Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как кметове и политици гледат на предстоящата прекатегоризация на общините

| Интервю
Снимка: Колаж: Радио Видин

Предстои прекатегоризация на общините, районите, кметствата и населените места съгласно Закона за административно-териториалното устройство. Той предвижда процесът да се извършва през 10 години според данните от преброяването на населението и жилищния фонд. 

Критериите за категоризиране бяха приети с решение на правителството през ноември миналата година. 

Националното сдружение на общините подкрепя предложените показатели, като обръща внимание, че в редица нормативни актове категорията играе роля при диференцирането на общините за целите на данъчното облагане. Използва се и при определянето на някои от субсидиите от държавния бюджет. 

При разпределението на капиталовите разходи за общините от 4-та и 5-а категория е осигурен допълнителен компонент за подобряване на състоянието на социалната и техническата инфраструктура. В тази група досега попадаха 131 общини, а с новата категоризация техният брой ще нарасне на 198.

 Прекатегоризацията ще доведе и до промяна в размера на средствата за зимно поддържане.

От друга страна кметове на малки населени места категорично се обявиха против внесения от ГЕРБ законопроект за промяна в административно-териториалното устройство на страната. Отнема се правото на хората за пряк избор, а общинските съвети ще трябва освен да закриват кметски наместничества, да закриват и кметства заради прага от 300 жители. Това коментираха Стефан Живков - кмет на с. Царев брод в община Шумен, Христо Христов - кмет на великотърновското Ново село, Петър Атанасов - кмет на шуменското село Лозево, и Златка Кънчева - кмет на с. Душанци в община Пирдоп.

Според тях няма никаква икономическа логика. Нарушава се и европейската харта за местно самоуправление, а местното самоуправление е различно от местното управление, подчертаха кметовете.

Местното самоуправление е най-близо до хората и може да взема най-адекватни решения, както и да откликва по най-бърз и ефективен начин. Това е мнението на Найден Зеленогорски - председател на партия "Достойнството на един народ" и член на УС на Асоциацията на българските градове и региони.

Дискусията продължава повече от 20 години, напомни той в предаването "Хоризонт до обед". И обясни:

"Надявахме се, че тези теми ще бъдат обсъждани и сега при промените в Конституцията. Всички политически сили прегръщат темата преди избори, а след избори, вместо да децентрализират властта, да децентрализират финансите и да дадат възможност на най-ниското ниво - местното самоуправление, да взема важните решения, те започват да централизират власт и финанси. По този начин ние категорично се разминаваме с практиките в утвърдените проспериращи демокрации, към които се стремим, където има регионализация и силна местна власт и където огромна част от финансите на общините и кметствата се разходват в името на хората с легитимно решение на местно ниво. В България в момента държавният бюджет разписва почти всичко на общините. Единствено 10% от бюджетите на общините се управляват с решения на Общинския бюджет. Тази промяна в Конституцията трябваше да се случи. След нея трябваше да се случат множество промени в законите на България". 

Според него законопроектът сега е на парче, без да е част от общата концепция, която би направила страната модерна и със силни региони. 

Зеленогорски смята за адекватно там, където има населени места със 100 постоянно живущи граждани, да се провеждат избори за кмет. "Не разбирам защо ако живееш в малко населено място, ти да нямаш право на избор", каза той и заяви категорично, че концепцията трябва да е обща. 

Той изтъкна и че в страната има няколко десетки общини, които не отговарят на изискванията да бъдат общини. По думите му трябва да има определени изисквания за общините. 

Зеленогорски е категоричен, че няма нищо страшно една малка община да се влее в една по-голяма и по този начин да си защити интересите и повиши качеството на живот. 

Според него цялата концепция трябва да бъде огледана. "В момента е на парче, не е обща концепция", отбеляза той и добави, че никой няма дългосрочни стратегически цели. 

Репортажа на Здравка Маслянкова и интервюто на Таня Милушева с Найден Зеленогорски в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл". 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Откриха ремонтирания Клисурски манастир на храмовия му празник

С голям тържество Клисурският манастир "Св. Св. Кирил и Методий" отбеляза храмовия си празник. В днешния ден беше открит официално храмът след реставрация на иконите в него, продължила г одина и половина. За целта бяха предвидени половин милион лева европейски средства. Реставрацията стана 87 години след изографисването на светата обидел...

обновено на 12.05.24 в 04:40

Байдън: Примирие е възможно още утре, ако "Хамас" освободи заложниците

Американският президент Джо Байдън е заявил, че примирие между Израел и "Хамас" е възможно още утре, ако групировката освободи заложниците, които държи. "Израел каза, че зависи от "Хамас", ако искат да го направят, можем да сложим край утре. И примирието ще започне утре", посочи Байдън на събитие за набиране на средства за предизборната му кампания в..

публикувано на 12.05.24 в 03:55

Швейцария спечели "Евровизия"

Швейцария спечели 68-ото издание на "Евровизия". Изпълнителят Немо триумфира в шведския град Малмьо с песента "Кодът". 24-годишният Немо извоюва победата с 591 точки. "Надявам се, че този конкурс ще продължи да се застъпва за мира и достойнството за всеки човек по света", заяви той при получаването на наградата. За Швейцария настоящото първо място е..

обновено на 12.05.24 в 02:50
Министерство на иновациите и растежа

До 15 май компаниите да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации

До 15 май български компании могат да кандидатстват по процедурата за разработване на иновации, която е с бюджет 127 милиона лева. Наближава крайният срок, през които български компании могат да кандидатстват по процедурата "Разработване на иновации в предприятията" с бюджет 127 млн. лв. по програма "Конкурентоспособност и иновации в..

публикувано на 11.05.24 в 21:28

Икономически песимизъм властва сред европейците преди евровота

Според проучване, проведено от "Би ви ей Ексайт" (Bva Xsight) за медиен консорциум начело с френско-германската телевизия Арте, 41 на сто от европейците се безпокоят основно за здравето си. На второ място се нареждат войната и покупателната способност наред с екологичните теми. По въпросите за имиграцията и отбраната по-голямата част от..

публикувано на 11.05.24 в 21:26

Нов конкурс за управител на болницата в Дупница

Обявен е нов конкурс за управител на общинската болница в Дупница по решение на съветниците, след като проведеният на 4 април избор се провали и никой от двамата кандидати не получи минималната оценка и бал. Новият конкурс е обявен за 12 юни.  5 години общинската болница беше управлявана от прокуриста Мария Иванова, която в деня след местните..

публикувано на 11.05.24 в 21:09

Ден на работодателя в гр. Рила

Ден на работодателя беше организиран в гр. Рила- инициативата е на Бюрото по труда в Дупница, след като от години безработицата в малката община е около и над 10 %. На борсата се явиха и безработни от съседната община Кочериново.  В общината и в района на Рилсикя манастир са отворени и работят, особено през летния сезон, над 10 заведения,..

публикувано на 11.05.24 в 20:59