Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

След избора на конституционни съдии: Как ще продължи сглобката и парламентарният пазарлък

Йово Николов и Асен Генов пред БНР

| Интервю
Снимка: Савина Спасова

Изборът на конституционни съдии показа, че парламентарният пазарлък ще продължи, изказа мнение пред БНР журналистът Йово Николов от "Капитал".

Той напомни заявеното желение от ПП-ДБ да бъде променен моделът на избор на подобни длъжности. 

Фигурата на Десислава Атанасова е доста спорна от гледна точка на професионалната й дейност, но и от морална гледна точка, защото в продължение на 12 години тя е част от едно парламентарно мнозинство, коментира той. И обясни:

"Затова разочарованието е толкова голямо - защото когато дадеш заявка, че няма да продължаваш с тези практики, а в същото време не само подкрепяш Десислава Атанасова, а се подписваш под нейната кандидатура, имам предвид лидерите на ПП-ДБ. Оттук нататък ще започнат други съдбовни избори и то на председателите на регулаторни органи. Предстоят много важни избори. Това е знак, че този парламентарен пазарлък ще продължи".
От своя страна Асен Генов от "Контракоментар" смята, че "това ще им изиграе лоша шега":

"Те по този начин отварят една изключително широка врата за политически явления и партии, които не са в синхрон с националния интерес на България, второ - се заявяват в политиката с едни идеи, които са отхвърлени отдавна и исторически, и законово са забранени за изповядване".

В предаването "Неделя 150" той отбеляза изборите, които предстоят в Европа и света:

"Това, което се случва в нашия парламент на практика показва, че е скъсана комуникационната нишка. Няма никаква комуникация между политиците и избирателите. Двете групи не водят разговор помежду си. Единствено политиците говорят помежду си в политическия им свят, като основната цел, за съжаление, не е властта, която произлиза от нас, от гражданите, а властта като самоцел - само и само да се закрепим. Колкото повече тази пълна липса на някакви нравствени устои на политическия живот и действия у нас се задълбочава, толкова по-несъстоятелна става. Това е и причината за това, че ние непрекъснато обсъждаме критично ниското ниво на доверие в основните институции". 

Според Йово Николов ПП-ДБ са попаднали в собствения си капан с нежеланието си да подпишат коалиционно споразумение с ГЕРБ и ДПС. Бойко Борисов е майстор в поставянето на подобни капани - да правят безпринципни избори на ключови фигури в държавната администрация, смята той. По думите му ако имаше споразумение с ясно заявени параметри и профили на хората, които трябва да бъдат избрани за председатели на регулаторите, тогава "маневрите на Борисов биха били доста по-ограничени". Според него Борисов и Пеевски са едно:

"В период от 10-12 години винаги са били едно и също нещо".

По думите му проблемът на ПП-ДБ е, че са се съгласили да гласуват компрометирани фигури. "Борисов в продължение на години много умело използваше - да постави зависими хора на ключови места", обясни журналистът. Според него тези капани отново ще бъдат поставени. 

"Лично аз се затруднявам да отговоря на въпроса - каква е разликата между Пеевски в ДАНС през 2013 г. и Атанасова в КС през 2024 г. Не виждам никаква разлика на ценностно ниво, на политическо ниво", коментира Асен Генов. Според него в името да запазят правителството ПП-ДБ встъпват с грешния крак в годината на изборите за ЕП.

"Разказът, че от КС нищо не зависи, е тотално погрешен. Там се взимат ключови решения за развитието на държавата и обществото. Затова е важно кои са членовете на КС. На КС се гледа като на почивен дом на юристи", смята Йово Николов. По думите му ПП-ДБ трябва да отстояват принципите, които са заявили, а в момента имаме тотален разпад на тези принципи

Според Асен Генов високите позиции не трябва да стават инструмент за трудоустрояване на хора в предпенсионна или пенсионна възраст

Цялото интервю на Диана Янкулова с Йово Николов и Асен Генов в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл и вижте във видеото. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18