Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Михаил Панайотов: Тази сглобка е продиктувана от абсолютната необходимост да съществува

Консумираме власт, която е диспропорционална на нашата електорална тежест, властта е използвана доста адекватно, коментира IT специалистът

| Интервю
Михаил Панайотов
Снимка: Стопкадър, Денят с В. Дремджиев

"Надявам се да видим какво е заложено на картата, много е лесно да кажеш "нека ги накажем, да видят, че така не се прави". Защото алтернативата е много по-лоша!", коментира пред БНР IT предприемачът Михаил Панайотов за предстоящите евроизбори.

"Тази сглобка е продиктувана от абсолютната необходимост да съществува", каза IT специалистът в предаването "12+3" на БНР.

Костадин Паскалев: Практически Делян Пеевски е човекът, който управлява държавата

Панайотов е привърженик на "Продължаваме промяната" и признава, че е подскачал на жълтите павета. "Нашият електорален сегмент не е способен да излъчи дори 64 депутати, наложи се да се заиграват с Радев, за да обхванат по-голяма аудитория", аргументира се той.

"Ние живеем в едно компромисно време с ярко изразени нагласи на много широко разтворена ножица, където едни обществени сегменти не мелят помежду си. В същото време, аз като представител на малцинство, изповядвам определени идеологически пристрастия, идеи, светоглед, мироглед. И много хора от обкръжението ми също сме малцинство - в чисто електоралния смисъл, защото демокрацията е диктатурата на мнозинството, гласът на всеки има равно значение", обясни позицията IT специалистът.

И е категоричен, че "абсолютно нормално е когато нямаш електорален заряд и капацитет правиш компромиси. И това управление е един такъв компромис".

"Ние в момента като общност консумираме власт, която е диспропорционална на нашата електорална тежест. Личното ми мнение е, че властта е използвана доста адекватно. Ние се съсредоточаваме върху негативите. Компромиси и какво печелим? Като игра на карти е! Преди 8 месеца влизаме в тази сглобка, но със сравнително лоши карти и нямаме полезен ход. И въпреки лошите карти взимаме ръце. Имаме закон за главния прокурор, важни конституционни промени, които отнеха повече от 10 години, имаме Закон за БНБ, имаме 3 % дефицит и път към еврозоната, половин Шенген и повече министри. За съжаление демокрацията не е монархия. Тя е най-висшата форма на управление, която казва, че никой електорален сегмент не може да надделее самостоятелно над друг.

Ние правим компромиси и другите също правят", коментира Михаил Панайотов в интервю за БНР.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
В Букурещ работник монтира голям плакат на румънския министър-председател Марсел Чолаку, кандидат на Социалдемократическата партия (PSD) на президентските избори.

От секция в Нова Зеландия започна гласуването на румънците за президент на страната

От секция в Оукланд, Нова Зеландия, започна тридневното гласуване на румънските граждани за президент на страната.  Радио Румъния съобщава, че са създадени 950 избирателни секции в чужбина. 13 кандидати се борят за мястото в двореца Котрочени, а двама от тях ще отидат на балотажа, насрочен за 8 декември. След кандидатите за държавен глава са..

публикувано на 22.11.24 в 10:09
Кирил Петков

Петков призова ГЕРБ да се откажат от кандидатурата на Рая Назарян за председател на НС

Съпредседателят на ПП Кирил Петков призова ГЕРБ да се откажат от своя кандидат за председател на НС Рая Назарян, а ИТН да препотвърдят подкрепата си за декларацията за санитарен кордон около Делян Пеевски като условие за подкрета на номинирания от тях Силви Кирилов. "Първата политическа сила ГЕРБ нито можа да събере мнозинство за председател,..

публикувано на 22.11.24 в 10:05
Читалище

В читалище "Христо Ботев - 1871" откриват музейна колекция "Фотография и кино в Смолян"

Myзeйнa ĸoлeĸция "Фoтoгpaфия и ĸинo в Cмoлян" oтĸpивaт днес в читaлищe "Xpиcтo Бoтeв - 1871". Посетителите могат да видят фoтoaпapaти и ĸинoĸaмepи oт вpeмeтo нa чepнo-бялaтa фoтoгpaфия, както и cнимĸи oт нaчaлoтo нa 20 вeĸ дo днec. Включени са и игpaлни, и дoĸyмeнтaлни филми, представящи paзвитиeтo нa града пpeз пocлeднитe шecт..

публикувано на 22.11.24 в 10:00

В очакване на българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция"

Тази вечер от 19 часа в зала 1 на НДК ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция" в рамките на 38-ото издание на Киномания. Филмът е една от най-мащабните италиано-български исторически продукции.  Това е биографичен филм за Енрико Берлингуер, генерален секретар на Италианската комунистическа партия и една от..

публикувано на 22.11.24 в 09:50
Калин Славов

Калин Славов: Изпълнението на антикорупционната стратегия е замряло

Асоциация "Прозрачност без граници" отправи отворено писмо до Министерския съвет и 51-вото Народно събрание, в което се изразява сериозна загриженост за непрозрачно разпределение на държавно финансиране към определени общини. Повод за писмото са две решения на Министерския съвет, с които се предоставят 85,5 милиона лева на определени..

публикувано на 22.11.24 в 09:09
Йордан Иванов

ДБ преди петия опит за избор на председател на НС: Няма да подкрепим Силви Кирилов

Няма промяна в позицията ни и няма да подкрепим Силви Кирилов за председател на Народното събрание. Това заяви пред БНР Йордан Иванов - зам.-председател на ДСБ, част от коалицята ПП-ДБ, преди днешния пети опит за избор на председател. Депутатите за пети път ще опитат да изберат председател Той отново посочи като един от проблемите това, че..

публикувано на 22.11.24 в 09:08
Държавният глава Румен Радев и президентът на Сингапурската производствена федерация Ленън Тан (вдясно) - 22 ноември 2024 г.

Радев: Инвестициите в хората, образованието, иновациите и технологиите - ключът за успех в бъдеще

Високите технологии, иновациите и отбранителната индустрия са сред секторите, в които България и Сингапур могат да си сътрудничат. Това посочи президентът Румен Радев, които откри бизнес форум в Сингапур.  Посещението на държавния глава продължава до неделя. В делегацията на президента са представители на над 20 български компании, както и трима министри..

публикувано на 22.11.24 в 08:52