Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 0,27 на сто до 2,266 пункта. Миналата седмица ИТЦ беше на ниво 2,260 пункта, показват данните в седмичния бюлетин на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата (ДКСБТ), предаде БТА.
Равнището на ИТЦ в началото на миналата година беше 2,316 пункта, а през първата третина на март достигна пролетния си максимум от 2,480 пункта. Базовото ниво на ИТЦ - 1,000 пункта, е от 2005 г.
Краставиците от внос поскъпват със 7,6 на сто до 3,27 лева за килограм. Цената на доматите (внос) се повишава с 0,6 на сто и те се търгуват по 3,26 лева за килограм. Картофите поевтиняват с 2,4 на сто до 1,24 лева за килограм.
Цената на морковите се понижава с 0,8 на сто до 1,17 лева за килограм, а на зрелия лук кромид (внос) - с 0,7 на сто до 1,40 лева за килограм. Зелето е по-евтино с 3,1 на сто до 0,93 лева за килограм, а червените чушки (внос) запазват цената си от 3,55 лева за килограм.
Цената на ябълките от внос пада с 2,2 на сто и те се търгуват по 1,78 лева за килограм. Лимоните се търгуват с 2,4 на сто по-евтино - по 2,06 лева за килограм. Бананите също поевтиняват с 1,1 на сто до 2,79 лева за килограм. Мандарините поскъпват с 3,5 на сто до 2,34 лева за килограм, а портокалите поевтиняват с 0,5 на сто до 2,16 лв./кг.
Цената на кравето сирене е по-ниска с 1,1 на сто до 11,10 лева за килограм, а на кашкавала тип "Витоша" с 0,3 на сто до 16,76 лева за килограм.
Киселото мляко (3 и над 3 процента масленост) поевтинява с 2,5 на сто и се купува по 1,18 лв. за кофичка от 400 гр., а прясното мляко (3 процента масленост) поскъпва с 0,4 на сто до 2,31 лева за литър.
Цената на пилешкото месо е надолу с 2,2 на сто и то се предлага по 6,20 лв. за килограм. Яйцата (размер М) се купуват по 0,38 лева за брой на едро в края на седмицата, което е с 2,7 на сто нагоре.
Цената на ориза се повишава с 0,3 на сто и се търгува по 3,23 лв. за килограм. Лещата поскъпва с 0,7 на сто и се купува по 4,23 лева за килограм. Цената на зрелия фасул се понижава с 0,5 на сто до 4,15 лева за килограм.
Захарта се търгува по 2,20 лева за килограм, което е с 1,8 на сто надолу. Цената на олиото е по-ниска с 4,4 на сто - до 2,59 лв. за литър. Брашното тип 500 поевтинява с 4,8 на сто до 1,20 лева за килограм. Цената на кравето масло (пакетче от 125 грама) се запазва на 2,67 лв. за брой.
Върховният касационен съд осъди ПИК да премахне от сайта си клеветнически публикации срещу съдия Владислава Цариградска . Това беше продължение на нейната битка със сайта, който в годините назад публикува многобройни статии срещу нея, уронващи името ѝ. Тя получи обезщетение, но продължи битката до ВКС, а решението беше определено като "пробив"...
Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е 29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...
Днес Съюзът на българските учители се включва в дискусиите около въвеждането на нов задължителен учебен предмет "Добродетели и религии" . В дискусията ще участва представител на Светия синод. Идеята за промяна в учебната програма е на министъра на образованието Красимир Вълчев. Мярката има възпитателен характер. Целта е учениците да..
Залежи на нефт, газ и редкоземни елементи. Нови търговски маршрути и военни позиции – това са предпоставките за задаващата се нова Студена война между САЩ от една страна, и Русия и Китай от друга, за стратегическо предимство в тази част на света. Арктика ще бъде една от основните морски шамхатни дъски в новото противоборство както през..
Темата се поде и вече не се сваля – предпоставка за събуждането, отчита бившият министър на земеделието Кирил Вътев. "Вода в България има много, обаче се пилее и не се оползотворява . Престъпно е да имаме население без вода и земеделие без поливане!", смята той. В предаването "Преди всички" Вътев акцентира върху оптимизирането на..
През март Европа отчете, че през 2024 г. в региона е имало над 127 хиляди заразени с морбили . Това е най-големият брой случаи на дребна шарка от 25 години насам. "Вирусът никога не почива. Това е сигнал за събуждане", предупреди директорът на Световната здравна организация за европейския регион доктор Ханс Хенри Клуге . От..
Медийната среда в България се е подобрила, но продължава да е подложена на натиск отвън, както и на кампании с дезинформация. Това заяви в интервю за БНР Питър Хоръкс , бивш ръководител на Световната служба на Би Би Си ( BBC World Service ), както и на новинарския център на британската медийна корпорация. Как се справя Българското национално..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..