Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"От първите звезди, които някога са се раждали, до нашата собствена йоносфера и Слънце"

Уникален радиотелескоп ще позволи на българските учени да наблюдават различни феномени във Вселената

Доц. Камен Козарев: Може да постигне много големи разделителни способности

| Интервю
доц. д-р Камен Козарев
Снимка: naukamon.eu

До края на 2025 година България ще има професионален радиотелескоп, част от мрежата LOFAR. 

"Работим по проекта над 3 години. Присъединяваме се към паневропейския радиотелескоп. Той е най-големият в света. Наблюдава Вселената на най-ниските възможни радио честоти и отваря уникален прозорец, за да може да изследваме различни феномени", обясни пред БНР доц. Камен Козарев от Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория към БАН.

Този радиотелескоп работи от 2012 година, посочи доц. Козарев.

"Състои се от над 52 наблюдателни станции, разпределени из по-голяма част от европейския континент.  Всяка от тях има голям брой радио антени, които могат да наблюдават заедно едни и същи обекти по небето. Когато всички работят едновременно, радиотелескопът може да постигне  много големи разделителни способности. 

Може да наблюдаваме всякакви феномени от началото на Вселената – от първите звезди, които някога са се раждали, до нашата собствена йоносфера и Слънце".

През 2025 г. се планира да бъдат изградени още две станции – едната ще бъде в България, а другата – в Италия, разказа той в предаването "Хоризонт до обед".

"Нашата ще бъде първата на Балканския полуостров и в Югоизточна Европа. Тя ще бъде с големината на футболно игрище и ще се намира в непосредствена близост обсерваторията на Рожен. Този проект се подкрепя финансово от българската държава. В момента работим много активно по дейностите за изграждане на такъв уникален научен инфраструктурен проект".

Радио астрономията в България тепърва започва да се развива, посочи доц. Козарев.

"Основният интерес на нашата група са слънчевите изследвания. 

Тези станции могат да следят и спътници. Могат да се използват като приемници.

Този радиотелескоп произвежда огромни количества данни, които да обработваме с умни алгоритми. И в момента набираме специалисти".

Цялото интервю на Таня Милушева с доц. Камен Козарев може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийство през 1994 г.

50-годишен мъж от американския щат Алабама беше екзекутиран с газ азот за убийството през 1994 г. на 37-годишна жена, пътувала на стоп. Тя е била нападната, пребита, а разчлененото ѝ тяло изхвърлено от скала. Това е третата екзекуция с газ азот в САЩ, отбелязва Асошиейтед прес. Дъщерята на жертвата говори пред репортери, като заяви, че бъдещето..

публикувано на 22.11.24 в 21:30

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите

В Атина се проведе голяма протестна демонстрация на пенсионерите. Те искат добро здравеопазване и по-високи пенсии. "Искаме достойни старини", скандираха пред парламента стотици гръцки пенсионери, пристигнали за протеста от цялата страна. На част от плакатите бяха написани исканията им – достойни пенсии, безплатни лекарства и ниски цени,..

публикувано на 22.11.24 в 21:20

Правителството одобри допълнителни 125 млн. лв. в подкрепа на земеделските производители

Правителството прие Постановление за одобряване на допълнителни 125 млн. лв. по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна. От правителствения пресцентър съобщават, че държавната помощ се осигурява в изпълнение на..

публикувано на 22.11.24 в 20:54
Служебният министър на здравеопазването Галя Кондева

Министър Кондева: През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти

През последните години броят на ваксинираните срещу грип се е увеличил 3-4 пъти, подчерта здравният министър д-р Галя Кондева. По думите ѝ, в момента епидемичната обстановка е сравнително спокойна: "В момента имаме повече регистрирани с Covid инфекции, отколкото с грип, но това е нормално, тъй като сезонът на грипа   все още не е..

публикувано на 22.11.24 в 20:44

Covid инфекцията води до намаляване на туморите при мишки

Изследването на процесите при тежка Covid инфекция е дала нов тласък на изследванията на раковите заболявания, се казва в ново проучване, публикувано в реномирано американско медицинско списание.  При изследвания върху мишки е стигнато до изненадващото откритие, че Covid инфекцията води до намаляване на раковите тумори. Въпреки това учените..

публикувано на 22.11.24 в 20:21
Володимир Зеленски

Украйна преговаря със Запада за засилване на противовъздушната отбрана

Украйна преговаря със западните си партньори разработи за засилване на противовъздушната отбрана срещу новите заплахи, след като вчера Русия "изпита" новата си хиперзвукова балистична ракета със среден обсег върху украинския град Днипро. Това каза украинският президент Володимир Зеленски, съобщи АФП. Путин: Новата ракета..

публикувано на 22.11.24 в 20:01

Олга Хвостенко: По време на работа ме пита "дали обичам баня" и "да отидем на ресторант, да поговорим"

Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В писмо до МВнР тя обвинява дипломатът, че ѝ е правил неприлични предложения за ресторант и я питал "обичаш ли баня", сподели самата Хвостенко в интервю пред БНР. Остават разногласията по..

публикувано на 22.11.24 в 19:35