Диабетици отново сигнализираха, че липсват глюкомери и лентички, с които само да мерят кръвната си захар. Проблемът засяга най-силно хората с тип 2, алармира пред БНР Мариана Александрова, председател на сдружение "Диабет и предиабет".
"Става въпрос за толкова малко. Не е честно!", каза Александрова в предаването "12+3".
От организацията са изпратили декларация до НЗОК, МЗ и омбудсмана на България и настояват да получат безплатни глюкомери и лентички като на диабетиците от тип 1 и тези, които са на инсулин.
Този проблем е повече от 20 години, а при нас като организация 10 години, и ние се борим. Лошото е, че хората с диабет тип 2 са ощетени по 7 – 8 критерия. Ако не си на инсулин, трудно взимаш ТЕЛК. Последната промяна за хората с тип 2 е да взимат ТЕЛК 50% при доказани две усложнения от диабета. Хората се радват, защото 90% от хората с тип 2 им бяха спрени инвалидните пенсии в малки гардове и това означаваше, че взимат само 35 лв. от общината", разказа Мариана Александрова.
Нещата се гледаха лежерно, все едно е несериозен диабет, а той дава същите усложнения, които дава диабет тип 1, сподели Александрова.
По отношение на исканите от организацията безплатни глюкомери и лентичките, тя предупреди, че "това е битка, която ще водим на живот и смърт".
"И ако трябва, ще правим протести. В България има 156 диабетни организации".
Фирмите биха ни раздали безплатни глюкомери, ако Касата реимбурсира лентичките, каза Александрова какво е решението на проблема.
Повече чуйте в звуковия файл.Британският премиер Киър Стармър увери украинския президент Володимир Зеленски, че има пълната подкрепа на Обединеното кралство, когато двамата се срещнаха на "Даунинг стрийт". Двамата подписаха заем от 2,26 милиарда паунда за украински военни доставки, който ще бъде изплатен с помощта на печалби от замразени руски активи. Пристигайки във..
Доналд Тръмп, който на 78 години е на път да стане най-възрастният президент в историята на САЩ, ще премине годишен медицински преглед през следващите седмици, се казва в изявление на Белия дом. "Датата на медицинския му преглед ще бъде публично оповестена през следващите няколко седмици", се казва в изявлението, подписано от неговия лекар,..
Месец Рамазан учи вярващите на търпение, щедрост, прошка и разбирателство, посочи президентът Румен Радев, който е домакин на празничната вечеря ифтар по повод свещения за мюсюлманите месец Рамазан. По време на Рамазана мюсюлманите спазват строг пост от зазоряване до залез слънце. Това са дни на търпение, щедрост и опрощение - припомни го и в..
Високите цени на недвижимите имоти на Халкидики не се отразяват на интереса на българските клиенти, коментират брокерите от района. 30% от закупилите имот българи на Халкидики са извършили сделка за луксозни вили на брега на морето на цена между 500 хиляди и един милион евро. Друга част от около 60% от покупките от българи са на цена до 150..
Генералният секретар на ООН Антониу Гутериш предупреди да не се подновяват военните действия в разкъсваната от война Ивица Газа, като заяви, че подобен резултат би бил "катастрофален". Той допълни, че "постоянното прекратяване на огъня и освобождаването на всички заложници са от съществено значение за предотвратяването на ескалация и..
Отиде си Елисавета Котова, създател на Националната асоциация на децата и младите хора с диабет, съобщиха нейни близки. Котова беше активист за повишаване на качеството на живот на диабетно болните у нас. Преди 20 години Елисавета Котова създава организация, защитаваща правата на децата с диабет, тъй като е родител на момиче с това социално..
След приключилата със скандал среща между американския президент Доналд Тръмп и украинския му колега Володимир Зеленски източници от Белия дом заявиха, че на този етап американският президент не се интересува от преразглеждане или съживяване на сделката за полезните изкопаеми на Украйна. От екипа на Зеленски са отправили молба да подпишат..
На 49-годишна възраст внезапно почина Янко Маринов - високо ценен пианист и органист, византолог, ерудит, научен изследовател и основател на консорта за..
Председателят на КЗП Мария Филипова е един обикновен лъжесвидетел. Това заяви пред БНР бизнесменът Васил Божков. Фалстарт на делото срещу Васил..
Откакто сме в Шенген, няма кой да контролира разрешителните за превоз. Ние нямаме контролен орган какви разрешителни се използват, от кого, кои..