Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Когато едни народни представители забравят кой ги е избрал, рибарите ще им го напомнят на следващите избори"

Йордан Господинов: Имам чувството, че народните представители никога не са чували за синя икономика

"Няма да оставим секторът да бъде ликвидиран от някакви хора, които са временно там"

| Интервю
Снимка: REUTERS

Депутатите приеха на първо четене проект на Закона за енергия от възобновяеми източници в морските пространства.

Напрежението много се повиши. Хората са притеснени и възмутени от начина, по който се приема. Имаше очаквания , че по някакъв начин през последната година ще се търси диалог с нашия сектор и ще се коментират възможностите тези прогнозируеми полета да бъдат на места, които няма да пречат на сектора", обясни пред БНР Йордан Господинов, изпълнителен директор на Асоциацията на производителите на рибни продукти.

"Има доста неяснота около тази енергия. Не сме наясно как тя ще се отрази на Черно море – на местните риби, на походните риби, на защитените видове, на флората  и фауната, от която зависим.

Имаме изградени рибарски общества от векове. През последните няколко десетилетия секторът се разви много – изградиха се предприятия, закупиха се кораби. Не може да си позволим някой да дойде и да ни измести, за да развива бизнеса си". 

Той обясни, че от страна на Асоциацията са отправени писмени искания да се коментират нещата, но "никоя от политическите сили през последната година в парламента не е откликнала"  на техните покани. 

"Ние сме фактор в морето. Хората изразяват недоверие към политическата класа, която в момента е в парламента"

Хората от сектора очакват да им бъде обяснено научно как ще се отрази този процес на морето, посочи той.

"Не сме наясно ще има ли шум и как той ще влияе на рибата, ще има ли вибрации и  как те ще влияят на рибата и морските обитатели. Не знаем ще има ли магнитни полета". 

Притеснения има и относно кабелите на перките. 

"В тези охраняеми зони няма да се разреши никакъв риболов, освен любителски. Ние сме изградили стопанска дейност".

Йордан Господинов коментира думите на министъра на околната среда и водите, който според него, "намеква, че риболовците извършва дейност с тралове, които са забранени".

"Тралът е влачещ риболовен уред. Когато се хвърля такава вина върху сектора, значи започва някаква индиректна война".

Господинов очаква риболовците да поискат този закон да бъде оттеглен. 

"Няма проучвания, доказателства и диалог. Някой ни бил поканил между първо и второ четене на кръгла маса, за да отчетат медиите, че рибарите са си казали мнението. 

Рибарите са сериозна гилдия, която си знае интересите. Категорично не сме против зелената енергия.

В момента се проучване как са повлияли вече изградени паркове на други места. Борим се да сме в колаборация с науката и администрацията. Но нямаме предвидимост за бъдещето. Този закон не оценява съществуването на риболовна гилдия. Има изградени десетки предприятия, сключени са стотици договори за суровина и готов продукт за най-елитните пазари в Европа и Азия.  Не сме наясно ще оцелее ли нашият сектор.

Първите проучвания в Плимут показват, че намалява риболовът. Отдалечили са се риболовните полета. 

Имам чувството, че нашите народни представители никога не са чували за синя икономика. Това означава равнопоставеност на всички сектори в морето. Законът не е в наша полза. Когато едни народни представители забравят кой ги е избрал, рибарите ще им го напомнят на следващите избори.

Няма да оставим секторът да бъде ликвидиран от някакви хора, които са временно там. Министрите си отиват, секторът го има. Това е история, това е култура".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26

Украйна показа останките от руската ракета "Орешник"

Службата за сигурност на Украйна показа пред журналисти останките на руската балистична хиперзвукова ракета "Орешник", която беше изстреляна в четвъртък по украинския град Днипро, съобщиха Франс прес и Асошиейтед прес.  От службата са потвърдили, че пускът на ракетата се е състоял от полигона "Капустин Яр" в Астраханска област и тя е преодоляла..

публикувано на 24.11.24 в 20:16