С Папазовата къща в Казанлък и сградата на дарената текстилната фабрика на братята Евлоги и Христо Георгиеви в Карлово ученикът в XI клас Кристиан Петров от Казанлък поставя пред Европейския съюз проблема с рушащите си исторически сгради.
Заедно със свои съученици и с подкрепата на учители тийнейджърът от Града на розите той участва в конкурса ImagineEU на Европейската комисия, в който младежи от всички държави в Европейския съюз представят свои идеи за политики на европейско ниво.
Оказва се, че почти във всеки български град, и европейски също, има поне една сграда, която се руши, но носи ценна история със себе си", сподели притесненията си Кристиан пред БНР.
В конкурса участва с 3-минутен видеоклип, а надпреварата преминава на три етапа. В надпреварата на европейско ниво могат да участват всички ученици от XI и XII клас на страните членки на ЕС.
В предаването "Преди всички" Кристиан разказа подробности за конкурса, за българския проект, както и за проблемите на рушащите се стари сгради, които имат историческа и архитектурна стойност.
"Папазовата къща от Казанлък преди няколко години премина дейности по реновация на фасадата, напоследък е обект на вандалски актове. Текстилната фабрика в Карлово братята Евлоги и Христо Георгиеви даряват на града и завещават спечелените пари да се вложат в образованието. Днес тази фабрика също се руши, а като вземем предвид историческите факти, не бива да постъпваме така като общество. Тези сгради не са всички, които търсят внимание, но с тях насочваме вниманието във видеото", разказа Кристиан.
Неговите проучвания по темата показват, че причините за тези сгради са промени във времето и нехайство на наследниците - апетитните места и спорове между наследниците са ключови проблеми.
"Като решение предлагаме единно законодателство на европейско ниво да урежда тези проблеми. В Европа и в държава членка да може да се намесва в друга държава, когато става въпрос за нейна сграда, като печатницата на Любен Каравелов в Букурещ, която ние загубихме. Оказва се, че наследниците очакват с години сградата да се разруши, за да може на нейно място да има търговски център. Ценно е не само архитектурния стил, но и историята, която всеки един елемент носи", споделя ученикът от Казанлък.
Докато разработва проекта, се запознава и с някои от проблемите на Министерство на културата.
"Проблемите на старите сгради са наслоени от последните 50 години и повече. Финансиране за такива проекти има на европейско ниво, но не винаги средствата са достатъчни, тъй като такива реконструкции са скъпи. Предлагаме финансиране на повече такива обекти, за да не се налага институциите да подреждат сградите по значение и оставя други встрани", коментира Кристиан.
Неговият проект е в конкуренция с още 387 от всички държави от ЕС.
"Сега е вторият етап и събираме гласове. Целим да сме сред първите 10 клипа, защото само те ще бъдат гледани от журито, представители от ЕС, които отговарят за инициативата. Те ще преценят дали отговаряме на изискванията и те ще отличат само 3 обекта. Само тези три ще се посетят Брюксел, за да представят идеята си на живо", обясни Кристиан Петров.
По проекта е работил със съучениците си Тома Тасев и Борис Илиев, получил е подкрепата на учителката си Светлана Билекова, насоки от Георги Биандов, учител по физика, и урбаниста Здравко Петров.
Всеки, който иска да подкрепи проекта на учениците от Казанлък, може да го направи на фейсбук страницата "Да бъде или да не бъде култура". Срокът за гласуване е до 28 януари т. г., избират се 10 проекта и на 24 февруари, след оценката на журито ще станат известни първите три проекта, обясни Кристиан Петров.
Връзка към платформата за глусване: https://citizens-initiative-forum.europa.eu/video-competition/da-bde-ili-da-ne-bde-kultura_bg
Катастрофа с тежкотоварен автомобил затвори движението по магистралите "Тракия" и "Марица" при 168-ия километър до пътен възел "Плодовитово". В момента движението е възможно само по магистрала "Марица" в посока Свиленград. В обратна посока по "Марица" се извършва през пътя Хасково-Пловдив. По "Тракия" движението по този пътен възел е невъзможно и в..
Очаква се заразеното с шарка стадо от овце в село Жельо войвода утре да бъде унищожено, след като лабораторните анализи са потвърдили наличие на зараза в животните. Това ще се случи вероятно утре сутринта, когато на място се очаква да пристигне и мобилен екарисаж. От Областна администрация обявиха, че животните ще бъдат умъртвени по хуманен..
В Обединеното кралство двама от обвинените в шпионаж българи се признаха за виновни. Агенция "Ройтерс" разпространи по-късно още подробности за дейността на шпионската клетка. Според британския съд добре организиран шпионски кръг е предавал тайни на Русия Прокурорът Алисън Морган заяви пред съдебните заседатели, че шпионската група е..
10 са специализираните социални институции в община Велико Търново, които осигуряват денонощни грижи за хората с умствена изостаналост. Няколко стотин души са в листата на чакащите. Политическата криза, забавянето в Плана за възстановяване и на Оперативните програми още повече изострят кризата, защото няма "зелена светлина“ за разширение на..
Районният съд в Кюстендил осъди на пробация 72-годишен пенсионер, държал в кухнята си цяла колекция нерегламентирани археологически находки. Освен това обвиняемият трябва да заплати сторените на досъдебното производство разноски за експертизи и за вещи лица в размер на 4 825,92 лв. по сметка на ОД МВР-Кюстендил. Решението е окончателно и..
Търговското дружество "Синева“ отговарящо за сметопочистването в Силистра, бе ликвидирано днес на заседание на Общинския съвет и преструктурирано в общинско предприятие с цел намаляване разходите на администрацията. Един от основните мотиви на кмета е, че така няма да се наложи повишаване на такса смет с три промила, която към момента е 5..
До края на годината предстои да бъдат изплатени над 1 милиард лева на земеделците. По-голямата част от тях са по интервенцията за основното подпомагане на доходите за устойчивост. Това увери министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов при откриването на дванадесетото издание на Годишния семинар, организиран от Националната асоциация на..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...