Възможно ли е част от Израел да остане без електричество, а това означава и без вода, защото филтрирането на морска вода е силно зависимо от електричеството? Този въпрос задават израелските медии, обезпокоени от перспективата за откриването на втори фронт на север - с "Хизбула". Отговорите бяха обсъдени на конференция "Енергетиката по време на войната и след нея".
Йони Ханцис, представител на една от големите израелски фирми за екологична енергия, коментира темата за предаването "Нещо повече".
В началото на войната с Газа Израел спря да я снабдява от електроцентралата си в Ашкелон (до тогава изпращаше безплатно енергия на намиращия се на 5 километра анклав), но на "Хамас" това спиране не им се отрази. Чак когато израелските войски навлязоха в Газа, разбраха, че там са се погрижили за енергийна самостоятелност за дълго. Затова не им се отрази особено дори блокадата и спирането на вноса на горива. Как коментирате това, г-н Ханцис?
"Там открихме произведени в чужбина много усъвършенствани батерии и генератори. В едните се съхранява излишната енергия, например добита от слънцето през деня, която се използва при по-голямото търсене през нощта, а генераторите предполагат бързо използване в реално време. Това означава, че Газа е била, ако не напълно енергийно независима, то готова да издържи на дълга блокада. Стратегията им е заложила на слънчевите панели, каквато тенденция смятаме да развием и в Израел, но силната регулация досега пречеше да се насърчават домашните соларни паркове и енергийните кооперативи. Оказа се неефективно производството на енергия от множество малки разпръснати соларни източници, когато то се разпределя централизирано".
Явно има какво да се поучите и от враговете си. В Израел от първи януари влезе в сила закон, според който всяка фирма, която има разрешително да произвежда електроенергия, може да се договаря и да я продава пряко на потребителя, без да е необходимо да се използва като посредник "Енергоснабдяване".
"За въвеждане на тази диверсификация се борим отдавна. Така ще се създаде конкуренция, между отделните фирми, на принципа на свободния пазар. Надяваме се да спадне чувствително цената на електричеството за домакинствата и обществения сектор. Сега плащат еднаква цена тези, които живеят до електроцентралите, и онези, които са отдалечени на стотици километра. Както се казва "по равно означава несправедливо“. Новият начин има и своите проблеми. Липсва нужната инфраструктура. Ще трябва точно да се изчисли динамиката на потреблението, за да се осигурят нужните количества. Разликата в тарифите няма да е за нощна и дневна енергия, а за екологична и замърсяваща".
Преди година интервюирах специалист по нови източници на енергия, който твърдеше, че прогресивните технологии днес, са екологична трагедия утре. Така ли е?
"Да, няма съвършен способ за добиване на енергия. Нашата фирма е за соларна енергия и използваме слънчеви панели и батерии. Паралелно правим изпитания и ще построим фабрика за рециклирането им. Въвеждаме алтернативните енергоизточници, като паралелно търсим как да минимализираме отрицателните странични ефекти. Защо при екстремни ситуации този начин на снабдяване има предимства: Произвеждаме енергия, а излишъците можем да съхраним. Това е първото предимство. Второто е, че вместо да има една електроцентрала, осигуряваща да кажем 1000 киловата енергия за даден район, тези 1000 киловата при нас се подават от множество разпръснати в района соларни панели. Дори няколко от тях да бъдат засегнати от ракети или от природни бедствия, останалите продължават да функционират. Третото ни преимущество е, че съкращаваме загубите на ток при преноса на дълги разстояния".
Репортаж на Феня и Искра Декало можете да чуете от звуковия файл.
От коалицията "Продължаваме промяната - Демократична България" обвиниха ГЕРБ, че спъват работата на временната парламентарна комисия за "Боташ". Става въпрос за договора с турската енергийна компания, подписан от "Булгартрансгаз" и "Булгаргаз" за пренос на синьо гориво. Тогава начело на "Булгартрансгаз" беше Владимир Малинов, който..
Конституционният съд на Южна Корея отстрани от длъжност южнокорейския президент Юн Сук-йол, като потвърди искането на парламента за импийчмънт, заради краткотрайно продължилото въведено от него военно положение миналата година, което предизвика най-тежката политическа криза в страната от десетилетия, предаде Ройтерс. Съгласно конституцията на..
Има увеличение в събираемостта на тол таксите, отчете по време на блиц парламентарния контрол вицепремиерът Атанас Зафиров: "Приходите са вече близо 2 милиона повече в сравнение с предходния период от миналата година и това е още преди увеличението на таксите от първи април. Важно е все пак да отбележим, че след приемането ни в Шенген вече има..
България не може да се намесва в делото за шпионаж срещу български граждани във Великобритания. Това заяви премиерът Росен Желязков в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос на депутата от "Величие" Юлиана Матеева. "Наказателното правораздаване се извършва от юрисдикцията на страна, където е извършено съответното престъпление и..
Занятията на учениците от Националната гимназия за приложни изкуства в Трявна ще продължат, като от понеделник ще се провеждат в базата на Основно училище "Проф. Пенчо Райков" в града, посочи директорът на гимназията Орфей Миндов. Пожар в гимназия в Трявна, евакуираха ученици През изминалата нощ пожар изпепели покрива на училищната сграда,..
Управителят на дискотека "Пулс" в Кочани почина в болница в Литва, където беше на лечение, предадоха местни медии. Той е 60-ата жертва на пожара в клуба на 16 март. По време на концерта управителят е работел като барман. Към момента 90 от пострадалите остават на лечение в чужбина, като състоянието на повечето от тях е стабилно. Започва..
Заради новопоявили се обстоятелства Софийският градски съд, който трябваше да обяви присъдата по убийството на психолога Иван Владимиров - Нав, възобновява делото. Подсъдим за смъртта на Владимиров е бившият полицай Румен Тонев. Съдебният състав се позова на нововъзникнали обстоятелства, които трябва да бъдат проверени, които са излезли..
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Играем на руска рулетка! Голям е трафикът. Движението е страшно! Не се спазват пътни знаци". Това обясни пред БНР Нели Дакова, кмет на село Телиш,..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..