Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Финансирането на лечение: зависи дали си под, или над 18 години

| Интервю
Снимка: pixabay

Дискриминирани ли са пълнолетните българи, имащи нужда от лечение у нас или в чужбина извън обхвата на задължителното здравно осигуряване и оставени сами да събират нужните средства за това? Въпросът поставят от неправителствената организация "Общност Мостове" чрез жалба до Комисията за защита от дискриминация. 

През няколко седмици се появяват кампании за събиране на средства за деца и възрастни, които се нуждаят от лечение, трансплантация или скъпо струващи медицински изделия и консумативи. При децата има повече възможности НЗОК да заплати такова лечение, извън задължителното здравно осигуряване. Те обаче се ограничават, когато детето навърши 18 години. 

Д-р Антоанета Тончева, генетик в университетска детска болница в Германия, член на Сдружение "Общност Мостове", обясни проблема:

"Управниците ни написаха Наредба 2 от март 2019 г. В самата наредба, която кореспондира пряко и със Закона за здравето, е записано, че по различен начин могат да имат достъп до лечение децата до 18-годишна възраст и пациентите над 18-годишна възраст. Когато тези хора са лекувани до 18 години по тази процедура, дали в болнична атмосфера или на домашно лечение, в момента, в който те станат пълнолетни, вече нямат право дори да кандидатстват по тази наредба за поемане на разноските за тяхното лечение. В общия случай би трябвало да става преимуществено дума най-вече за скъпите терапии, които са непосилни за семействата сами да ги заплащат. Оказва се, че първо много по-голям процент от средствата - над 95% от тях, се харчат за лечение в България. Но не само за лечение, но и за импланти, генетични изследвания. Когато децата пораснат, изведнъж се превръщат във възрастни и всяка възможност за тяхната терапия, често дори няма алтернатива на тази терапия, те просто остават без терапия и държавата абдикира". 

В предаването "Хоризонт до обед" д-р Тончева разказа и историята на Влади, който е с детска церебрална парализа и се нуждае от импланти и операция. "Болницата ще усвои клинична пътека за тази операция, но семейството трябва да събере над 70 хил. лв. за импланти", обясни тя.

Пред "Хоризонт" майката на момчето - Ирина Ганчовска, разказа как семейството е тръгнало по пътя на "паралелното здравеопазване" и как само трябва да събере парите за тези импланти:

"Заболяването е прогресивно. Единственото лечение е операция и поставяне на импланти. В България здравната система до 18 години поема разходите за импланти, но над 18-годишна възраст всичко трябва да поеме семейството. Сумата е огромна, непосилна за нашето семейство. Обърнахме се към хората, отворихме ДМС, направихме страничка на Влади. Благодарение на добри хора успяхме да съберем голяма сума пари. Ако не се направи тази операция, състоянието му ще се влоши значително. То просто е неизбежно - започва по-голямо изкривяване, започват да се притискат важни органи и просто изходът е фатален". 

Колкото по-скоро се направи операцията, толкова по-добре, защото състоянието на Влади се влошава, обясни тя. 

Майката се обърна към здравното министерство като подчерта, че тези болни деца завинаги си остават деца: "Годините им порастват, но те завинаги си остават деца". 

По думите на д-р Тончева дискриминацията е както за редки, така и за чести заболявания, както и по възраст. Това е лишаване на пациента от достъп до лечение - това трябва да се промени, категорична бе тя. 

Интервюто на Валерия Николова и Елена Бейкова с д-р Антоанета Тончева и интервюто с Ирина Ганчовска в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Теодора Пенева: Трябва да има отговорна институция и да се разработи информационна система за енергийно бедните

Да се приложи механизмът за енергийна бедност, преди реално да бъде въведена либерализацията на цените на едро за домакинствата. Важно е в тази година, докато се либерализира пазарът,  да се изработи информационна система. Това препоръча Теодора Пенева, енергиен експерт от БАН и автор на доклада за 2023 г., в интервю пред БНР.  Според нея..

публикувано на 21.05.24 в 11:14

"Ходещо" оръжие на бъдещето

Дронове в небето, а вече и роботизирани кучета на земята за военни употреби има. Те охраняват стартовата космическа площадка на НАСА. Американската армия вече има тестови модели. Дори Китай ги разработва. В България също има млади умове, които се занимават с това как тези военни средства да стане по-сигурна, без това да нарани човека ...

публикувано на 20.05.24 в 18:26
Проф. Веселина Вълканова, декан на Факултета по журналистика и масова комуникация

Проф. Веселина Вълканова: Журналистите трябва да са на фронтовата линия при обществото, а не при политиците

Журналистите трябва да са на фронтовата линия и при обществото, а не при политиците. Това каза пред БНР проф. Веселина Вълканова, декан на  Факултета по журналистика и масова комуникация (ФЖМК), която  "Журналистиката би трябвало всеки ден да поставя към политиците най-високите изисквания и да им напомня, че са там, за да осигуряват..

публикувано на 20.05.24 в 15:36

Извънредно се събират ректорите да решат ще има ли протест

Съветът на ректорите ще проведе извънредно заседание в 14.00 часа, на което ще се реши дали държавните университети в цялата страна ще затворят врати следващия понеделник заради неактуализирани възнаграждения от 2023 г. Ректорите ще обсъдят и взетите решенията след срещата с финансовия министър Людмила Петкова, на която бяха обещани до края на..

публикувано на 17.05.24 в 10:51

Над 60% от българите не са участвали в нито една културна дейност през 2023 г.

Повече от 60% от българските граждани не са участвали нито веднъж в нито една културна дейност през 2023 г. Това обяви пред БНР Диана Андреева, директор на Обсерваторията по икономика на културата. Това е една от организациите, които стоят зад индекса "Достъп до култура за 2023 г.", който ще бъде представен днес. "За втора поредна година..

публикувано на 17.05.24 в 10:21

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт. Кои са подводните камъни?

Влиза в сила забраната за реклама на хазарт в медиите и на определени обществени места. Измененията в закона целят да ограничат рекламата на хазарт, както и на достъпа до хазартни игри на отделни категории лица. Въвеждат се и нови процедури за изплащане на печалбите. Тези промени са позитивни, но изискват строг контрол . Всяка..

публикувано на 17.05.24 в 09:37

Волфганг Шюсел: Реалистично е до края на годината Австрия да вдигне шенгенското вето

До края на годината е напълно реалистично Австрия да вдигне шенгенското вето, прогнозира в интервю за БНР бившият канцлер на Австрия Волфганг Шюсел.  По негова идея от печат излезе първото специализирано издание за външна политика European Voices с фокус върху бившите социалистически страни.  Австрия няма да бърза с решение за пълноправното..

публикувано на 16.05.24 в 16:48