Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България е на 67-о място в класацията на Индекса за възприятието на корупцията

България се нарежда на 67-о място сред 180 държави в света в глобалната класация на Индекса за възприятието на корупцията на "Трансперънси интернешънъл".

Страната ни е постигнала 45 от максималните 100 единици, но според българския клон на организацията не успява да прескочи границата от 50 точки, които разделят справящите се държави от тези, в които има проблем

Традиционно водещи страни в областта на антикорупцията остават Дания, Финландия, Нова Зеландия, Норвегия, Сингапур, Швеция и Швейцария. В рамките на ЕС България остава на предпоследно място - с минимална преднина пред последната – Унгария.

"Ние се намираме в една доста голяма група държави, които дават този облик на дефицити в правната система и тежки проблеми в областта на корупцията, обясни Калин Славов, изпълнителен директор на "Прозрачност без граници".

България отбелязва напредък по два показателя - липсата на граждански конфликти и преодоляване на политическата нестабилност. Но и тук Славов прави уговорки - антикорупционните усилия остават на думи.

"За съжаление, като че ли преодоляването на тази политическа нестабилност може би има и реален шанс да се превърне в една ситуация, в която политическите играчи почват да се блокират взаимно. Това, което е направено на полето на антикорупцията, за съжаление, остава до голяма степен като заглавие на хартия", посочи той.

България се придвижва напред по медийна свобода, но успоредно с това експертът Ваня Нушева отбелязва негативната тенденция.

"Тенденция, свързана с образуване на т.нар. дела - шамари, срещу медии и журналисти, които се стремят да извършват журналистически разследвания", коментира тя.

Ръстът, който България бележеше преди присъединяването си към ЕС, е в миналото, а капацитетът на ЕС да влияе върху българската институционална система е изчерпан, смята Огнян Минчев, председател на УС на "Прозрачност без граници".

"Очевидно е, че всяка реформа, включително и правосъдната реформа не може да надвиши по резултат капацитета на своите създатели. От тази гледна точка България продължава да очаква своите нови лидери, които да формират един политически, държавен проект за истинска модернизация на българската държава", посочи Минчев.

По публикацията работи: Ерол Емилов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Част от оборудването на площадката на АЕЦ „Белене“

Парламентът на Украйна позволи купуването на двата ядрени реактора, предназначени за АЕЦ "Белене"

Парламентът на Украйна позволи окончателно закупуването на двата ядрени реактора, предвидени за АЕЦ "Белене", съобщава "Ройтерс".  Те са предназначени за атомната електроцентрала "Хмелницки", която работи с намален наполовина капацитет след аварията в Чернобил, е пояснил украински депутат пред агенцията. При скорошното си посещение в Украйна..

публикувано на 11.02.25 в 14:11
Снимката е илюстративна, архив.

Полицаи спасиха възрастен мъж от пожар в село Петревене

Полицаи от РУ Луковит са спасили през изминалата нощ възрастен мъж от пожар в къща в село Петревене. Сигналът за  пожара е подаден малко пред 2.00 ч. Първи на мястото на горящата къща в село Петревене е пристигнал автопатрул на РУ Луковит. Полицейските служители са чули викове за помощ от горящо помещение в къщата, което ги е..

публикувано на 11.02.25 в 14:02

Родители се обявиха против задължителен час по религия

Родители се обявиха срещу идеята за въвеждане на задължителен учебен час по религия в средните училища у нас, лансирана от отделни политици. Над 500 души са се подписали под отвореното писмо, което е изпратено до  Министерството на образованието, парламентарната просветна комисия и Институцията на омбудсмана. Наскоро просветният..

публикувано на 11.02.25 в 14:01
Владимир Береану

Владимир Береану: Йоханис подаде оставка, за да не загуби привилегии - пожизнена пенсия и къща

Има просто обяснение за подадената оставка на президента на Румъния Клаус Йоханис. И това е, че в парламента се събраха достатъчно гласове за импийчмънт, който трябваше днес да се гласува, коментира журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. "Разбра се, че има мнозинство и по румънския закон трябва да се направи референдум и хората..

публикувано на 11.02.25 в 13:59

Увеличението на пенсиите от 1 юли би трябвало да бъде с около 8,5%

Осъвременяването на пенсиите от първи юли тази година би трябвало да е с около 8,4 - 8,5 процента, ако се приложи Швейцарското правило, записано в Кодекса за социалното осигуряване. Това сочат данните и изчисленията към момента.  По рано днес Националният осигурителен институт обяви, че ръстът на средния осигурителен доход за миналата година е 210 лева,..

публикувано на 11.02.25 в 13:48
Арх. Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Активизацията точно сега по случая "Опълченска" е повече политическа

Активизацията точно сега по случая с "Опълченска" е повече политическа, отколкото да е в полза на хората . Това каза пред БНР арх. Иван Шишков, бивш служебен министър на регионалното развитие и благоустройството и бивш архитект на столичния район "Триадица". "В един момент е направена тази проверка и никой не е разбрал, че е направена. ... Въпросът..

публикувано на 11.02.25 в 13:27
Илия Лазаров

Илия Лазаров: Решението на Тръмп за митата няма да се отрази на България

Решението на президента Тръмп да наложи мита на вноса на стомана и алуминий от средата на март няма да се отрази на България - това каза пред БНР депутатът от Европейската народна партия Илия Лазаров, който е и единственият български евродепутат член на комисията по международна търговия в Европейския парламент: "На България няма да се..

публикувано на 11.02.25 в 13:27