Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Плевенчани почетоха жертвите на Народния съд

Ралица Таслакова: Пазим паметта жива, за да се помни това черно петно и никога да не се допуска отново

Плевенчани почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим
Снимка: Латинка Светозарова

Десетки плевенчани почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим. Пред паметника в Гаровата градина на площад "Иван Миндиликов" беше отслужена панихида. Граждани поднесоха венци и цветя.

"Не познавате онези дами с фризирани коси и перли на врата, нито онези мъже, лъхащи на чистота и винаги елегантни. Не познавате библиотеките им, грамофонните им плочи, цигулката, пианото. Не ги познавате, защото са избити. Днес отдаваме почит и признателност на тях – жертвите на комунистическия режим – на т.нар. Народен съд, който с жажда за мъст издава присъди. На 1 февруари 1945 г. е осъден и унищожен българският елит. Издадени са над десет хиляди присъди. Избити са над четири хиляди семейства. Хиляди хора са безследно изчезнали или изпратени в трудови лагери“, разказа Ралица Таслакова от "Демократи за силна България“.

Плевенчани почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим

Пазим паметта жива, за да се помни това черно петно в нашата история и никога да не се допуска отново, заяви тя. 

Плевенчани разказаха: 

Плевенчани почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим

"Болшинството сме потърпевши. Много неща съм преживяла. Дядо ми е бил по лагерите цяла година. Обърнаха всичко по домовете ни. Този строй сега повече ми харесва". 

"По този начин са премахнали интелигенцията, защото явно им е пречела. Аз имах трудности, защото дядо ми е бил народен враг". 

Историята припомни и Милчо Илиев, председател на БЗНС. 

"От 2011 г. се приема тази дата да се чества за помен на всички, които са осъдени от Народния съд. Това  е едно голямо петно в нашата история.

Плевенчани почетоха паметта на жертвите на комунистическия режим

Тук беше паметникът на Ленин. На 24 март 1991 година го свалихме. Комунистите толкова ги беше страх, че не никой не дойде да се съпротивлява.

Комунизмът е най-лошото нещо, което се е случвало в българската история. На този ден сме длъжни, като наследници на хората, които винаги са се борили срещу тази власт, да идваме тук, за да си спомняме, че такова нещо повече не трябва да се случва". 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Митов: Опозицията се опитва да блокира влизането ни в еврозоната

Част от опозицията се опитва да блокира влизането ни в еврозоната и работата на парламента и на правителството. Така министърът на вътрешните работи Даниел Митов коментира в Сливен внесения от партия МЕЧ и подкрепен от "Възраждане" и "Величие" втори вот на недоверие. Непрекъснатите им искания за изслушване по различни теми в парламента..

публикувано на 10.04.25 в 14:48

12 ученици са отпаднали от образователния процес в област Перник

12 ученици в задължителна училищна възраст са отпаднали от образователния процес на територията на област Перник през първия учебен срок, съобщиха от РУО. Двама от тях са реинтегрирани. Двама са извън територията на област Перник, а други двама- от украински произход са в чужбина. Останалите шестима подлежат на обхват. Данните бяха изнесени..

публикувано на 10.04.25 в 14:44
Карлес Пучдемон

Върховният съд на Испания отказа да амнистира Пучдемон

Апелативен състав на Върховния съд на Испания отказа да амнистира лидера на движението за независимост в Каталуния Карлес Пучдемон. Така магистратите потвърждават решението от януари миналата година.  Бившият премиер на Каталуния живее в изгнание в Белгия след неуспешния опит за отделяне на автономната област от испанската държава. Едно..

публикувано на 10.04.25 в 14:44

Леда Аврамова: Децата не знаят повече, когато имат повече часове по даден предмет

Опитът показва, че децата не знаят повече, когато имат повече часове по даден предмет .  Това коментира пред БНР Леда Аврамова, преподавател по английски език в училище в София.  "Трябва да се вземат други мерки. Трябва да се заложи на така очакваното от всички качество в образованието. Да се помисли с конкретен брой часове точно какво..

публикувано на 10.04.25 в 14:41

Нели Петрова: Трябва да съществува термин "пътно убийство"!

"Беше ни обещано, че ще има нов Закон за движение по пътищата, но не се случи. Правят се поправки на парче".  Пореден протест на близки на загинали в катастрофи "Трябва да съществува термин "пътно убийство", з аяви пред БНР Нели Петров а, бивш депутат от ГЕРБ, майка на Лора, която загина на пешеходна пътека преди 14 години. Петрова..

публикувано на 10.04.25 в 14:40
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Асен Василев трябва да бъде питан за връзките му с Паскал и Таки

Председателят на "ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски  отговори на обвиненията на бившия регионален министър Андрей Цеков, че е оказвал натиск, за да не влезе в действие ТОЛ системата: "Първо попитайте Андрей Цеков като министър колко стотин милиона е платил на бившите си работодатели. Питайте господин Цеков колко често седеше в моя кабинет, пиеше..

публикувано на 10.04.25 в 14:03
Президентът Румен Радев

Радев: Най-добрият изход е нулеви мита между ЕС и САЩ

Решението на Белия дом да отложи с 90 дни налагането на по-високите митнически ставки беше коментирано и от президента Румен Радев. Според държавния глава важното е, че Европа е успяла да остане единна в тази ситуация: "Много е важно това, че Европа запази своето единство по отношение на тези мита. По-важно е това, което канцлерът Мерц заяви,..

публикувано на 10.04.25 в 14:02