Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо в България студентът е стимулиран да търси диплома, а не качествено образование?

| Интервю
Петя Георгиева, ИПИ
Снимка: стопкадър Евронюз България

Министерството на образованието и науката откри множество нарушения, дори издаване на фиктивни дипломи, в голям университет в страната. Прокуратурата обяви, че започва проверка.

Разсъждаваме по тази тема, когато има някаква новина, заяви пред БНР Петя Георгиева от Института за пазарна икономика.

"Но паметта ни е доста къса. Нещата затихват до следващия скандал. Висшето образование страда от най-различни сътресения. След като отмине бурята, нищо не се променя. Това е големият проблем". 

Студентът е заинтересован да получи диплома, а не качествено образование, отбеляза експертът.

"Въпросът с качеството не стои чак толкова, особено в ситуацията, която в момента е в България, и студентът заплаща изключително малко за висше образованиеТова силно стимулира студените да търсят по-нискокачествени услуги, особено ако искат да се реализират в област, където изискването е да има висше образование, като входна точка към професията".

Държавата трябва да е заинтересована от качеството в университетите, отбеляза Георгиева. 

"Затова е измислена системата за акредитация. Но у нас това е по-скоро формален механизъм. Извършва се на принципа на партньорската проверка. Никой не иска да се изправи срещу свои колеги". 

Нещата в Европа се случват по подобен начин, но има и един различен механизъм, който работи по-добре, посочи тя. 

"Това е правосъдната система. Ако в чужбина университет бъде хванат с подобни нарушения, най-вероятно ще спре да функционира". 

У нас има вече 51 университета и огромно количество студенти, които просто искат да преминат бързо и безболезнено през системата, отчете Петя Георгиева. 

"Парите следват студента, но те са на данъкоплатеца. Финансирането е сериозен проблем и създава това, което виждаме".

Тя посочи конкретни стъпки за преодоляване на проблема.

"Системата на акредитация може да бъде подобрена. 

Може да се извършват изпити за упражняване на определени професии.

Важно е да се включи студентът, като търсещ качеството – ако той плаща повече, ще се заинтересова дали ще ги даде на университет в България, или в чужбина, и какво прави с парите си". 

"Висшето образование е една гигантска система. Тя е автономна по Конституция и е много трудно да се правят промени. Моите наблюдения са, че всеки министър, който се е опитал да коригира нещо, се е сблъскал с една стена от съпротива. 

Надяваме се университетите да достигнат до извод, че нещо трябва да се направи по отношение на качеството.

Но докато не бъде решен въпросът какво точно означава автономия и самоуправление и докъде се простира ролята на държавата, нещата няма да се променят към добро", категорична е Петя Георгиева. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Асен Василев трябва да бъде питан за връзките му с Паскал и Таки

Председателят на "ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски  отговори на обвиненията на бившия регионален министър Андрей Цеков, че е оказвал натиск, за да не влезе в действие ТОЛ системата: "Първо попитайте Андрей Цеков като министър колко стотин милиона е платил на бившите си работодатели. Питайте господин Цеков колко често седеше в моя кабинет, пиеше..

публикувано на 10.04.25 в 14:03
Президентът Румен Радев

Радев: Най-добрият изход е нулеви мита между ЕС и САЩ

Решението на Белия дом да отложи с 90 дни налагането на по-високите митнически ставки беше коментирано и от президента Румен Радев. Според държавния глава важното е, че Европа е успяла да остане единна в тази ситуация: "Много е важно това, че Европа запази своето единство по отношение на тези мита. По-важно е това, което канцлерът Мерц заяви,..

публикувано на 10.04.25 в 14:02
Министърът на вътрешните работи Даниел Митов

Бившият зам.-директор на ГДБОП Калин Литов е временно отстранен от МВР

Бившият заместник-директор на ГДБОП Калин Литов е временно отстранен от МВР. Това потвърди в Сливен вътрешни министър Даниел Митов, след годишния отчет на областната дирекция на МВР. Решението е във връзка с дисциплинарното производство срещу Литов. Министърът не пожела да коментира мотивите за отстраняването на бившия заместник-директор на..

публикувано на 10.04.25 в 13:57
Иво Христов

Иво Христов: Трудно е да се открие логика в действията на политическите играчи

"Тръмп блъфира и променя решенията си в рамките на 24 часа. Но съотношението на силите не е в полза на САЩ, които са на прага на търговска война с целия останал свят".  Такъв коментар направи пред БНР бившият евродепутат от БСП/ПЕС Иво Христов, след като американският президент постави на 90-дневна пауза реципрочните мита.  "Тръмп действа..

публикувано на 10.04.25 в 13:50

ЕК отлага с 90 дни първата вълна от контрамита срещу САЩ

Европейската комисия отлага с 90 дни първата вълна от контрамерки срещу американските мита, заяви председателката на Комисията Урсула фон дер Лайен. Еврокомисията взема предвид изявлението на американския президент Доналд Тръмп за отмяна на наложените мита за 90 дни, каза тя. "Искаме да дадем шанс на преговарящите", подчерта Фон дер..

публикувано на 10.04.25 в 13:48
Генералният директор на БНР Милен Митев

Милен Митев: Медията не може да бъде използвана като инструмент на властта

Новините на обществените медии се ползват с най-висока степен на доверие в 28 от 31 европейски страни, от които 25 членки на Европейския съюз. Това обяви генералният директор на Българското национално радио Милен Митев, който цитира данни от проучване на "Евробарометър" от 2022 година на конференция, посветена на влиянието на фалшивите новини..

публикувано на 10.04.25 в 13:31
Николай Денков

Николай Денков: Ако не бяхме ние, България нямаше да се върне по пътя към eврозоната

"Ако не бяхме ние, България нямаше да се върне по пътя към еврозоната". Така съпредседателят на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков отговори на упрека на Борисов, че с намерението да внесат вот на недоверие срещу правителството, веднага след като България получи дата за приемане в еврозоната, на практика рискуват получаването на положителен доклад за..

публикувано на 10.04.25 в 13:29