Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Петко Дурмана: Интересът към изкуството е голям

| Интервю
Снимка: Ани Петрова

Пловдивските художници Веселин Цаков и Кирил Киров показват свои творби в столичната галерия "Контраст". Изложбата е съвместна с платформата "КупиИзкуство.БГ" и е част от линията "Нови имена в изкуството".

Платформата е създадена по време на пандемията, когато галериите затвориха врати. За три години своя трибуна там са открили стотици автори, разказа пред БНР нейният създател Петко Дурмана. По думите му, интересът към изкуството е голям, има възрастни хора, които си запазват картина и чакат да им дойде пенсията, за да я платят, както и студенти, които събират последните си пари и си купуват изкуство.

"Има страшно много от т.нар. средна класа, явно имат някаква причина да не ходят в галерии, музеи – за тях е нормално в онлайн среда да си разглеждат картини."

Петко Дурмана  Снимка: Спас Крайнин

"Разбрахме колко по-богат е арт животът в България, колко много хора се занимават с изкуство. Тъжното, което научихме е, че сме живели в нещо като балон, въртим се в затворени кръгове, да не кажа шуробаджанашки. Обяснението е от една страна мързелът на кураторите – как може да ходят румънски куратори от Букурещ до  Силистра да търсят художници там, а български куратори от София да не ходят? Другото, което е още по-тъжно, виновни са институциите, музеите, Художествената академия не обучават хората да търсят. (…) Съвременността не е навлязла в институциите, които отговарят за изкуство. Те не го лансират. Хората си чакат да видят нещо от средата на 20 век", коментира относно дейността на платформата Петко Дурмана в предаването "Преди всички".

Всички художници, включили се в инициативата за продажба на изкуство онлайн, признават, че по време на пандемията са продали повече, отколкото преди и след това, обясни той.

"Тоест има някакъв проблем, който спира пазара на изкуство, наложена е една малко измислена история на изкуството и се лансират само тези автори, които отговарят на написаната измислена история на изкуството", посочи художникът.

Веселин Цаков  Снимка: Спас Крайнин

Добре се приемат картините, много съм доволен от цялостната концепция на проекта, сподели Веселин Цаков, един от двамата представяни автори в настоящата изложба в галерия "Контраст".

"Участвал съм в десетки изложби, досега в София не съм. От основаването на групата поддържаме връзка. Аз заимствах един западен модел – поставих си реално визитката" върху тениски, върху дрехи. Моите образи са разпространени, защото хората ги "носят" по улиците. Много хора в Пловдив вече са ги виждали картините, защото най-добрият им приятел например ги "носи" и като отидат в галерия и ги видят на живо, е друго усещането. Има история."

Следващата изложба ще е на 6 февруари, отново в галерия "Контраст", когато ще бъдат показани творби на силистренския художник Коста Дончев – Съра. Всяка изложба от инициативата "Нови имена в изкуството" ще продължава по две седмици.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01