Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При новите вещества се привиква по-бързо и няма лекарствена опция, твърдят експерти

Новите дроги: Епидемия от зависимост, все по-често срещана сред младите

Специалисти подготвят жалба и петиция до ЕС, че у нас няма адекватна политика по проблема

| Интервю
Снимка: Pixabay

България оглавява печалната класация за ранна употреба на наркотични вещества едва на 12-13-14 години. Хората са склонни да експериментират. При новите дроги обаче изграждането на толеранс се случва много по-бързо, много по-бързо се привиква, за разлика от класическите като хероина например.

За това предупреди в интервю за БНР Желяз Турлаков, психотерапевт с дългогодишен опит в лечение на зависимости, преди пресконференцията "Новите дроги и зависимости - статистика, тенденции и решения", в която ще се включат широк кръг специалисти.

"На пазара има различни деривати, производни на всякакви алкалоиди и химикали, които дори и БАН не биха могли да кажат точно какво съдържат", каза Турлаков и подчерта, че когато говорим за новия профил на зависимите, става дума за полизависимости – хора, които експериментират и употребяват повече от едно вещество.

При новите вещества няма лекарствена опция. Единственото, което знаем, че работи, е психотерапията, психо-социалната рехабилитация, допълни специалистът. 

"На всеки ъгъл, включително на 100 метра от радиото, се продава райски газ", даде пример той.

"20 години сме в тази сфера и виждаме последствията. Навсякъде цигари, алкохол и райски газ носят изключително големи печалби – това е истината."

Иво Брекалов, Георги Минчев, Желяз Турлаков и Симеон Парлапанов Снимка: Юлияна Корнажева

"Това е епидемия от зависимост и става все по-силна измежду младите. Критичността на самите родители доста намалява", изрази мнение клиничният психолог Симеон Парлапанов.

"Информация има. Критичността я няма. Родители на детски рожден ден дават на децата си да дишат райски газ, защото не знаят за вредите. Ние говорим повече от 20 години. Първите случаи на новите дроги, които нашумяха първо в Америка, всичко започна с инфаркт на 16-годишно момиче."

"Проблемът не е проблем, докато не влезе в нашия дом. На Запад не е така. Има си някаква линия, политика на държавата", коментира консултантът Георги Минчев в предаването "Преди всички".

Желяз Турлаков изтъкна още, че по данни на Държавния департамент за България 300 000 души (без алкохолните зависимостиупотребяват различни вещества, а по думите му "това е една сериозна цифра". Според "зелените книги" на ЕС държавата трябва да участва заедно с НПО във всичко, свързано със зависимостите, подчерта той и заяви, че решението може да дойде за 24 часа с две наредби, но няма воля това да се случи.

Има достатъчно възможности за получаване на адекватна професионална помощ. Има специалисти, има как да се помогне, увери Симеон Парлапанов.

България обаче е единствената страна в ЕС, в която зависимите хора са вън от здравното осигуряване, а това е позор, изтъкнаха тримата експерти. Според тях хиляди хора не могат да си позволят да лекуват близките си от зависимости.

"Това е най-големият социален проблем, пред който е изправена България."

Предстои да се изготвят жалба и петиция до ЕС, че у нас няма адекватна политика по проблема, съобщиха Турлаков, Парлапанов и Минчев.

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27