример с манастирско стопанство, което произвежда някакъв продукт или преработвателно цехче. 

"Трябва да има квитанция и да се подава декларация, тъй като Църквата не поддържа счетоводство в нормите на счетоводните стандарти, защото тя не е предприятие. Но всяко поделение от Църквата трябва да си подава декларация за извършените стопански приходи", убеден е отец Никанор. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Кадиев

Георги Кадиев: Кого лъжем за еврозоната? Там не се влиза през прозореца

Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият министър  Теменужка Петкова ще получи негативен знак  за еврозоната в понеделник. Това прогнозира пред БНР Георги Кадиев, бивш заместник-министър на финансите, лидер на партия "Нормална държава"...

публикувано на 15.02.25 в 13:48
Вени Марковски

Вени Марковски: Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп

" Мъск е оръжие в ръцете на Тръмп, целта на което е да се постигне огромно съкращаване на разходите в държавния бюджет на САЩ , който е трилиони долари и със сигурност има много места, където може да бъде съкратен".  Това заяви пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество. Тръмп: Наредих на Илон Мъск да..

публикувано на 14.02.25 в 11:19

Ще спасим ли малките квартални магазинчета с бойкот на големите вериги?

Ще спасим ли малките квартални магазинчета, ако на 13-ти февруари не посетим големите търговски вериги?  Няколко организации призоваваха за общонационален бойкот на търговските вериги и хранителните магазини този четвъртък. Заради високите цени те приканиха хората да не пазаруват на въпросната дата в големите вериги, по примера на Хърватия и други..

публикувано на 12.02.25 в 08:50

Донка Михайлова: Случаят в Брезе трябва да е сигнал – нужна е промяна

Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по отношение на модела на финансиране . Това заяви пред БНР зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините и кмет на Троян Донка Михайлова след трагичния случай в девинското село..

публикувано на 11.02.25 в 12:42

Бюджетът като алиби за провалената еврозона?

Когато излезе проектобюджетът, ще видим дали той е реалистичен или е " история, която управляващите ще опитат да продадат на ЕК и ЕЦБ , за да не бъдат съдени, че са се провалили с фискалния показател и да остане единствено инфлационният" при кандидатстването за еврозоната. Това мнение изрази пред БНР журналистът Стефан Антонов. "Нямам..

публикувано на 11.02.25 в 08:18
Семейството на Габи

Габи от Горна Оряховица се нуждае спешно от средства за лечение

Млада жена от Горна Оряховица се бори с онкологично заболяване и се нуждае от сериозна финансова подкрепа. За лечението на 45-годишната Габриела Лазарова в турска клиника са нужни близо 400 000 евро. Хората от родния ѝ град са обединени да помогнат на Габи за втори път да пребори рака и провеждат различни благотворителни инициативи...

публикувано на 11.02.25 в 06:32