"Ние сме доста голям блок – 84 апартамента, и беше доста трудно да убедим всички да участваме. Но се оказахме в резервите, тъй като искахме да бъдем сграда клас А, това изисква доста повече инвестиции. Най-много точки загубихме в цената ефективност на инвестицията", разказа пред БНР Иван Фончев, домоуправител на блок в София. Той декларира готовност да обжалват класирането си. По думите му, хората са доста разочаровани.
Фончев смята, че "в крайна сметка ще се получи някаква бутафория" и саниране ще бъде направено на доста по-ниски цени, без анализ дали санираните блокове постигат целта за спестяване. Във втория етап, предвиждащ съфинансиране от по 20%, сдружението няма да участва, тъй като сумата за едно жилище излиза около 5 000 лева, а една трета от апартаментите са вече санирани. Не повече от 10% от хората са заявили готовност за участие, а срокът за кандидатстване е доста къс, посочи домоуправителят.
Става въпрос за много сериозно разминаване от прогнозните бюджети, които бяха съобщени в началото, подчерта в предаването "Хоризонт до обед" Емил Кабаиванов, кмет на Карлово. По думите му, голяма част от гражданите, отделили средства за включване в първия етап, ще останат излъгани и вторият етап става безсмислен.
НСОРБ предлага пълен одит на енергийните сертификати, заяви Кабаиванов. Предлага се още 3-годишна програма, която да финансира всички проекти в резервния списък, на обща стойност над 2 милиарда лева. Иска се и 10-годишна национална програма, за да може да се санира целият жилищен фонд в страната, уточни той.
"Само с европейско финансиране няма да стане. Има достатъчно възможности през държавния бюджет да се акумулират средства."
Безплатно дадените средства предизвикаха огромен интерес, потвърди пред БНР и Павел Миланов, който оглавява Асоциацията за регулиране на отношенията в етажната собственост.
"Когато се наливат определени средства, за да се постигне резултат, то трябва да се установи дали е постигнат. Така ще трябва и в бъдеще, с европейско финансиране."
Ако няма съответствие, ще има санкции, които ще останат за сметка на етажната собственост, поясни Миланов.
"Явно не се знае. Знае се, че има 100-процентово финансиране. Оттам нататък следват отговорностите – как ще бъде контролирано, как ще бъде изпълнено."
Миланов постави и друг проблем – при жилищата, които вече имат сменена дограма от висок клас, би следвало да се реализира икономия в рамките на проекта, докато "при изолацията се сваля всичко" и се прави, както е по проекта.
"Цените в София са много по-различни отколкото в други градове. По-високи са", отбеляза още Павел Миланов. Според него "трябва да има единни критерии, които МРРБ да заложи и всички да кандидатстват по тези параметри".
При тухлена сграда, дори гредоред, с много по-малко средства може да се постигне по-висока ефективност, отколкото при панелната, допълни Павел Миланов.
Трите мнения чуйте в звуковия файл.Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..