Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Богдан Янку: Много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации

| Интервю
Снимка: БТА

От Атина до Брюксел - гневни фермери изкараха тракторите от нивите и блокираха улици, магистрали и площади. В Германия, Франция, Нидерландия, Белгия, Гърция, Италия, Полша, Румъния - общото в протеста им е недоволството от високите цени на горивата и непосилните еко изисквания на ЕС. 

"Знаем, че трябва да съобразим производството си с климатичните промени, но от Брюксел ни заливат непрекъснато с нови и нови изисквания", недоволства председателят на Белгийската аграрна камара Хендрик Вандам. Това оскъпява производството и никой не казва кой ще плати сметката - земеделците, данъкоплатците или потребителите.

Протестът не е само за пари - излялото се недовоство е израз на принципно несъгласие с политиката. Поглед към съседна Румъния, където снощи протестите на фермерите и превозвачите бяха прекратени след споразумение с правителството. В понеделник се очаква да бъде сформирана междуведомствена комисия, която заедно с протестиралите до вчера да набележи и предприеме необходимите мерки за изпълнение на поставените искания - за субсидиите за дизелово гориво, цените на застраховките, бързината на изплащане на субсидиите и на инспекцията на товарите на граничните пунктове.

Три седмици продължиха протестите в Румъния с конвои от трактори и тежкотоварни камиони, блокади по пътищата към Букурещ и други големи градове в страната. За недоволството в Румъния ще чуете от Богдан Янку, социолог и преподавател от Университета за политически науки и публична администрация. С него се свърза колегата от Радио България Владимир Митев.

Предисторията на тези протести е войната в Украйна. Голяма част от румънските фермери останаха с непродадена продукция в складовете. Когато се постигна споразумението за износ на украинско зърно, торове и други продукти, румънските превозвачи се насочиха към транспорта на украинската земеделска продукция, а местните фермери не успяваха да продадат своята залежала стока. 
Протестиращите имат обаче и други проблеми, свързани с политиката в селското стопанство през последните няколко години. Става дума за орязване на някои привилегии, с които се ползваха земеделските производители в цяла Европа. Известно е, че този сектор беше свръхсубсидиран, а сега отпадат редица стимули. 

А недоволството на превозвачите е основно заради повишената цена на застрахователните полици, както и заради искания за по-добро заплащане в международния транспорт. Общото между фермерите и превозвачите е, че искат да отстояват позициите си на два ключови сектора в румънската икономика. 

- Споменахте войната в Украйна и вноса на украински селскостопански продукти като съществена причина за протестите. Каква роля играят изискванията за спазване на все по-строги еко-стандарти в ЕС? 

- Не е задължително това изрично да се споменава от протестиращите по време на демонстрациите по площадите, но недоволството от зелените политики в земеделието се излива в социалните мрежи. В различните платформи има групи, които ясно се противопоставят на екологичните стандарти в ЕС. Например фермерите недоволстват, че трябва да оставят известен процент от нивите си необработени, за да се възстанови почвата, и смятат, че не получават субсидия за тези площи. А това не е така - субсидията включва и необработената площ. 

Един от проблемите, които виждам като човек, който изследва този сектор през последните 10 години, е, че много от мерките в селското стопанство не се обсъждат със земеделските асоциации. Не се води диалог. От моя гледна точка това е сериозен проблем.  

- Как си обяснявате факта, че почти едновременно в няколко европейски държави фермерите излязоха на протест? Какво ги обединява и какво ги различава?  

Това, което до голяма степен ги обединява, е проблемът с цените на горивата. Така се връщаме към първичната причина - войната в Украйна. Всички знаем, че енергийните разходи скочиха заради войната. Но голяма част от земеделските производители все пак получиха компенсации за това. Вероятно обаче тези компенсации не отговарят на очакванията им. 

Между другото, трудно е да се формулират причините за протестите и реакцията на управляващите, защото в условията на тази война липсват актуални данни. Трудно е да се формулират някои лесни за изпълнение политики. Румънските фермери са недоволни от повишените акцизи върху горивата. Но това, което различава протестите у нас и другаде, е националистическата окраска, която придоби протестът в Румъния. На демонстрациите виждаме една бутафорна сценография с протестиращи мъже, облечени в носии. 

- Лидерът на националистическата партия SOS, сенатор Диана Шошоака, свика през януари протест в Букурещ, но той не се превърна в масова демонстрация. Има ли опасност националистите да яхнат протеста на земеделците? 

- Влиянието на г-жа Шошоака е силно онлайн, в социалните мрежи, където има много последователи. За сега обаче те не излизат да я подкрепят по площадите. Не съм сигурен обаче, че това няма да се промени. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

БНБ пуска възпоменателна монета "125 г. Спешна медицинска помощ в България"

Българската народна банка пуска в обращение сребърна възпоменателна монета на тема "125 години Спешна медицинска помощ в България". Цената на монетата при пускане в обращение е 180 лева или 92,03 евро.  От Централната банка припомнят, че всеки клиент може да закупи само по 1 монета, независимо дали е от свое име и за своя сметка или от името и за сметка..

публикувано на 07.10.25 в 05:20

БСК ще представи анализ за приложението на изкуствения интелект в българската икономика

Българската стопанска камара ще представи свой анализ за приложението на изкуствения интелект в българската икономика. От работодателската организация поставят в контекста на дебата развитие на регулациите, инвестициите в "умни" технологии и в научни изследвания, киберсигурността и конкуренцията за привличане на кадри. В дискусията ще се включат..

публикувано на 07.10.25 в 05:03
Пламен Димитров

КНСБ отбелязва Световния ден за достоен труд

Международната конфедерация на профсъюзите е определила днешния 7 октомври за Световен ден за достоен труд. Отбелязват го в повече от 130 държави от 2008 г. насам,  като синдикалисти се обединяват в своите действия за постигане на справедливи доходи, сигурност на работното място и социална закрила.  У нас КНСБ ще отбележи деня с  конференция под надслов..

публикувано на 07.10.25 в 05:05
Комисия по отбрана в НС

Промени в Закона за отбраната влизат за обсъждане в ресорната комисия

Промени в Закона за отбраната влизат за обсъждане на първо четене в комисията по отбрана. Част от тях са свързани с контрола на дроновете. Военните ще могат да свалят дронове с оръжие или чрез блокиране на системите, предвиждат текстовете. Мерките ще се предприемат за военните обекти и за системите, разположени извън тях.  Промените са част от..

публикувано на 07.10.25 в 05:10

Украинският град Харков е бил подложен на масирана руска въздушна атака

Украинският град Харков е бил подложен на масирана руска въздушна атака, предаде УНИАН около полунощ, местно време.  Ръководителят на областната военна администрация Олег Синегубов съобщи за мощни експлозии и спиране на електричеството в някои квартали. Кметът Игор Терехов обяви, че Русия е нанесла 25 удара с дронове "Шахед" - всички по квартал..

публикувано на 07.10.25 в 04:08

Първият кръг от преговорите за Газа е приключил "в позитивна атмосфера"

Първият кръг от преговорите за Газа между "Хамас" и посредниците е приключил в Египет "в позитивна атмосфера". Това съобщиха египетски държавни медии, без да дадат подробности. Телевизия "Ал Кахера Нюз", която е свързана с държавното разузнаване, обяви, че преговорите ще продължат по-късно днес в курортния град Шарм ел-Шейх, където израелска делегация..

публикувано на 07.10.25 в 04:04
Пропалестински протест в Лондон, 13 април 2024 г.

Киър Стармър към студентите: „Не участвайте в пропалестинските протести!“

Британският премиер Киър Стармър призова студентите да не участват в пропалестински протести днес. Повече от 12 университета в цялата страна организират прояви в подкрепа на палестинския народ, на които се очаква да присъстват хиляди студенти.  Вестник „Таймс“ цитира премиера Киър Стармър, че Великобритания е станала безразлична към..

публикувано на 07.10.25 в 04:15