Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Доган остави Пеевски да се изявява, като проявява своите качества"

Проф. Стоян Денчев: Образованието трябва да бъде насочено в защита на българщината

"Слагаме се" на тези, които в момента са силни в света и не се съобразяваме с нашите национални интереси, смята ректорът на УНИБИТ

| Интервю
проф. Стоян Денчев
Снимка: Борислава Борисова

"Има няколко фактора, които влияят върху състоянието на една нация - политиката, икономиката и духовността. Наистина е много важно, когато милеем за България, когато се кълнем в България, да започваме да говорим за всичко българско, да възхваляваме постиженията на нашия народ. Да критикуваме негативите, както се полага. На първо място трябва да изтъкваме ролята на нашите предци, на духовните творци на България, успели да създадат нещо, с което всеки българин се гордее."

Това заяви пред БНР проф. Стоян Денчев - ректор на Университета по библиотекознание и информационни технологии (УНИБИТ), бивш съветник на премиери, посланик, депутат от ДПС, вицепрезидент на "Мултигруп".

Като цитира стихове на Вазов, той посочи, че "див вой от омраза", за какъвто пише Вазов, "този вой го има в момента". Денчев произнесе и откъс от стихотворението "Аз съм българче" във връзка с нашумяла публикация в "Свободна Европа".

Образованието трябва да бъде насочено в защита на българщината и националната идентичност. Трябва да се гордеем, че сме българи, а не да се срамуваме от най-високото знаме, че някой влиза във водата и вади кръста, защото това са народни традиции, които са устояли на всички бури, които са минали през България, коментира Стоян Денчев в предаването "Политически НЕкоректно".

Денчев отчете "противоборството на двата типа мислене в света – от едната страна консервативно-националното, без да прескачаме в грубия национализъм, а от другата страна е отвореният либерален свят, който се опитват някои да наложат".

"Трябва да водим политика, която да издига националното самочувствие на българската нация, на българските деца, свързано със запазване на нашата идентичност, че сме българи. Не сме просто граждани на света – ние сме граждани на света, но сме българи."

Във връзка с "ролята на посолството или на посолствата" Стоян Денчев отбеляза, че както "предишното голямо посолство (съветското – бел. ред.) се отнасяше към България, сегашното посолство (американското – бел. ред.) почти по нищо не се отличава, но е въпросът за нас, за българите – как ние възприемаме тези неща и как се отнасяме към тях".

Запитан защо редица анализатори изразяват опасения от повторното идване на Доналд Тръмп на власт, ректорът на УНИБИТ предположи, че "може би ще спрат услугите от външни сили, които до момента получават, за да поддържат една или друга политика".

По темата с правителството и колко може да се задържи на власт, Денчев отбеляза, че "думи, изречени години, месеци едни срещу други, изведнъж бяха забравени и в настоящата сглобка се прегръщат в името на властта".

Относно ролята на ДПС за стабилността на управлението Стоян Денчев посочи:

"Освен факта, че има инерция, свързана с началото участие на ДПС по отношение на подкрепата за конституционните промени, ДПС е може би най-дисциплинираната партия. Стабилността на тази партия е като лакмус за останалите сили да използват нейната възможност за управляемост, да се поучат и да използват този опит."

Отдавна в българско правителство не е имало човек с мюсюлманско вероизповедание, а това прави впечатление на запад, отбеляза Денчев. По думите му, това би могло да е причина за появата на "някакви напрежения".

"Пеевски беше дамгосан с т.нар. закон "Магнитски", но той успя да се издигне над тези обвинения главно с помощта на партията. Доган остави Пеевски да се изявява, като проявява своите качества, каквито безспорно има. Той е полезен за партията, която го е издигнала."

Според Денчев се получава така, че "да се сложим на тези, които в момента са силни в света, водят съответна политика в защита на техните национални интереси, а ние не се съобразяваме с нашите".

По казуса с Шенген той изрази мнение, че "австрийците стрелят с въздушна пушка по нашето национално достойнство", а ние отчитаме това като много положителен факт.

Преди години Бойко Борисов беше политик, който даваше обещания, "че може да тропне по масата и да защитава българския национален интерес". И в опозицията има такива политици, но "тези разговори, тези лозунги са само формални, тъй като не се стига до реални действия", каза в заключение Стоян Денчев.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в принудителна ваканция

Учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна излизат в едноседмична принудителна ваканция. След пожара, който изпепели покрива на сградата, се предприемат спешни мерки за възстановяване на щетите. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици С възстановяването на щетите от пожара в сградата на националната..

публикувано на 06.04.25 в 15:57

В Сапарева баня изграждат трети резервоар за Гейзера

Ще се изгради допълнителен - трети, резервоар от 500 куб.м, който ще балансира налягането на 103-градусовия гейзер в Сапарева баня. Пулсиращият на всеки 20 секунди воден стълб на около 20 м височина, Гейзера, е емблемата и символ на града и привлича стотици туристи. Дебитът на Гейзера е непостоянен - от нула, когато излиза само пара, до над..

публикувано на 06.04.25 в 15:48

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд"

80 години от освобождаването на концентрационния лагер "Бухенвалд" се отбелязват днес край централния германски град Ваймар. Организирана е възпоменателна церемония, на която са поканени роднини и потомци на хора, заточени в лагерите.  От лятото на 1937 г. нацистите депортират повече от 280 000 души в "Бухенвалд" и неговите 139 подлагера. Около 56 000..

публикувано на 06.04.25 в 15:09

Един човек е убит при руска атака срещу Киев

Украйна съобщи за руска ракетна атака срещу столицата Киев тази нощ, а Москва обвини украинската страна за няколко нападения срещу своя инфраструктура. Нови среднощни руски атаки в Украйна Един човек е убит, а трима са ранени при въздушен удар срещу украинската столица Киев, при който в няколко нежилищни района избухнаха пожари, бяха повредени..

публикувано на 06.04.25 в 15:03

Подмяна на 2440 лампи - улично осветление в Лом

С близо 100 000 лева по-малко ще плащат за улично осветление в Лом . Подмяната на лампите започна от квартал "Боруна". Проектът е на стойност 1 мил. лева безвъзмездна финансова помощ от Националния план за възстановяване и устойчивост. На 11 улици в квартал "Боруна" започна подмяната на старите осветителни тела с нови...

публикувано на 06.04.25 в 14:53

В Кипър започна "Походът на Христодула“ - кампания за борба с рака

В Кипър започва най-голямата ежегодна кампания, посветена на борбата с рака и за набиране на дарителски средства в подкрепа на онкоболните. Началото на 50-ия "Поход на Христодула“ ще даде днес председателят на парламента Анита Димитриу. На своята 50-а годишнина "Походът на Христодула“ ще премине през Кипър по "специален и символичен маршрут,..

публикувано на 06.04.25 в 14:53
Иван Димитров и Станислава Кирилова

Национален конкурс за българска драматургия "Иван Радоев" в Плевен

В Плевен на официална церемония връчиха наградите от Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев".  С голямата награда беше удостоен Иван Димитров за пиесата "Книгата на моя живот" . Журито с председател драматурга и поет Стефан Иванов, присъди отличия за три пиеси за драматичен театър и една за куклен театър...

публикувано на 06.04.25 в 14:45