Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отец Никанор: Спорът с НАП създава впечатление, че БПЦ прикрива нещо

Отец Никанор
Снимка: Ани Петрова

"Създава се неправилно впечатление в обществеността, че църквата се опитва да прикрие нещо и да не си изпълни задълженията. Някак си чувствам, че става въпрос за недостатъчно разбиране и липса на добри съветници по темата в Светия синод", каза отец Никанор пред БНР. Като неприятен определи той спора между НАП и Светия синод. 

НАП и Църквата са в остър сблъсък заради започналата ревизия на Българската православна църква, тя е от края на миналата година и е за задължения на Църквата за корпоративен данък от 2017 до 2022 г.

От Синода са изпратили до НАП писмо, в което определят ревизията като противоконституционна и риск за националната сигурност. Във възражението от БПЦ казват "приходите от наеми да се смятат за доходи", защото това били дарения. 

В предаването "12+3" отец Никанор, който е и финансист, коментира проблема на Светия синод с НАП и разясни подробности около държавната субсидия.

"Първо, да се изяснят две числа, които се тиражират и представляват неумишлена манипулация. Самата субсидия, която се дава всяка година, всъщност не отива в самата Църква като институция – заплати и осигуровки на 1885 свещенослужители, които държавата преценява да поеме тяхната издръжка и да има по-добър контрол. Създава се впечатлението, че ги взима като религиозна институция и я ощетяват. Ако беше централизирано, държавата да плаща през Дирекция "Вероизповедания" директно на свещениците, щеше да се види, че всъщност никакви 25,36 млн. лева нямаше да влизат в БПЦ. Създава се илюзия, че Църквата взима едни пари, а всъщност тя не ги взима", обясни Никанор за държавната субсидия. 

И продължи с уточнението: 

"Второто число - над 100 млн. лева, отпуснати за храмове на БПЦ по европейски програми, подчертавам дебело, че тези пари не са за религиозна дейност, не са за Църквата. Тези пари са за съхраняване, ремонт и реставрация на националното културно наследство на паметници на културата от национално и местно значение като сгради. Всъщност, парите минават през Църквата, защото се отнасят за тази част на Национално културно наследство, където собственик е БПЦ". 

Отец Никанор каза, че по преценка на свещеника или църковното настоятелство могат да се извършват безплатно кръщене, погребение. 

"Това не е търговска дейност, не е с цел печалба, това е издръжка и по същество представлява дарение", казва духовникът. Но припомни, че за сделки с имоти – отдаване под наем и стоки от църковни стопанства, трябва да се подава декларация в НАП за приходите от тези дейности. 

"Говорим за друг вид сделки - истинска търговска сделка, в която Църквата е лице по Закона за изповеданията със съответните местни поделения, сключват такива с други лица, може да са юридически, може да са физически. И получава приходи, които за тези лица са разходи, счетоводни, тогава се издават фактури. Това вече е търговска сделка и там вече никакви становища и писмо не могат да освободят Църквата от задължението да се поеме плащането на тези приходи", категоричен е Никанор и даде пример с манастирско стопанство, което произвежда някакъв продукт или преработвателно цехче. 

"Трябва да има квитанция и да се подава декларация, тъй като Църквата не поддържа счетоводство в нормите на счетоводните стандарти, защото тя не е предприятие. Но всяко поделение от Църквата трябва да си подава декларация за извършените стопански приходи", убеден е отец Никанор. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

платена публикация
Свети Валентин: Кои са най-популярните подаръци за жена?

По българска традиция на 14 февруари отбелязваме Деня на лозарите и винарите -Трифон Зарезан, а в католическия свят на тази дата се празнува Денят на влюбените – Свети Валентин. Макар че Свети Валентин не е типично български празник, той е повод за много хора да изразят с романтичен жест обичта и признателността си към любим човек. Много двойки..

публикувано на 24.01.25 в 15:34

Филип Кирилов: България не е баница и политиците и феодалите не са на банкет

На мирен протест пред МОСВ противници на добива на злато в района на Своге ще изразят своята позиция и ще подкрепят свои съмишленици от Сливен, които ще протестират по казуса с Природен парк "Сините камъни". Арх. Слава Савова за казуса "Сините камъни": Има риск публична държавна собственост да се превърне в частна " Повсеместно в България..

публикувано на 23.01.25 в 10:05

КЗП ще обжалва съдебното решение за увеличените такси на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова ще обжалва съдебно решение за увеличените такси на мобилните оператори.  Административният съд в София отмени заповеди на Филипова, с която тя се опита да спре увеличенията при два от операторите.  Не отговаря на истината, че новите цени са окончателно потвърдени, пишат от..

публикувано на 23.01.25 в 09:40

Оценка "дисциплина"? Дискусията продължава

Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа" повдигна отново темата за т.нар. оценка "дисциплина" и въвеждането на по-сериозни санкции, касаещи поведението на учениците. Юлиян Петров, КТ "Подкрепа": Оценката за възпитание не е наказание Има деца, които смятат, че могат да правят всичко и всичко е разрешено и идват лошите наказания на живия..

публикувано на 22.01.25 в 11:25

През 2024-та пловдивчани прекарали в колите си 107 часа, софиянци - 104

"Недобра е новината, че трафикът през последната седмица е два пъти по-лош от среднодневния за изминалата година. На места в сутрешните пикови часове стигаме до над 100% средно време за пътуване ", обясни пред БНР Христо Грозданов, управител на Института за транспортна инфраструктура. По думите му "Пловдив след ковид привлече много..

публикувано на 22.01.25 в 10:53
Доналд Тръмп

Доналд Тръмп през американската литературна призма

Как победата на Тръмп на президентските избори в САЩ ще размести културно-социалните пластове отвъд Океана и как ще изглежда обещаната от него „Златна епоха“ за Америка? В деня, в който Доналд Тръмп повторно ще встъпи в длъжност като американски президент, от Автономията за слушане ви предлагаме анализ на  стъпките на завиващата..

публикувано на 20.01.25 в 15:46
Гроздан Караджов

Гроздан Караджов: Няма да се толерира нарушаване на процедурните правила, свързани с жп транспорта

Трима служители на Националната компания "Железопътна инфраструктура" са временно отстранени заради трагичния инцидент край Локорско, при който загинаха двама работници. Това стана ясно след среща на новия министър на транспорта Гроздан Караджов с ръководствата на "Холдинг БДЖ", Националната компания "Железопътна инфраструктура" и..

публикувано на 20.01.25 в 14:03